Molekula dlouhověkosti NMN

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chcete ŽÍT NAVĚKY, zlepšit své hladiny energie a podpořit celkové zdraví?

NMN (Nikotínamidmononukleotid) je považován za elixír mládí. Je to molekula přirozeně se vyskytující ve všech formách života a je klíčovou složkou pro zvýšení hladiny NAD ve všech buňkách. NAD není jen pouhá předložka, ale také esenciální molekula (nikotinamid adenin dinukleotid) hrající významnou roli ve funkci mitochondrií metabolismu a genové exprese. Přestože přirozené stárnutí může provázet úbytek energie, neklesejte na mysli.

Buňky těla mají jedinečnou schopnost neustálé obměny a to i u starších lidí. Čím jsme starší, tím se nám začíná tvořit i méně NAD+. Jsme častěji nemocní, zpomaluje se nám metabolismus, a především rychleji stárneme. Důležitou roli při stárnutí hraje opravitelná kumulace epigenetického šumu, přičemž samotnou kvalitu buněk lze ovlivnit pomocí NMN.

 

Pokud v současné době existuje adept na zázračnou pilulku, tak je to nejspíš látka NMN, popřípadě „příbuzná“ NR. Za vývojem NMN stojí jeden z nejznámnějších vědců a propagátorů longevity výzkumu David Sinclair, Ph.D., který je profesorem a vedoucím laboratoře zkoumající stárnutí na Harvardu, původně zpropagoval resveratrol, a zároveň je aktivní v několika firmách zaměřujících se na stárnutí. Podle nedávných zjištění funguje jako signál, aby tělo zachovalo své prostředky, více se soustředilo na nápravu, boj s volnými radikály, a opravu poškozeného DNA. 

 

Prodlužuje životnost buněk a přispívá k hubnutí

NMN kromě zvyšování hladiny NAD+ aktivuje sirtuiny, které urychlují metabolismus a tím přispívají k hubnutí. Sirtuin-1 je enzym odstraňující z organismu různé odpadní látky a podporuje energii buněk. Využívá NAD+ jako palivo, aby zůstal aktivní.  Sirtuin-1 snižuje enzymy spojené s poškozením ledvinové tkáně. Tato zjištění poskytují důkaz, že NMN obnovuje buňky potřebné k filtraci odpadu při onemocnění ledvin ( podocyty).  Krom toho sirtuiny v lidském těle řídí i cirkadiánní rytmy, funkci neuronů či odolnost těla vůči stresu. Doporučený  denní příjem u dospělého člověka je až 1g denně.

NMN a strava

Přirozeně se NMN vyskytuje v avokádu, rajčatech, okurce, kapustě, rybách, mléku, krevetách, houbách, droždí, brokolici a syrovém hovězím mase. Abyste zabránili ztrátě NMN, měli byste zeleninu lehce vařit v páře, nebo konzumovat syrovou. Nicméně k tomu aby jste získali pouhých 250 mg NMN, by jste museli sníst například 69 kilogramů avokáda nebo 416 kilogramů hovězího masa. Pro optimální účinek je doporučováno denně přijmout minimálně 1 gram denně.

Na závěr 3 nejzajímavější věci, které byste měli vědět o NMN

  • Nastartuje vaší energii – NMN pomáhá buňkám přeměnit potravu na energii, což znamená, že se budete cítit více nabití a odolnější.
  • Má vliv na stárnutí – NMN může pomoci podpořit buněčnou obnovu a zpomalit proces stárnutí.
  • Je přírodní – NMN se vyskytuje přirozeně v těle, ale jeho hladina se s věkem snižuje. Doplnění NMN může pomoci udržet optimální hladinu této molekuly. 

 

Zdroj: http://www.eccentricclub.cz/2019/07/jak-se-dozit-1000-let-2-cast-jak-proti-starnuti-bojovat/