Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Homocystein (Hcy) je relativně jednoduchý. Je to 2-amino-4-sulfanyl butanová kyselina. Jedná se o aminokyselinu obsahující síru a patřící mezi základní stavební jednotky bílkovin.
Podstata vzniku Hcy
Hcy nelze považovat za tradiční živinu, protože se musí nejprve vnitřně přetvořit z prekursoru methioninu prostřednictvím vícestupňového procesu. Po celou dobu metabolického cyklu Hcy je nutná přítomnost vitaminů, jako je vitamín B9, který známe pod názvem kyselina listová, vitamínu B6, který známe jako pyridoxin, a vitamínu B12, také známého jakožto kobalamin (na obrázku vyznačeno zeleně).
Příčina v chybném stravování
Absence jednoho nebo více z těchto vitamínů způsobí zvýšenou hladinu homocysteinu v krvi (hyperhomocysteinémie). Nedostatek těchto vitaminů si způsobují například lidé, kteří ze své stravy vyloučí některé živočišné produkty. Např. vitamín B12 je zdravé přijímat v pravidelných intervalech. Přijímání tohoto vitamínu může být problematičtější u veganů i vegetariánů, protože žádný rostlinný zdroj se neprokázal jako důvěryhodný, a proto jej potřebují přijímat z výrobků obohacených o vitamín B12, nebo z doplňků stravy. Přísun vitamínu B12 zůstává pro všechny vegetariány a vegany zastřen otazníkem.
Ostatní příčiny
Při hledání příčin je třeba také pomýšlet na
- genetické odlišnosti, které se týkají potřebných enzymů, jak bylo uvedeno na obrázku (vyznačeno žlutě)
- civilizační faktory
- nemoci ledvin
- proces stárnutí
- problém kouření
- užívání hormonální antikoncepce
Není tedy divu, že hranice, kdy se zvyšuje homocystein v krvi, stále klesá, mimo křivku stárnutí.
Následná možná onemocnění
Třebaže se o homocysteinu ví zhruba od šedesátých let minulého století, dodnes vědci vedou spory o dosahu a významu této aminokyseliny pro nemoc a zdraví.
- Tehdy v začátcích vyslovil doktor McCully hypotézu, že by homocystein mohl souviset s rozvojem kardiovaskulárních nemocí, a od té doby bylo uskutečněno několik studií s nejednotným závěrem, zda to tak je.
- Podobně se bádá, jakou souvislost má vysoká hladina Hcy se vznikem trombóz, neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc, vaskulární demence, cévní mozkové příhody.
- Dnes jsou aktuální otázky, zda souvisí Hcy s komplikacemi při těhotenství, stejně tak se hledá souvislost s úbytkem kostní hmoty, sníženou pevností kostí a zvýšeným rizikem zlomenin.
- Někteří lékaři podezírají homocystein i z toho, že zvyšuje riziko vzniku nádorů a dalších civilizačních chorob.
Důvod zjišťovat Hcy
Měření homocysteinu i přesto, že se o jeho nebezpečnosti ví přes půl století, stále nepatří mezi standardní vyšetřovací metody. Pokud však trpíte některou z kardiovaskulárních chorob a v rodině máte nemoci srdce a cév, měli byste o vyšetření uvažovat.
Homocystein totiž působí pro buňky jako jed. Napadá cévní stěny, vyvolává v nich zánět a zdrsňuje je. A na těchto místech pak má škodlivý LDL cholesterol možnost ukládat se ve formě plaku, a tak způsobuje arteriosklerózu.
Žena, která kouří, či užívá hormonální antikoncepci, je také vystavena riziku, že se jí zvedne hladina homocysteinu. Rozhoduje sama o své budoucnosti.
Prevence je na prvním místě
Dbejme na denní příjem životně důležitých ochranných látek z každodenní stravy. Ta má obsahovat i kyselinu listovou, jejímiž zdroji jsou tmavě zelená listová zelenina, karotka, kvasnice, celozrnný chléb, vaječný žloutek, avokádo, pšeničné klíčky, mango, čerstvý platýz, sleď a treska, řasa chlorella. Vitamín B6 přijímáme z brambor, ořechů, banánů, všech druhů ryb, žita, ječmene a pšenice. Vitamín B12 se nachází v tvarohu, kysaném zelí, vejcích, makrelách atd.