Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kyselina 4-aminobenzoová je bílá krystalická látka, která je jen trochu rozpustná ve vodě. Je známá pod zkratkou PABA čili kyselina para-aminobenzoová. Někdy je chybně řazena mezi vitamíny, ale o vitamín se nejedná (méně časté označení je vitamín Bx nebo bakteriální vitamín B1). V našem organismu tato kyselina vzniká díky činnosti bakterií Escherichia coli ve střevě (pro něž je esenciální živinou). Její hlavní význam pro náš metabolismus je v tom, že tvoří meziprodukt pro vznik kyseliny listové (vitamin B9), kterou si sami neumíme vytvořit. Vytváří ji vlastně za nás “přátelská” bakterie Escherichia coli, která právě pro její vytvoření nutně potřebuje kyselinu 4-aminobenzoovou. Pokud ji bakterie nevytvářejí dostatečně, je nutno ji podávat ve formě doplňků stravy.
Kyselinu 4-aminobenzoovou můžeme najít i v potravinách – je možno uvést pivovarské kvasinky, vejce, mléko, vnitřnosti (játra, ledvinky), melasu a celozrnné obiloviny. Podporuje tvorbu červených krvinek, oddálení stárnutí kůže, pomáhá při udržení dobrého stavu střevní mikroflóry a další. Některé zdroje uvádějí, že tato kyselina po sloučení s kyselinou pantotenovou má výrazně hojivý účinek na pokožku a to i v případě kůže postižené depigmentací (nedostatečným zásobením kožním pigmentem melaninem). Pomáhá zpomalovat tvorbu vrásek. Proto se s ní můžeme setkat i jako s jednou ze složek přírodních přípravků na podporu dobrého stavu pokožky.
Nedostatek této kyseliny se projevuje těmito příznaky: celková únava, podrážděnost, deprese, mokrý ekzém, sklerodermie (předčasné vrásky na kůži), ztráty pigmentace kůže (vitiligo) a předčasné šedivění vlasů.
Naopak předávkování způsobuje nevolnost až zvracení. V některých případech po užití nepřiměřeně vysokých dávek PABA došlo k projevům poruchy jater, ledvin a srdce. Účinek kyseliny 4-aminobenzoové je snižován některými léčivy (sulfonamidy, antikoncepčními látkami s obsahem estrogenů) nebo alkoholem.
Vzhledem k tomu, že tato kyselina pohlcuje UVB záření, byla původně obsažena v přípravcích na ochranu proti slunečnímu záření. Ovšem nicméně dnes se už v těchto přípravcích téměř nevyskytuje. Je to proto, že je také silně senzibilizující látkou, která může způsobit alergickou kontaktní dermatitidu. Bylo rovněž zjištěno, že může zvyšovat riziko buněčného poškození způsobené UV zářením. Z těchto důvodů dnes již v opalovacích prostředcích téměř není. Tyto informace se týkají mastí, gelů a podobně. Nevztahují se ke kyselině 4-aminobenzoové jako jedné ze složek doplňků stravy. Tam by hrála roli jen alergie jako na každou jinou složku přípravku.