Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Lykopen je řazen mezi karotenoidy. Jeho největším zdrojem je rajčatová šťáva. Je významné, že tepelně upravená rajčata obsahují větší množství využitelného lykopenu než syrová. Při vyšších teplotách se lykopen uvolňuje a je lépe absorbován v organismu. Dále se vyskytuje v šípcích, červených melounech, červených grapefruitech a guavě (guava je exotické ovoce hruškovitého tvaru). Lykopen se často vyskytuje v povrchových vrstvách plodů.
Skupina karotenoidů, kam je zařazován, patří mezi významné antioxidanty, které chrání organismu před vlivem volných radikálů. Uvádí se, že je podstatně silnější antioxidant, než vitamin E. Antioxidanty se na tyto radikály napojí a jsou společně vyplaveny z organismu, aniž by se volné radikály dostaly k poškození buněk. Toto vše má za následek, že při pravidelné konzumaci plodů obsahující lykopen (a obvykle další užitečné látky, záleží na určitém druhu) dochází ke snižování riziku výskytu kardiovaskulárních onemocnění, snižování hladiny cholesterolu v krvi, podporuje imunitní systém a chrání kůži před negativním vlivem UV záření (proto ho můžeme je najít často v doplňcích stravy, kde je hlavní složka beta karoten.
Odborníci také uvádějí, že antioxidativní efekt je jedním z pozitivních faktorů, které pomáhají snižovat riziko vzniku onkologických onemocnění. Lykopen je také vhodný jako antioxidant při srdečně cévních onemocněních, kdy se podílí na ochraně endotelu. Pomáhá také zlepšovat funkci prostaty. Je ovšem důležité vědět, že vědci zjistili, že u kuřáků pozitivní vliv konzumace lykopenu mizí.
Je to rostlinný pigment, který dodává ovoci a zelenině jejich červenou barvu. Lykopen se právě proto také přidává do potravin jako povolené barvivo. Je zajímavé, že pro farmaceutické účely se používají speciálně šlechtěná rajčata.