Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nepravidelná (či dokonce chybějící) menstruace je problém, který velmi často trápí ženy a dívky. Samotné menstruační krvácení je projevem reprodukčního (menstruačního) cyklu. Cílem tohoto pravidelně opakujícího se cyklu je připravit organismus ženy k otěhotnění.
V jeho průběhu dochází k výběru dominantního folikulu (folikuly jsou „měchýřky“ obsahující vajíčko obalené vrstvami buněk) s vajíčkem ve vaječníku, k jeho zrání a následnému uvolnění (ovulaci), kdy je již organismus ženy připraven k otěhotnění. Souběžně s tím dochází k přípravě pohlavních orgánů k případnému přijetí oplodněného vajíčka a zajištění správného prostředí pro vývoj zárodku. Pokud ale k oplodnění nedojde, vysoká výstelka dutiny, kterou si tělo připravilo pro uložení oplodněného vajíčka, se odloučí a odchází s malým množstvím krve v podobě menstruačního krvácení.
Pokud žena užívá hormonální antikoncepci (nebo trpí hormonální poruchou) je krvácení následující po poklesu hormonálních hladin, kdy nedochází k ovulaci, označováno jako tzv. pseudomenstruační krvácení.
Menstruační cyklus
Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruačního krvácení. Dále pokračuje těmito cykly:
- folikulární fáze (14 dní)
- ovulační fáze (krátká)
- luteální fáze (12 až 15 dní)
Častou otázkou bývá, jak má dlouho trvat ten správný menstruační cyklus. Pokud to vezmeme průměrně, je to 29 a půl dne. Statisticky se pohybuje v rozmezí od 21 až do 35 dnů. Délka menstruačního krvácení je 2 až 8 dní a během něj odchází 20 až 80 ml nesrážlivé krve. Za jeho řízení zodpovídají vztahy a křehká rovnováha mezi vaječníky a centrální nervovou soustavou (mezimozkem a podvěskem mozkovým). Může být ale ovlivněno i celou řadou dalších faktorů.
Nepravidelná menstruace
Nepravidelné menstruační krvácení může trvat jak více, než je obvyklé, rovněž méně než je obvyklé. Příčin může být více: v mozku (zejména u sportovkyň, bulimiček nebo anorektiček, narkomanek, ale i jako následek silného stresu nebo jako vedlejší nežádoucí účinek při užívání některých léků), v podvěsku mozkovém (nádor produkující hormon prolaktin), nebo v jiných orgánech (poruchy štítné žlázy). Velmi často je to ale i fyziologická příčina – zejména u dospívajících dívek, kdy ještě hormonální rovnováha není ustálená a je snadno ovlivnitelná a křehká.
Nepravidelnou menstruaci mohou způsobit i různá onemocnění ženských pohlavních orgánů (cysty vaječníků, předčasné selhání vaječníků nebo onemocnění dělohy). Nepravidelný cyklus se také objevuje po ukončení období kojení. U žen přes 40 let je při začátku menopauzy vynechání cyklu charakteristickým příznakem. Pokud dochází k intenzivnějšímu nebo častějšímu krvácení, zejména po pohlavním styku, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře, protože může dojít k poškození buněk děložního hrdla.
Důležité je v takovém případě navštívit gynekologa, který odebere krev a zjistí jaká je hormonální hladina ženských pohlavních hormonů. Na základě toho může předepsat léky obsahující syntetické ženské pohlavní hormony. Nejčastěji se podává hormonální antikoncepce či u starších žen hormonální substituční terapie. U silného krvácení gynekologové někdy zavádějí nitroděložní tělísko s hormonální složkou.
Přírodní látky u nepravidelné menstruace
Z oblasti přírodní medicíny v případě mírnějších potíží lze doporučit přípravky obsahující fytoestrogeny. Jejich název je odvozen z názvu pro ženské pohlavní hormony, tedy estrogeny. Estrogeny představují skupinu hormonů, které jsou u žen v reprodukčním věku přirozeně vytvářeny vaječníky. Z nich je nejdůležitější estradiol, který je nezbytný pro fyzickou i psychickou pohodu žen. Jakmile dojde k začátku období klimaktéria, činnost vaječníků postupně upadá, snižuje se i hladina tohoto hormonu.
Mechanizmy, odpovídající za působení fytoestrogenů, nejsou zatím známy. Některé výzkumy nasvědčují tomu, že by se isoflavony mohly vázat na estrogenový receptor beta, nikoli na receptor alfa. Interakce na úrovni receptorů závisí na hladině endogenních estrogenů a fytoestrogenů a na orgánu, v němž k nim dochází. V tom smyslu by bylo možné fytoestrogeny charakterizovat jako „přírodní“ SERMs (selektivní modulátory estrogenových receptorů). Ale fytoestrogeny také zřejmě působí jinými mechanizmy, na estrogenových receptorech nezávislými.
Nicméně jejich působení může přispět k úpravě hormonální nerovnováhy u ženy, tedy i u nepravidelného menstruačního cyklu. Fytoestrogeny se v určité koncentraci se vyskytují v pylu a mateří kasičce, v červeném jeteli a sóji, dále v pohance, sóji či červeném vínu. Fytoestrogeny jsou obsaženy ve velkém množství doplňků stravy.