Nechme se léčit přírodou

tea 599227 960 720 e1571379040320

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Naše babičky neměly k dispozici výdobytky dnešní medicíny, a tak si pomáhaly vším, co jim dávala příroda. Několik takových babských rad vám představíme. Jsou jednoduché, dostupné a velmi účinné.

Teplá cibule skvěle léčí veškeré bolesti uší

Celou cibuli (i se slupkou) napaříme nebo upečeme v troubě. Nikdy ji nevaříme, ve vodě bychom ztratili léčivé látky. Až cibule změkne, opatrně ji rozkrojíme napůl. Vymačkáme z ní šťávu na lžičku a následně ji (vychladlou) nakapeme do ucha. Nikdy do ucha nedáváme šťávu ze syrové cibule. Upečenou rozpůlenou cibuli můžeme také zabalit do ručníku. Několikrát ho přeložíme a tento obklad přiložíme na bolavé ucho. Dejte pozor, cibule může být uvnitř opravdu horká! Obklad sundáme, až cibule vychladne. Takto upravenou cibuli můžete přiložit i na vřed. V tomto případě ji položíte na vřed rozkrojenou stranou, ale předtím ji překryjete igelitem, který ji udrží teplou. Nedotýká se tedy pokožky přímo.

Syrová cibule se používá na všechny dýchací problémy

Šťáva z cibule uvolňuje všechny tekutiny v Eustachově trubici (proto pláčeme, když ji krájíme). Když máte ucpaný nos nebo zablokované dýchací cesty, cibule je pročistí a zprůchodní. Malým dětem cibuli na jemno nakrájejte a dejte poblíž postýlky. To stejné můžeme udělat, pokud se chceme zbavit zápachu v ledničce nebo v domácnosti například po malování – nakrájená cibule do sebe absorbuje pachy…

Jak použít syrovou cibuli ve formě obkladu?

Nadrobno ji nakrájejte, nestrouhejte ji – vytekla by šťáva. Použijte kousek látky, na kterou cibuli rovnoměrně rozprostřete a zabalte. Na hruď položte obklad tou stranou, kde je jen jedna vrstva látky. Obklad poté přikryjte igelitem a přichyťte k tělu (ručníkem, upnutým tričkem). Můžete ho nechat působit až několik hodin. Podobný obklad lze použít i při bolesti v krku. Dalším ze skvělých léků při nachlazení je cibulový sirup. Cibuli nakrájíme na malé kousky a do sklenice po vrstvách skládáme střídavě lžíci cibule a lžíci medu. Po 24 hodinách se ve sklenici vytvoří tekutina – cibulový sirup. Když ho přecedíte, můžete přidat i zázvor nebo česnek. Dítěti dáváme cca půlku lžičky 3× denně a dospělému celou lžičku 3× denně. Pokud dítě kašle i v noci, zkusíme dát sirup po trošce třeba každou půlhodinu. V případě nočních kašlů doporučujeme jíst hlavní jídlo ráno místo snídaně, k obědu jíst méně a večeři už opravdu malou nebo vůbec ne. Většina lidí totiž kašle právě v noci, když mají žaludek plný jídla.

Česnek

Je velice silné přírodní antibiotikum, ideální je sníst 4 syrové stroužky denně. Můžete si udělat tzv. antibiotický sendvič, který použijete vždy, když ucítíte, že na vás něco leze. Na plátek kváskového chleba nakapete olivový olej, na něj rozetřete česnek, pokladete plátky avokáda či rajčete a trochu posolíte. Můžete si jich dát denně několik až do té doby, kdy se budete cítit lépe. Pokud máte malé dítě, nakrájejte česnek na slabé plátky, zabalte je do malého hadříku a dejte mu je zespoda na chodidla. Pozor – nikdy nedávejte česnek přímo na kůži – mohly by vzniknout puchýře! Pokud dostanete chřipku, je čas na chřipkovou bombu. Budete potřebovat jeden rozdrcený stroužek česneku, asi 1/8 lžičky jemně nakrájeného zázvoru, lžičku medu a šťávu z jednoho nebo z půlky citronu, jednu kapku eukalyptového oleje nebo oleje z čajovníku. A nakonec třetinu hrnku horké vody. Odvážní mohou přidat i půl lžičky kajenského pepře. Tento nápoj užívejte 3× denně. Pomáhá od ucpaného nosu přes zablokované dutiny, bronchitidu, kašel, zápal plic, astma, nachlazení, zánět průdušek až po chřipku.

Zelí

Dalším přírodním zázrakem je zelí. Maminky vědí, že v případě nateklých prsou je velmi zklidňující dát do podprsenky zelný list. Asi na jednu minutu ho ponoříme do vroucí vody nebo ho trochu rozklepeme paličkou na maso. Položíme ho na bolavé místo a zavážeme. Stejným způsobem lze použít na vyvrtnutý kotník nebo nateklá kolena. Zelí je výborným protizánětlivým prostředkem.

Zázvor

Zázvor je pravděpodobně jednou z nejlepších rostlin na záněty kloubů a nevolnost. Kořen zázvoru je výborný například při cestování, mořské nemoci, při špatném trávení nebo zažívacích problémech. Pro použití ho nastrouháme na malém struhadle. Nejjednodušší je zázvorový čaj – jednu lžičku strouhaného zázvoru přelijeme v konvici vroucí vodou a necháme 10 minut stát. Na záněty kloubů, artritidu či bolavá záda si vyrobíme zázvorový obklad. Zázvor jednoduše nastrouháme a rozetřeme na plátýnko. Látku dvakrát přeložíme a přes obklad dáme igelit. Pokud máte v kloubu zánět, zřejmě po přiložení obkladu ucítíte horko. Obklad si dávejte v případě potřeby i dvakrát denně.

Brambora

Jeden z nejznámějších a nejúčinnějších léků na všechny záněty, a to včetně citlivých částí těla. Lze ji použít na nateklý či vyvrtnutý kotník nebo na jakýkoliv otok. Například na zarůstající nehet, na vytažení nečistot nebo na vyčištění rány po šlápnutí na rezavý hřebík. V tomto případě můžete vyzkoušet i výborné účinky vodoléčby. Připravíme si teplou a studenou koupel – 3 minuty máčíme nohy v horké vodě, 30 sekund v ledové vodě. Toto opakujeme celkem 3×, jde o tzv. střídavou koupel chodidel. Ta přinese do postižené oblasti spoustu nové krve a s ní i více výživy, kyslíku a bílých krvinek. Tedy vše, co je potřeba k uzdravení. Pak na místo přiložíme léčebný obklad s nastrouhanou syrovou bramborou. Pozor – brambora obsahuje hodně vody, tak jí nenastrouháme příliš velké množství. Zabalíme ji do látky a přiložíme na jakoukoliv část těla. Jde o velice chladivý obklad, vhodný i na bolavé oči, záněty spojivek a podobně. Brambory mají vysoký obsah draslíku a fosforu, které pomáhají s léčením a do těla se vstřebávají skrze kůži.

 

Redakce Joalis