Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ať se chystáte autem s pejskem na pěší túru do hor nebo se jen tak povalovat k moři, měli byste být na cestu dobře vybaveni a hlavně připraveni, aby vás ani vašeho pejska nic nepřekvapilo.
První zážitky z cest má většina štěňátek již kolem druhého měsíce svého života a to tehdy, když jsou převážena do svých nových domovů. Většinou v náručí nového majitele, obalena dekou, která ještě voní jejich psí mámou. Velká většina takto převážených štěňátek zvládá cestu dobře, cítí ochranu a bezpečí ze strany nového pána – od této chvíle nejdůležitější bytosti v jejich životě. A nebude tomu jinak ani v budoucnu. Pokud pejskovi poskytnete bezpečný a komfortní prostor, ať už v autě, nebo v jiném dopravním prostředku, bude to základ pro to, aby byl klidný a cestu dobře zvládal.
Už odmala
Nejefektivnější je samozřejmě psa učit jezdit autem již od raného věku. Udělejte si čas, jen tak ho naložte do auta, objeďte pár bloků a zase se vraťte. Vše v maximálním klidu a dobré náladě. Ať pes pozná, že ne vždy auto slouží jen k převozu k veterináři nebo na stříhání. Berte pejska autem na výlety do přírody na společné tréninky. Dbejte na to, aby pro něj cestování bylo běžnou rutinou, díky níž zažije zajímavé zážitky. V případě, že zvíře vykazuje v autě známky nervozity, je dobré ho uklidnit slovem a pohlazením.
Velkým pomocníkem při navykání na cestování je Etovet. Dobře funguje u pejsků trpících nervozitou či separační úzkostí. Dokud však pes nebude v autě zvyklý tak, aby byl v klidu, neměl by zůstávat uvnitř nikdy sám, aby nedocházelo k prohlubování traumatu. Pokud pes trpí na žaludeční nevolnosti – což je samozřejmě také možné – stejně tak jako u lidí, je dobré též podat Etovet. V případě zvracení jsem zaznamenala dobré reakce i na Regavet. Etovet podávejte již několik dní před plánovanou cestou. Regavet je možné nasadit v průběhu cesty při nevolnosti, stačí pár kapek přímo do tlamičky podle váhové kategorie zvířete.
Ideální je přepravka
Vymezte pejskovi v autě dostatečně prostorné a větrané místo, kde bude „doma“. Je dobré, aby se toto místo, pokud možno, nijak často neměnilo. Jako ideální shledávám navyknutí psa na pobyt v takzvané kenelce, což je látková nebo plastová přepravka (sama upřednostňuji látkovou) s pevnou konstrukcí. Na přepravku můžete pejska zvykat v klidu i doma v bytě a poté ji vložíte do auta, ideálně do kufru nebo na sedačky.
Přepravka má pevnou konstrukci, a tak je zvíře více chráněno v případě dopravní nehody. Jako velké plus vidím také v tom, že psi zde mají svůj klid a většinou zde po závodech klidně leží a odpočívají. Velké plus dávám také za to, že nemáte poťapkané a chlupaté auto. Druhou variantou, která je též přípustná a bezpečná, je speciální postroj do auta, který připnete přímo do systému pásů. Pes má tak limitovanou možnost pohybu po autě a v případě nehody je díky postroji přidržen. Autopostroj by měl mít polstrovaný a široký hrudní díl, který v případě nárazu dokáže psovi posloužit jako opora. Určitě nepoutejte zvíře v klasických úzkých kšírech, ty by ho mohly zbytečně poranit.
Cestování a legislativa
Žádný zákon neříká, že by měl mít řidič psa v přepravce, připnutého na postroji nebo schovaného v kufru za mřížkou, pokud ji v autě má. Nicméně je stanovena norma, jenž považuje jakékoliv zvířectvo za náklad, který má mít každý řidič zajištěn tak, aby neznemožňoval řízení auta, neohrožoval nikoho uvnitř vozu ani bezpečnost silničního provozu. V prvé řadě bychom se tedy měli zamyslet nad bezpečností naší a našeho zvířete. Je opravdu v dnešní době potřeba vozit 40kg nepřipoutaného psa a zadních sedačkách nebo malého pejska u nohou spolujezdce, když sami jsme připoutaní a chránění airbagy?
Včas očkovat
Máme-li tedy navyklého psa, který zvládá v klidu pobyt v autě, můžeme začít plánovat dovolenou. Důležité je překontrolovat potřebné očkování a označení zvířete. V rámci České republiky musíte mít řádně naočkováno proti vzteklině, vždy je dobré mít s sebou na cestách očkovací průkaz psa. Při výjezdu do zemí EU platí pro každou zemi specifické podmínky, které si před cestou určitě dohledejte. Společným základem je nutnost mít takzvaný psí cestovní pas, který vám vydá pověřený veterinář. Pes musí být označen elektronickým čipem nebo tetováním a opět je podmínkou očkování proti vzteklině. Mnoho zemí požaduje také potvrzení o odčervení a zpravidla by se nemělo cestovat se zvířaty mladšími než tři měsíce. Potřebné informace o jednotlivých zemích si můžete dohledat například na webu cestovanisepsem.cz.
Dostatek tekutin při cestě
Rozhodnete-li se vyrazit k moři, je potřeba počítat s vysokými teplotami v autě. Rozhodně s sebou přibalte dostatek čisté pitné vody. V horkých dnech musí být v autě zajištěna dostatečná cirkulace čerstvého vzduchu. Zastavte alespoň každé čtyři hodiny, pejskovi dejte v klidu napít – do vody nebo krmiva můžete v teplých dnech přidat pár kapek Fytovetu – a nechte ho proběhnout, vyvenčit. Je-li po cestě možnost ochlazení v potoce či jezeře, je dobré toho využít. Perfektního pomocníka při cestování v horkých dnech představují také chladicí vesty, postroje nebo podložky, které se napustí vodou a po dobu asi dvou hodin dokážou pejskovi výrazně pomoci s termoregulací. V létě se vyvarujte situacím, kdy byste museli psa nechat samotného v autě. Zvíře se velice rychle přehřeje, a je tak bezprostředně ohroženo na životě. Cestu plánujte tak, abyste ho mohli mít všude s sebou nebo ho nechali na hotelovém pokoji.
Budete-li cestovat do oblastí chladnějších, než je naše podnebí, je naopak vhodné psovi přibalit do přepravky fleecovou deku a chránit ho před studeným průvanem. Bude se vám hodit i lehká pláštěnka, kterou psa ochráníte při zastávce, kdy půjde ven z vyhřátého auta do extrémnějších podmínek.
Ať už budete tedy s pejskem cestovat autem 15 kilometrů za příbuznými nebo 1500 kilometrů do jižní Francie, myslete na prvním místě na bezpečnost a komfort převozu. Dopřejte mu cestou kvalitní, ale lehce stravitelné krmivo a dostatek vody. Vezměte jeho oblíbenou hračku a v pauzách si s ním na parkovišti pohrajte, ať rozhýbe tělo, které je stejně ztuhlé z cestování jako ta vaše. Ale především dojeďte v pořádku do své vysněné destinace, kde teprve začnou ty pravé psí prázdniny.