Léčivé houby na posílení imunity

tcm e1607884528663

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti je velký zájem o přírodní prostředky posilující imunitu. Jednou ze skupin jsou i ty, označované jako léčivé houby.

Asi nejznámější z nich je Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum). Důležité je, že obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů (některé z nich se podobají známým beta glukanům). Díky nim Reishi příznivě působí na stav našeho imunitního systému. Je to dáno tím, že samotné beta glukany činnost imunitního systému tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk.

Reishi obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z minerálů má výrazný podíl železa a selenu a dále obsahuje některé vitamíny ze skupiny B. Důležitý je poměrně vysoký obsah vzácného prvku germania. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu. V japonské a čínské medicíně je tento prvek označován jako anlgetický (tlumící bolest) a okysličující. Okysličující proto, že může nahradit kyslík ve vazbě na vodík, který je v této podobě vylučován z těla. Tím, že germanium nahradí v této vazbě kyslík, pomáhá tak ho ušetřit organismu pro jiné využití. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Další, již trochu méně známou léčivou houbou je Maitake (sírovec, trsnatec lupenitý, Grifola frondosa). Tato houba pochází z Japonska a je rozšířená i v Americe.

Maitake výrazně podporuje obranyschopnost organismu posílením imunitního systému, takže je doporučována u pacientů s oslabenou imunitou. Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin. Obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a další) a známé antioxidanty. Čili ohledně glukanů mohu odkázat na to, co jsem zmínil u houby Reishi. Rovněž je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Přispívá i k normalizaci látkové výměny.

Z Ruska pochází Chaga neboli čaga (rezavec šikmý, Inonotus obliquus). Rezavec šikmý (většinou je používán ruský lidový název Čaga), latinsky Inonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby, konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Tyto látky, jak je celkem dobře známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou jejich významnou skupinou jsou triterpeny. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.

Obsahuje řadu důležitých přírodních látek. Z minerálů je to křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu učagovou, buničina, inodiol, betulin či melanin.

Jako zajímavost lze na závěr uvést, že z rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt, který se s oblibou používá na zvýšení obranyschopnosti organismu.

Samozřejmě je také důležité zmínit léčivou houbu z naší oblasti – hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus).
Je to nenápadná dřevokazná houba, která parazituje na živinách některých dřevin. Pro nás je ovšem důležité to, že obsahuje látky, které pozitivně působí na naše zdraví. Hlavní složkou je polysacharid 1,3 d-glukan. K dalším složkám patří přírodní statiny, terpeny a další složky. 1,3 d-glukan pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zvyšuje odolnost proti infekcím. Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik a taktéž se v literatuře uvádí jeho antitrombotická aktivita, tedy podporuje prevenci proti tvorbě krevních sraženin.

Dále obsahuje vitamíny B, D, C a K. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít železo, zinek, draslík, fosfor, selen, sodík, jód a bor. Rovněž obsahuje aminokyseliny, steroly a proteiny a cukry.

Takže výběr mezi léčivými houbami je, pokud chceme posílit imunitu, jen si vybrat! A to zdaleka nejsou všechny houby, které je možné zmínit. Ale o dalších až v některém jiném článku…