Lupénka

cm lupenka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lupenka je odborně nazývaná psoriáza. Je to jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Jeho původ není znám. K jejím nejznámějším příznakům patří porucha rohovatění kůže, která se projevuje vznikem ztluštělých oblastí zanícené červené kůže, pokryté obvykle stříbřitými šupinami. Lupenka na rozdíl od ekzému nevyvolává tak výrazné svědění. Bohužel postižená oblast lidského těla může být tak rozsáhlá, že vyvolává výrazné fyzické potíže i sociální handicap nemocných lidí.

Jak již bylo řečeno, přesná příčina dosud není známa. při výzkumech vědci zjistili, že dochází v některých postižených rodinách k opakovanému výskytu. Stejným dílem jsou postihováni muži i ženy. Lupenka se objevuje nejčastěji ve věku mezi 10 a 30 lety. Ovšem mohou se vyskytnout jak případy lupenky u kojenců, tak u seniorů. Základní poruchou, která charakterizuje lupenku, je zhruba desetkrát rychlejší produkce nových kožních buněk než za obvyklých okolností.

Jako důsledek této poruchy nastává hromadění těchto buněk a vznik charakteristických oblastí, pokrytých odumřelou, odlupující se kůží. Lupenka se obvykle opakuje v atak-ách s různým stupněm závažnosti. Tyto ataky může vyvolávat řada příčin, jako je například stres, poškození kůže nebo somatické onemocnění. Kožní projevy této nemoci jsou doprovázeny také bolestivými otoky a ztuhnutím kloubů, což může přispívat k celkové invaliditě pacienta. Mírné formy se léčí přiměřeným opalováním nebo fototerapií ve formě ultrafialového záření. Středně těžké formy se léčí léky obsahujícími uhelný dehet a dithranol. K dalšími metodám patří další formy fototerapie, jako je tzv. metoda PUVA či aplikace dalších léků jako jsou kortikoidy či jiné.

Bohužel u většiny nemocných jde o dlouhodobé onemocnění, jehož příznaky lze úspěšně při jednotlivých atak-ách zmírňovat, ale prozatím trvalé vyléčení není možné. Při lupence se doporučuje přípravek na vnitřní užívání aloe vera, který působivý příznivě jako doplněk při řešení kožních nemocí, mj. i lupenky. Rovněž za úvahu stojí i zmíněný Psorimed, ošetřující balzám na lupenku a ekzémy. Zevně se dá dále použít řada hojivých přípravků Skin Cap. Přípravky jsou určeny k zevní aplikaci na podrážděnou pokožku s nadměrným výskytem kožních šupin a suchých a drsných okrsků v případech psoriázy, seborrhoického a atopického ekzému a podobně. Suchou kůži zvláčňuje, snižuje svědění a odstraňuje suché šupiny z povrchu kůže. Pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku a přináší pocit úlevy.