Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V případě mýdel, ať už tuhých nebo tekutých se můžeme často setkat se speciálními druhy (žlučové nebo sírové mýdlo) nebo s mýdly s přísadou výtažku z léčivých rostlin (ginkgo biloba, masticha), tradičních látek (urea, bahno nebo soli z mrtvého moře, dexpanthenol) nebo méně tradičních (zelený jíl). V tomto článku bych se rád věnoval některým z nich, protože ne, vždy víme, k čemu je vhodné tato mýdlo používat.
Žlučové mýdlo
Toto mýdlo je trochu atypické, protože není přímo určeno k péči o naše zdraví, ale jedná se o znamenitého pomocníka v odstraňování skvrn a určitě je dobré o něm vědět.
Žlučové mýdlo je vlastně speciální mýdlo s přísadou hovězí (býčí, volské) žluči. Má často hnědou nebo hnědozelenou barvu. Volská žluč obsahuje sloučeniny, které emulgují tuky (tedy je, zhruba řečeno, rozdělí na menší části) a pomáhají rozpouštět některé skvrny a nečistoty. Z těchto sloučenin jsou důležité tzv. žlučové kyseliny (kyselina glykocholová a taurocholová).
Používá při čištění některých druhů skvrn organického původu z látek a oděvů. Může se jednat o mastnotu, skvrny od ovoce a zeleniny, krve, inkoustu, trávy, červeného vína, potravin nebo hlíny. Je vhodné pro bílý i stálobarevný textil z přírodních i syntetických vláken. Funguje tak, že se namočeným mýdlem vydrhne skvrna na vlhkém textilu. Pak se nechá 15 minut působit. Potom se potřísněné místo důkladně opláchne (nebo celý kus oblečení vypere). V případě, že skvrna nezmizí, je nutné celý proces opakovat.
Mýdlo s výtažkem z jinanu dvoulaločnatého (ginkgo biloba)
Obsažená látka v tomto mýdle je jinan dvojlaločnatý (ginkgo biloba), jenž pochází z Asie. Jeho listy se používají v tradiční medicíně i kosmetice. Obsahuje více než 40 složek, prospěšných pro naši kůži, hlavně flavonoidy (chrání pokožku před poškozením) a terpenoidy (zlepšují průtok krve). V kombinaci s kurkumou, medem a ženšenem zpomaluje projevy stárnutí, redukuje vrásky a zabraňuje vysušování pleti. Působí jako přírodní ochrana před sluncem. Vyvažuje obsah melaninu v pokožce u hyperpigmentace (tmavé kožní skvrny) a Vitiliga (bílé skvrny na těle). Stimuluje fibroblasty (základní buňky vazivové tkáně), čímž zlepšuje tvorbu kolagenu.
Mýdla s extraktem z ginkgo biloba jsou obvykle vyrobena z čištěných rostlinných olejů (například kokosového), které pomáhají k revitalizaci pokožky.
Mýdlo s obsahem bahna z Mrtvého moře
Mýdlo obsahuje bahno (nebo soli, protože ty bahno obsahuje) z Mrtvého moře, což je oblíbený přírodní prostředek používaný při léčbě řady nemocí už velmi dlouho. Obsahuje vysoké procento hořčíku, draslíků, bromu a dalších důležitých minerálů a stopových prvků. Minerály z bahna Mrtvého moře obnovují buněčný metabolismus a regenerují buněčnou strukturu pokožky. Rovněž příznivě působí na lupénku (včetně vlasové pokožky), akné, ekzémy nebo celulitidu.
Pomáhá i při problémech s pohybovým ústrojím, například u pacientů s revmatickými bolestmi, po úrazech nebo s bolestmi svalů a kloubů. Nanáší se přímo na bolavé místo a nechá se působit. Proto se stalo součástí řady kosmetických přípravků včetně mýdel. Mýdlo s obsahem černého bahna z Mrtvého moře čistí pokožku, odstraňuje odumřelé buňky a zbavuje ji nadměrné mastnoty. Také hydratuje pokožku, zlepšuje její pružnost a má výrazný omlazující efekt, bez přidání živočišných tuků. Součástí mýdel bývá olivový, palmový nebo kokosový olej.
