Medicinální houby k podpoře imunity u dětí  

medicialni houby

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známe to nejspíše do jednoho všichni, když jsou děti nemocné, když náhle poleví jejich zvonivý smích, vymizí lumpačiny, legrácky, kejkle a vylomeniny, když se vytrácí jejich čistá, bezbřehá energie, vše doma posmutní, vybledne a jen tak líně klopýtá a plyne. Nyní máme srpen, hojný letní měsíc, ale už v září, kdy naše děti nastoupí do školek a škol, můžeme čekat první kolektivní virózy, kterých je ušetřeno jen pramálo z nich. Jak to tedy udělat, jak děti nachystat, aby ty první nejtěžší měsíce zvládly levou zadní, s grácií a úsměvem? Ve zdraví a plné síle?

Oněch důmyslných mechanismů, kterými můžeme naše děti vyzbrojit, existuje nespočet. Ať už hovoříme o správně seskládané stravě, vitamínu C, D, zinku, omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselinách, potřebných antioxidantech, vláknině, léčivém pohybu, otužování, podpoře vnitřního světa dětí, tom, aby byly silné i po emoční stránce. Své pevné místo budou mít též byliny, kterým osobně věnuji mnoho pozornosti. V zátěžových měsících tu denně vařím lípový čaj s bezovým květem, šípkem a něco trnky, který dle situace doplním o med či čerstvý rakytníkový sirup. A pak tu máme ještě kolostrum, ať už kozí či kravské, případně též rouškou tajemství obestřené medicinální houby. V Česku na ně příliš nedáme, nejsme na ně tolik zvyklí, nicméně i tyto stabilizátory imunitního systému fungují, podporují, léčí a plní úlohu výborné prevence. Což se právě hodí před nástupem do školy či školky.

Co to vlastně jsou ty houby?

Medicinálními houbami rozumíme soubor bioaktivních látek s hezkou řádkou zdravotních benefitů, které podporují oslabený imunitní systém, mírní zánětlivé reakce, tlumí autoimunitní procesy, pomáhají při únavě, regenerují, platí za významné adaptogeny, přinášejí hezký zástup potřebných antioxidantů. A aby toho nebylo málo, některé z nich dovedou mírnit i rozbouřenou psychiku (např. housenice čínská), povzbudit ledviny (opět housenice čínská), ukočírovat diabetes 2. typu (reishi a shiitake).

Byť jsou medicinální houby často spojovány s tradiční čínskou medicínou, mnohé z nich rostou v českých lesích, kde najdeme hojnou outkovku pestrou, lesklokorku lesklou (zmíněné reishi), Jidášovo ucho, penízovku sametonohou aj. Houby mají však onu vlastnost, že výtečně natahují nečistoty z okolí. Poznáme-li je a chceme-li je sbírat, vždy se zaměřme na čistotu krajiny. V opačném případě, pokud je kupujeme, i zde ověřme zdroj a původ medicinálních hub.

Výběr hub je rovněž důležitý, už jenom proto, abychom mířili správně. Jejich vlastnosti se různě propojují a násobí, můžeme je tedy všemožně kombinovat a svézt se tak na vlně synergického efektu. Nicméně i zde se hodí důležité znalosti, pokud je nemáme, nebojme se ptát. Nejčastěji se houby užívají ve formě extraktů, sirupů, dražé, výjimkou nebude ani odvar ze samotné houby, u dětí však opatrně, nejsme-li si jistí. Osobně pak věřím v tinktury, což je macerace medicinální houby v 60% alkoholu po dobu alespoň 6 týdnů. Vybereme-li si tinkturu, dětem ji kapejme do horkého čaje, abychom docílili vypaření alkoholu.

Houby užíváme většinou na lačno, jsou-li pro nás příliš silné, začínáme na velmi nízkých dávkách, které postupem času navyšujeme. Též se doporučuje houby zapíjet, jejich užívání doplnit o příjem vitamínu C. U hub buďme trpěliví, jejich účinek je velice pozvolný. Užívejme je proto v několika měsíčních kúrách, nejlépe tak, jak vybízí balení. Poté má smysl, jsou patrné výsledky.

A teď už k houbám u našich nejmenších

Opomeneme-li nyní vše výše zmíněné, to znamená zdravou stravu, pohyb, otužování, dostatek spánku, vnitřního klidu a lásky, zkusme si z medicinálních hub vytipovat ty, které lze zařadit k posílení imunity dětí.

Reishi neboli lesklokorka lesklá

Tato houba, přezdívaná také houba králů, roste zejména na horkých, vlhkých místech, kde živoří na rozpadajících se stromech s tvrdým dřevem. Mezi její hlavní účinky, ostatně jak už to bývá u všech medicinálních hub, patří podpora imunitního systému, zejména zlepšení funkce bílých krvinek, dále též antibakteriální a antivirová aktivita. Použít ji lze také proti únavě, depresím, alergii, astmatu, neurodegenerativních onemocněních, vysokém krevním tlaku, vysoké hladině krevního cukru. Bez obav jí lze též doplnit léčbu malých diabetiků 1. typu. Reishi lze koupit v podobě kapslí, prášku, čaje, tinktury, sirupu aj.

Cordyceps

alias housenice čínská, parazitující houba, která byla v Číně po staletí konzumována na podporu imunity organismu, bývá v dětských výrobcích doplněna o zmíněné reishi, často též echinaceu, případně též acerolu, kterou možná budete znát pod označením karibská třešeň. Samotná housenice je výtečnou ledvinovou záležitostí, výrazně podporuje imunitní systém, pomáhá při atopickém ekzému, posiluje plíce, u mužů též zlepšuje celkovou plodnost. U dětí, zvláště pak těch, které nechtějí jíst, podporuje chuť k jídlu, u dětí, které špatně spí, pak upravuje spánkovou hygienu.

Hlíva ústřičná

Mezi medicinální houby dále řadíme též velmi známou a chutnou houbu, kterou známe pod názvem hlíva ústřičná. Tu samozřejmě můžeme i jíst, ať už ve formě polévky, placek, pomazánky, omáčky či jemného guláše, který dětem zavoní, ale hlavně zachutná. Hlíva, podobně jako její příbuzné houbové kolegyně, posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí antiviroticky, antibakteriálně, potírá v těle plísně, choroby vyvolané parazity. Za velkou výhodu pokládám fakt, že hlíva snižuje riziko infekcí horních cest dýchacích a potřebu neustále nasazovat antibiotickou léčbu. Hlíva je na trhu snad nejrozšířenější dětskou medicinální houbou, kterou lze koupit v podobě sirupu, kapslí, čaje, žvýkacích tablet, dražé, tinktury či prášku.

Velice často jsou tyto tři medicinální houby doplněny o směs bylin, ať už se jedná o jitrocel, lípu, echinaceu, což z přípravků činí super silný elixír pro vítězný boj s nemocí.