Křeč

cm nohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Křeč, kdo by ji neznal. V noci se chce člověk protáhnout a najednou to přijde- sval se stáhne. Nebo při sportu je to zvláště nemilá záležitost. Jde o složitý mechanizmus, ve kterém hraje důležitou roli dehydratace, třeba během sportu, s rozvratem metabolizmu sodíku, hořčíku, vápníku atd. Ale nemusí jít jenom o tento mechanizmus. Křeč může vyvolat i špatný krevní oběh, svalová ztuhlost, nevhodná strava, konzumace alkoholu.

Křeč lze zmírnit tak, že se stažený sval natáhne. Například při křeči ve stehně si sedněte nebo lehněte, natáhněte koleno. Poproste někoho, aby Vám jednou rukou silně tlačil na koleno. Také masírujte a třete postiženou oblast. Držte sval v teple. Napijte se minerálky. Vápník dodáme mléčnými výrobky, ořechy nebo zelenou listovou zeleninou. Prospěje také hořčík, který hraje důležitou úlohu při stahování svalu.

Jeho zdrojem jsou celozrnné potraviny a ořechy. Na noční křeče pomůže vitamín E, který se nachází v rostlinném oleji a také zase v ořechách. Důležité jsou potraviny, které obsahují vitamín B12, tedy ryby, maso, vejce a mléčné výrobky. Pokud chcete použít potravní doplňky, pak nedávejte samotný vápník nebo samotný hořčík, ale oba společně. Klonil bych se ke koloidním roztokům, společně s dostatečným pitným režimem.