Mýdlo s močovinou (urea)
Urea, česky močovina je oblíbenou součástí řady kosmetických přípravků (je to i pro lékárníky lékopisná sloučenina). Přirozeně vyskytuje v nejsvrchnější vrstvě kůže, kde je má na starost hydrataci (obsah vody). To je díky její schopnosti vázat vodu. Dokáže ovšem podporovat i odlupování odumřelých vrstev buněk. To má za následek zjemnění, až posléze vyhlazení pokožky. Navíc pokožka už díky tomuto mýdlu nesvědí.
Ve vyšších koncentracích urea vyskytuje i v mastech připravovaných na lékařský předpis. Zde se používá jako doplněk léčby některých kožních nemocí jako ekzémy, psoriáza (lupenka), ichtyóza a dalších. Často záleží na její koncentraci. Ve vyšších koncentracích působí odlupování kůže (20 až 50%), v nižších naopak tvorbu kůže podporuje (do 10%). V koncentraci kolem 10% působí antibakteriálně, kdežto ve 20% koncentraci pomáhá zmírňovat svědění.
Mýdla s ureou jsou určena na problematickou pokožku. Obsahují pouze přísady jemné a šetrné k pokožce založené na přírodě. Důkladně a jemně ošetřují pokožku celého těla. Složky obsažené v tomto mýdlu regulují vlhkost pokožky a zajišťují zachování přirozených kožních vlastnosti.
Sírové mýdlo s minerály z Mrtvého moře
V tomto případě jsme už o minerálech z Mrtvého moře mluvili, takže se zaměříme na síru. Sírové mýdlo je tradiční prostředek vhodný k čištění pleti se sklonem k akné, napomáhá odstraňovat mastnotu kůže a čistí kožní póry. Tudíž je vhodné pro čištění mastné a aknózní pleti. Mýdlo nenarušuje vlhkost pleti a udržuje její rovnováhu. Obsažená síra omezuje tvorbu kožního mazu, uvolňuje a čistí pleťové póry a snižuje tvorbu komedonů (černé tečky na pleti), které mohou být i bolestivé. Sírové mýdlo pokožku vyčistí skutečně do hloubky a pleť zůstane čistá a přirozeně jemná.
Jak se takové mýdlo používá?
Pokožku mýdlem jemně omyjte a poté opláchněte. Pro zvýšení účinku můžete nechat několik minut působit a poté teprve opláchnout. Chraňte oči a sliznice v případě podráždění pokožky aplikaci přerušte a pokožku opláchněte pod tekoucí vodou.
Mýdlo se zeleným jílem a mandlovým olejem
V mýdle jsou b tomto případě jsou zkombinovány dvě složky: zelený jíl a mandlový olej. Zelený jíl se používá i zevně. Připravují se z něho obklady a pleťové masky na akné, zahřívací obklad při revmatických nemocech, dává se do koupele a používá se také jako zábal na vlasy. Připravuje se tak, že se rozmíchá se slunečnicovým olejem nebo vodou. Nesmí se připravovat v kovových, ale v porcelánových či skleněných nádobách. Roztírá se tak dlouho, doposud se nezíská pasta, kterou můžeme rozetřít. Mohou se z ní připravit jak teplé, tak studené obklady. Nechávají se na kůži 30 minut. Jako přílohu můžeme do pasty vmíchat některý z esenciálních olejů, například šafránový, rozmarýnový, tymiánový či propolisový.
