Květen podle čínského kalendáře

cm zena na louce1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Květen je podle čínského kalendáře prvním letním měsícem. Vlády se ujímá sezóna tepla, vše, co bylo zaseto, začíná zdárně růst. A právě růst a pohyb jsou hlavními atributy léta. Přidává se k nim k naší spokojenosti i radost a přátelství. V roce Kohouta je společenské setkávání s přáteli dokonce podmínkou snadného dorozumění, takže bychom na ně neměli zapomínat. Dodržovat zásady sezóny je podle tradiční čínské medicíny základním kamenem k harmonii, ke zdraví.

Léto je pro nás asi nejpříjemnější dobou. Vyběhnout ven, protáhnout tělo ztuhlé zimním lenošením, to pro většinu živých organismů rozhodně není žádným utrpením. Měli bychom brzy vstávat a pozdě chodit spát, aktivitu by mělo podporovat i naše stravování. Stále ještě není vhodný čas na každodenní přísun studených salátů. Pro ty, kteří vidí zdravý způsob výživy ve studených zeleninových jídlech, by bylo dobré zařadit teplé prvky, například zázvor.

Květen prožijeme pod vládou šťastného, inteligentního a sečtělého Hada. Musíme se proto připravit na velký výdej kreativní energie, která zpětně může velmi vyčerpávat prvek dřevo, vyjádřeno terminologií orgánů to budou játra a žlučník. Nedostatek v játrech se může projevovat u žen problémy s menstruací, u všech potom nechutí k podrobnému plánování.

Protivné může být i negativní působení zátěže na naše hlasivky. Ještě problematičtější je únava žlučníku, jeho jangové dřevo nebude schopné rozhodnout. A to samozřejmě v období, které máme prožít v běhu, ideální není. Měli bychom velmi citlivě na tyto úkazy reagovat a okamžitě zařadit lehkou šetřící dietu, kterou známe z doporučení při rekonvalescenci po žloutence či mononukleóze, tedy hlavně omezit tučná a smažená jídla, alkohol a kouření. Kouření, zvyšující prvek kov, může napadnout nejen dřevo jater a žlučníku, ale i zaplnit plíce, na které bude v tomto měsíci působit enormní zátěž. Kov ovšem zvyšuje militantnost vůči okolí, ale také člověka vůči sobě samému. Slovo “musím” bychom měli vypustit ze svého slovníku a nahradíme-li je slovem “chci”, zvýšíme navíc harmonii tepla sezóny.