Nebezpečná mateřská znaménka?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Do poradny celostní medicíny dostáváme hodně dotazů, které se týkají mateřských znamének a z dotazů lze často pochopit, že majitel znaménka je vystrašen, že bude mít rakovinu.

Dotyčná mateřská znaménka patří mezi skupinu pigmentových névů. Nemusí být přítomny již při narození, objevují se také v průběhu života. Některé z těchto névů se mohou tzv. zvrhnout, tj. přejít v nejzhoubnější kožní nádor – melanom. Ale je nutno také dodat, že se to týká jen velmi malého procenta všech pigmentových névů. V praxi se na kůži setkáváme s dvěma typy pigmentových znamének: vyvýšenými a tmavými plochými mateřskými znaménky. Na kůži se jich může vyskytovat až několik desítek.

Jakmile začne majitel takového znaménka pozorovat, že se tmavá plocha mateřská znaménka podezřele mění, měl by kontaktovat svého lékaře. Pro toto období změny máme kritéria, kterými posuzujeme nebezpečné znaménko:

  1. svědí
  2. roste do okolí
  3. stává se barevně nerovnoměrné
  4. je obklopeno zánětlivým lemem
  5. mokvá nebo krvácí

 

Lékař asi navrhne chirurgické odstranění. Není pravda, že odstranění znaménka vede ke vzniku obávaného melanomu. V případě, že se melanom rozvinul po odstranění znaménka, pak to znamená, že již v místě odstraněného znaménka byl a stihl se rozšířit – metastazovat – dále do organizmu. U vypouklých typů pigmentových névů ke zvrhnutí dochází jen zcela výjimečně. Pokud se znaménko vytvořilo v místě, kde je drážděno např. okrajem oděvu, obuvi, gumou, přezkou, opaskem, nebo jestli hrozí poranění kvůli specifickému pracovnímu či sportovnímu pohybu, pak je vhodné chirurgické odstranění preventivní.