Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Lecitin se nachází ve všech buňkách našeho těla, včetně buněk mozkových a nervových a účastní se životně důležitých pochodů v těle.
Lecitin a cholesterol (ateroskleróza)
Díky své emulgační schopnosti má lecitin vliv na zmenšování tukových částí v krevním oběhu a tím udržuje krev čistou a zabraňuje ateroskleróze. Obsahuje esenciální mastné kyseliny a podstatně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Lecitin pomáhá při transportu tuků v těle a při rozpouštění nezdravých tukových a cholesterolových usazenin.
Lecitin a mozek
Lecitin má dobrou pověst jako „potrava pro mozek“. Podílí se na mentálních a nervových procesech. Hlavní složka lecitinu cholin je v těle přeměňován na acetylcholin, což je látka, která přenáší nervové impulsy. S věkem se zvyšuje nedostatek acetylcholinu. To může vysvětlovat, proč lecitin zvlášť blahodárně působí na starší lidi. Doplňování lecitinu zlepšilo stav pacientů s neurologickými poruchami jako je tardivní dyskinesia, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerovou chorobou a presenilní demencí, která se projevuje ztrátou krátkodobé paměti, špatnou koncentrací a krátkým rozsahem pozornosti.
Lecitin a játra
Lecitin tvoří 73% objemu tuků v játrech. Brání tukové degeneraci, cirhóze a nádorům jater.
Lecitin a hubnutí
Lecitin urychluje přeměnu tuků v energii, usazený tuk začne postupně mizet. Sportovci a kulturisté oceňují lecitin pro jeho schopnost odstraňovat tuk z nežádoucích míst. Lecitin snižuje nadbytečnou hladinu estrogenů u žen. (Zvýšená hladina estrogenu u žen způsobuje tvrdošíjnost tukových buněk ukládat tuk, především na bocích, hýždích a stehnech.)