Pokožka pravidelně ošetřovaná zelený jílem by měla být pružnější a pevnější než před ošetřením. Jako zajímavost lze uvést, že kromě zeleného existuje i červený jíl. Ten se používá rovněž pro kosmetické účely – na zpevnění a zklidnění pokožky. Obsahuje vitaminy A, E, minerály křemík, zinek, hořčík, draslík, sodík, vápník, mangan, železo, chrom, fosfor, selen a lecitin. Dále kyselinu olejovou, linolovou, palmitovou a kristovou, sacharózu a asparagin. Má jemnou oříškovou chuť a charakteristickou vůni (používá se v kuchyni). Patří k nejpoužívanějším olejům při aroma-terapeutických masážích a je důležitou složkou kvalitních masážních a tělových olejů. Je vhodný na suchou a podrážděnou pokožku.
Je to proto, že se rychle vstřebává, na pokožce nezanechává pocit mastnoty, neucpává póry a nezpůsobuje alergické reakce.
Mandlový olej se také používá pro masáž obličeje nebo na odličování. V kosmetice se dá použít i místo tělového mléka, kdy se malé množství vetře do je ještě vlhké pokožky. Chrání také pokožku před negativními přírodními jevy (vítr nebo chlad) na podzim nebo v zimě. Jeho pravidelné používání zabraňuje vysušování pokožky a tvorbě prasklin. Rostlinné mýdlo se zeleným jílem a mandlovým olejem je vhodné pro jemnou pleť.
Mýdlo s mastichou
Masticha patří atypické přírodní drogy – jedná se pryskyřici z keře řečíku lentišku (Pistacia lentiscus). Tento keř roste na jediném místě na světě, na nevelkém území na jihu řeckého ostrova Chios. Další oblast, kde se masticha osvědčila, je ošetřování různých kožních nemocí a poranění.
Používá se při přípravě mastí na ekzémy, popáleniny nebo omrzliny, protože podporuje regeneraci pokožky a tvorbu kolagenu. Některé zdroje ji přisuzují i působení plísňovým kožním infekcím. Tradiční řecké mýdlo s mastichou a olivovým olejem zklidňuje a zvláčňuje pokožku. Mýdlo lze použít i pro mytí vlasů.
Mýdlo s dexpanthenolem
Látka dexpanthenol v mýdle (též někdy d-panthenol) patří ke sloučeninám, které jsou využívány jak ve farmaceutickém, tak i kosmetickém průmyslu. Vyskytuje se jak v lécích, tak i v přírodních přípravcích. Dexpanthenol se dobře vstřebává v žaludku a v buňkách a rychle se mění na kyselinu pantothenovou (vitamín B5), která má pozitivní vliv na kůži. Zajišťuje totiž její optimální hydrataci a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a posiluje přirozené léčebné procesy. Pomáhá při hojení jizev.
V případě jejího nedostatku vzniká řada chorobných projevů zejména na kůži a sliznicích, dochází i ke snížení celkové odolnosti, může se objevit slabost a nervové poruchy. Dexpanthenol má tedy stejný efekt jako samotný vitamín B5 (je jeho alkoholový analog), mnohem snadněji se však vstřebává po lokální aplikaci. Proto se také vyskytuje v řadě hojivých mastí. V kosmetickém průmyslu se používá v přípravcích tam, kde pomáhá v ošetření pokožky, kterou silně hydratuje, čímž ji zvláčňuje a odstraňuje její nerovnosti, tudíž pomáhá vyhladit vrásky. Také je nezbytným pomocníkem při drobných poškozeních a podrážděních kůže a při lehkých popáleninách. Působí protizánětlivě a regeneračně a optimalizuje fyziologické funkce pokožky.
Mýdlo s dexpanthenolem je vhodné použít na suchou, zrohovatělou a citlivou pokožku. Pomáhá eliminovat alergeny, obnovit pružnost a jemnost velmi drsné, ztvrdlé i šupinaté kůže. Rovněž je vhodné na ztvrdlé paty, na mozoly na rukou i nohou, na suchou kůži, podrážděnou i atopickou pokožku, k vyhlazení kůže a k obnovení lesku pleti.
Celková nabídka mýdel.