Kytici z vřesu ti nesu

vres e1602781115147

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Procházíme-li na podzim lesy, zcela jistě spatříme vřes, který, byť se to nezdá, je taktéž léčivý. Hojně jej využíval známý Pietro Andrea Gregorio Matthioli, v literatuře se jím pak nechal inspirovat nejeden český básník. Zmiňme například Jaroslava Vrchlického se svou básní Píseň.

Píseň

Jest večer, kouří se z lesů,
červánek stromy prokmitá,
kytici z vřesu ti nesu,
je celá rosou pokrytá.

Každý ten nejmenší kalich
plá jakby protkán rubíny,
nesu ti v kvítkách těch malých
své lásky velké hlubiny.

Vřes je stále zelený keřík vysoký jen 15-50 cm. Tenké a metlovité hnědé větvičky jsou hustě porostlé jehlicovitými lístky, které jsou maximálně 3 mm dlouhé, jsou uspořádány do čtyř řad a střechovitě se kryjí. Drobné zvonkovité květy vytvářejí na konci větviček jednostranné hrozny. Čtyřlistý kalich má fialově růžovou barvu, koruna je čtyřcípá a bývá světle růžová, řídčeji bílá. Vřes kvete od července do října. Plodem je drobná tobolka.

Vřes se vyskytuje téměř v celé Evropě, na východ přesahuje až do západní Sibiře. Byl zavlečen do Severní Ameriky a na Nový Zéland. Tvoří souvislé porosty na pasekách, suchých stráních, mezích, rašeliništích a v borových lesích. U nás na něj narážíme na suchých, lesních písčitých půdách a starých rašeliništích.

Co, kdy a jak sbíráme

Vřesem lze velmi dobře dekorovat, zdobit jím příbytek, vánoční věnce. Taktéž jej však můžeme sbírat pro léčivé účely. V tomto případě využíváme květ či celou kvetoucí nať. Květy sdrhujeme ručně, nezdřevnatělé horní části natě stříháme nůžkami. Bylina velmi dobře schne, suší se přirozeným teplem ve stínu při dobrém odvětrávání. Osobně jej ráda ponechávám ve svazcích, které zavěšuji na trámy domu. Dle potřeby pak uchovávám ve skleněných nádobách, bylinku drtím těsně před použitím.

Lidové léčitelství

Využití vřesu jako léčivky se vztahuje hlavně k jeho močopudným, potopudným a desinfekčním schopnostem. Skvěle detoxikuje, protože pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené soli z těla. Tím se stává nepostradatelný při odbourávání a odplavování kyseliny močové, léčí dnu a revmatismus. Jeho diuretické působení ocení pacienti, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Vřes je taktéž i lékem při zánětech ledvin a močových cest, osvědčuje se při léčbě prostaty a gynekologických potížích. Staré herbáře jej doporučují při hadím kousnutí, olej z květů pak platíval za výtečný lék při pásovém oparu.

Bylinná směs pro zlepšení metabolismu

Rovným dílem smísíme:

Vřes, třezalka, rozrazil, řebříček, kopřiva, nať potočnice, nať bedrníku, kořen nebo list pampelišky, mladé listy černého bezu, list máty, plody borůvky, ½ l vody

Dvě lžíce bylinné směsi zalijeme studenou vodou, necháme přejít varem a odstavíme na 15 minut. Poté scedíme a popíjíme maximálně jeden půl litr nápoje na lačno. Odvar se hodí i při léčbě diabetu, kdy zlepšuje metabolické pochody v těle.

Pietro Andrea Gregorio Matthioli ve svém díle, Herbář neboli bylinář, vydaný v Praze roku 1562, píše: Kvítky s mladistvými ratolístkami či metličkami roztlučené hojí, byvše přikládány, jedovatá uštknutí hadů a splaskují otoky. Někteří připravují z čerstvého vřesu proti podagrickým bolestem parní lázeň, kterouž se rozpouští starý a lepkavý hlen, z něhož pochází kloubní nemoc. Vysoce učený královský profesor Rondoletius v Mompelieru používal mnoho a úspěchem oleje z květu vřesového proti zlým lišejům zvaným herpetae, zvláště na tváři.

Tinktura z vřesu pro normální funkci močových cest, dobrou náladu, celkové zklidnění a hlubší spánek:

50 g vřesu, 400 ml 40% pálenky

Vřes nakrájíme nadrobno, zalijeme pálenkou a uchováváme 6 týdnů v temnu, při pokojové teplotě. Následně přecedíme, aplikujeme 3 x denně jistý počet kapek, který kopíruje naši tělesnou váhu. To znamená, vážíme-li 60 kilo, aplikujeme denně 60 kapek, které rozdělíme do třech dávek takto: 20/20/20.

Čajová směs na hnisavý zánět ledvin

nať vřesu 5 dílů, nať zlatobýlu 5 dílů, nať rozrazilu 3 díly, nať šalvěje 2 díly, nať jalovce 1 díl

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut louhovat. Čaj přecedíme a pijeme vlažný třikrát denně po třetině množství.

Čaj z vřesu nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání.

V článku jsou použity informace z:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

www.bylinkyprovsechny.cz