Křemelina

cm kremelina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Křemelina je v současnosti jednou z novinek v oblasti přírodních přípravků. Je to vlastně nezpevněná, sypká hornina, která je tvořena zejména opálovými schránkami rozsivek (druh fosilních jednobuněčných řas). Proto je také někdy označována jako rozsivková zemina. Můžeme se setkat někdy i s názvem diatomit nebo diatomová zemina, podle výrazu diatom pro schránky rozsivek. V křemelině ještě můžeme najít jílové minerály, hlavně ilit a kaolinit.

Pokud někoho překvapuje, že tento produkt je určen, byť po zpracování, ke konzumaci, můžeme ho uklidnit. I když má určitá omezení pro některé zdravotní stavy, můžeme jej v přírodních přípravcích klidně užívat, dle doporučení výrobce. Ne všechny druhy křemeliny jsou vhodné ke konzumaci, ale ty vhodné najdeme právě v doplňcích stravy (používají se nejčistší formy křemeliny). Nesmí ji užívat astmatici (může po vdechnutí vyvolat astmatický záchvat), nesmí se (náhodou) dostat do očí (může způsobit suchost a záněty oka), rovněž ji nesmí užívat lidé s ledvinovým onemocněním a pacienti s alergií na křemík (event. další složky přípravku).

Jedná se o zdroj křemíku. Křemík je důležitý pro vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí. Společně s hořčíkem je tak důležitý pro pevnost kostí. Přispívá rovněž k lepší pevnosti a pružnosti pojivových tkání (tedy kůže, vlasů a nehtů). Působí na snížení hladiny cholesterolu v krvi a může mít také příznivý vliv na srdce a krevní oběh. Křemík je také vhodným doplňkem léčby osteoporózy, kožních chorob, některých onemocnění močových cest, hemoroidů. Jeho užívání je všeobecně vhodné u starších osob a žen v období klimakteria.

Nedostatek křemíku zvyšuje riziko vzniku zlomenin kostí a vypadávání vlasů. Pokud nemáme dostatek křemíku, více se nám lámou nehty a vlasy a rovněž se hůře hojí rány. Kromě toho, samotná křemelina (v přírodních přípravcích!) působí i detoxikačně, protože vzhledem ke svému složení absorbuje toxiny, bakterie, jako například E. coli, viry, těžké kovy a jiné, čistí střevní stěnu a podle zkušenosti některých uživatelů také zlepšuje pohyby střev.