Liči (litchi sinensis)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V cizojazyčné literatuře se můžeme u Liči se setkat s různými přepisy jejího jména – liechee, liche, Lizhi nebo Li Č ‚, nebo Lichee (pro zajímavost – jméno v čínštině vypadá takto: 荔枝).

Popis a výskyt Liči

Liči (latinsky Litchi sinensi, někdy překládáno jako třešňovice čínská) patří k dalším z tradičních léčivých rostlin lidové čínské medicíny, které se jako součást přírodních přípravků začínají objevovat na našem trhu.

Jsou to jehličnaté stromy nebo keře, jejichž povrch je ochlupený. Vstřícné listy vyrůstají ve spirále. Plody jsou trnitě šupinaté, eliptické, vejčité či kulovité a obsahují holé semeno. Tento tropický a subtropický strom pochází z čínských provincií Guangdong a Fujian, ale nyní se již pěstuje v mnoha zemích světa, zejména v Indii, zemích jihovýchodní Asie či jižní Africe.

Je oblíben pro své plody, které mají květinovou vůni (čerstvě natrhané) a voňavou, sladkou chuť. Před konzumací je nutno odstranit růžovočervenou hrubou kůru, pod níž se již skrývá bílá jedlá dužnina. Tato dužnina je obsažena v řadě receptů asijských kuchyní, zejména jako součást dezertů.

Liči

Obsahové látky a účinky Liči

V Číně je liči známé již od roku 1059 po Kristu. Bývalo oblíbenou pochoutkou i na císařském dvoře. Obsahuje řadu látek souhrnně označované jako polyfenoly (například antokyany). Polyfenoly jsou skupina chemických sloučenin obsažených v rostlinách. Jsou charakterizovány přítomností více než jedné fenolové jednotky nebo stavebního bloku v molekule. Jedná se o označení velmi různorodých látek, proto i jejich účinek je různý. Zmíněné antokyany jsou ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk. Patří ke flavonoidům, v rostlinách se vyskytují ve formě glykosidů, jejich aglykonová (necukerná) část se označuje jako antokyanidin.

Japonští vědci připravili z polyfenolů obsažených v liči extrakt označený jako Oligonol. Tento extrakt obsahuje polyfenoly s vysokou biologickou dostupností (velmi dobře se distribuují v tělních tekutinách), které by mohly pomoc při poruchách periferního prokrvení jako vazodilatans (látky rozšiřující cévy). To by se mohlo uplatnit například při léčbě nedostatečného prokrvení končetin (pocit studených rukou nebo nohou) nebo při cévních poruchách u diabetiků.

Plody obsahují rovněž značné množství vitamínu C – v průměru sto gramů ovoce obsahuje 72 mg vitaminu (devět plodů liči průměrně pokryje potřebu tohoto vitamínu u dospělého člověka).