Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vybral jsem si zajímavé téma k úvaze o možných příčinách různých zdravotních potíží.
Náchylnost
Místo nejmenšího odporu je místo, které se za určitých okolností stane náchylné k různým nemocem. Je to podobný princip, jaký pozorujete pohledem na proud vody. Kudy teče, kde si vybírá průnik, kudy proteče dál. Přehrada praskne v místě nejmenšího odporu.
Uvedu několik příkladů, kdy vzniká. Například si úrazem zlomíte kost. Dostanete dlahu, kosti srostou, kontrolní rtg snímek je v pořádku, evidentně je kost celá, srostlá, zahojená. A přesto časem lidé říkají, že se v tom místě děje něco divného, někdy v něm prociťují, když dochází k barometrickým změnám, nebo když mají třeba chřipku a teplotu.
Pokud si vytvoříte životní časovou osu událostí a zdravotních potíží, zjistíte, že v onom místě bývalého úrazu častěji dochází, zvláště v pozdějším věku, k degenerativním změnám, zánětům, osteoporóze a podobně. Místo zlomeniny se stalo místem nejmenšího odporu – je náchylnější.
Něco Vám spadlo do oka, vznikl tam zánět. Byl vyléčen, ale v časové ose můžete pozorovat, že to oko je náchylnější, často slzí, pokud máte dostat infekční zánět spojivek, pak to postižené oko má zánět větší, časem se horší vidění více v tomto oku, případný glaukom má v něm větší hodnoty nitroočního tlaku a tak dále.
V dětství jste měli vytrženou nosní mandli, protože byla zbytnělá opakovanými záněty nosohltanu… Tento stav pominul, ale zjišťujete, že jste citlivý na chlad, že se projevila alergie, tvoří se polypy, že máte s nosem neustále nějaké potíže.
Prostě vytvořilo se místo nejmenšího odporu, které je náchylnější.
Štítná žláza
Tělo má báječnou schopnost adaptace. Štítná žláza je vynikajícím nárazníkem na stresy a různé nepohody. Pokud delší dobu probíhá její vynucená – adaptační, nárazníková aktivita, vyčerpá se. Štítná žláza se stane místem nejmenšího odporu.
Dnes tak časté onemocnění štítné žlázy nezačíná v okamžiku, kdy se projeví příznak! Ale již se k tomu nějakou dobu schyluje a obvykle přijde určitý spouštěcí moment, a ten nemoc spustí. Štítná žláza již určitou dobu pracuje v nedostatečnosti, nejprve tento stav dokáže kompenzovat a funguje s velkým úsilím, ale jakmile dojdou rezervy, buňky přestanou produkovat hormon, jenž potřebují všechny buňky těla. Když budete mít hormonu nedostatek, začnou selhávat životní funkce těla. Příznakem je únava, vyčerpání, deprese, problémy se srdcem, zažíváním, problémy s váhou, pocení, vypadávání vlasů a podobně. Na začátku se ale vytvořilo místo nejmenšího odporu.
Cukrovka
Pokud se zvýší hladina cukru v krvi, začne se z podnětu mozku ve slinivce uvolňovat inzulin, umožňující transport glukózy do všech buněk, aby ji spotřebovaly jako zdroj energie. Pokud dojde ke snížení schopnosti tkání odpovídat na inzulin a pokud je zvýšená hladina cukru trvalá, snaží se tělo situaci kompenzovat zvýšenou tvorbou inzulinu. Tato situace ale pak vede k hyperinzulinémii (zvýšené koncentraci inzulinu v plazmě) a zvýšené stimulaci některých tkání, jež zůstaly prozatím na inzulin citlivé.
Následně pak dojde k jevu, kdy je v těle hodně glukózy a hodně inzulinu, ale buňky přesto glukózu nemají, nemají energii. Schopnost tvorby inzulinu se snížila, což je základem pro vznik cukrovky II. typu a následných komplikací…
Jinými slovy, buňky slinivky břišní se staly místem nejmenšího odporu.
Jiná místa
V průběhu života si neuvědomujete, že jste si vytvořili místo nejmenšího odporu třeba v žaludku, ve střevech, na různých sliznicích, třeba horních cest dýchacích. V místech, kde bývaly mandle. Kuřák si vytváří své místo nejmenšího odporu na průduškách a v plicích a mohla by být jmenována další místa nejmenšího odporu.
Některá ovlivnit lze
Některá nemůžeme ovlivnit; úraz se stal, kost se zlomila, něco nám kdysi spadlo do oka, kde vznikl zánět, ale mnohá místa nejmenšího odporu si vytváříme sami například stresy, hektickým způsobem života, zvýšenou hladinou cukrů a také tuků v krvi, konzumací vysoce kalorické stravy, přejídáním, neustálým pojídáním, obezitou, kouřením, nedostatkem pohybu. Jistě byste uměli jmenovat další možné příklady.
Místo nejmenšího odporu nelze přesně definovat, použil jsem tento termín proto, abych poukázal na skutečnost, že příčina nemoci vždycky existuje, jen je třeba ji najít a pojmenovat, abychom s ní mohli pracovat.