Kouzelné a divutvorné bezinky  

plod bezinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V květnu, když se kraj zabalí do krajkoví černého bezu, který tak intenzivně voní, naplněný hutným, žlutavým pylem, chodím vždy přírodou s proutěným košíkem. Černý bez miluji pro jeho všestranné a mnohačetné účinky. Protože bez je právě tou bylinkou, která pak naplní dlouhý zimní čas. To, když na dveře zaklepou virózy, cítíme se unavení, nastuzení, prochladlí a nesví. Pak jej můžeme kombinovat se stejně potopudnou lípou, trnkou, šípkovým plodem. Účinek bezu je však mnohem širší, neboť

  • má potopudný a močopudný účinek,
  • léčí nemoci virového původu,
  • eliminuje zahlenění,
  • působí jako antipyretikum,
  • má detoxikační vlastnosti,
  • výborně ovlivňuje cévní stěnu.

Mnohde se dočteme, že léčivý je také list, který používáme k suchým zábalům. V takovém případě si listy naklepeme, přiložíme na postižené, bolavé místo, nejčastěji takové, které je zatížené revmatem. Následně zabalíme do tenké látky, aby listy držely tam, kde potřebujeme. Obklady praktikujeme 2 x denně. V zimě, trápí-li nás bolesti, lze využít sušený list, ze kterého za pomocí vody připravíme kašovitý obklad a tím bolavé místo obestřeme a opět zavážeme. U mužů lze do směsi přidat také celer, u žen pak nastrouhaný petrželový kořen.

List se vyznačuje také značným protinádorovým účinkem, takže jimi lze léčit nádory zevně dostupné. V tomto případě z listů a kůry (asi 15 % celkové směsi), přichystáme tinkturu, kterou pak namáčíme do gázy a tou překrýváme postižené místo. Aplikujeme 2 x denně. Tinkturu jemně naředíme.

A pak tu máme staré dobré bezinky

Když na ně půjdete, vezměte si nůžky, rukavice a hodně staré oblečení, protože sem tam se z vyzrálého chocholičnatého květenství může uvolnit šťávou naplněná bobulka. A potřísnit vám šaty. Bezinky jsou doslova nadité barvivem zvaným sambicyanin. Sice jej vyperete, dá to však práci.

Osobně nejraději sbírám plody i se stopkou, abych je následně doma jednoduše sundala vidličkou. A poté je různě vařím, dusím, nakládám, odšťavuji na sladký likér, šťávu či želé. Bezinky jsou úžasné, zkuste se na ně též letos vypravit.

Jaké jsou hlavní benefity bezinek?

  • působí projímavě,
  • jsou spasmolytické,
  • tiší bolesti, zejména při migréně a neuralgii,
  • mají protirevmatický, protizánětlivý účinek,
  • pomáhají při viróze,
  • ulevují při zahlenění, rýmě, bolesti hlavy, zubů, uší,
  • mírný močopudný účinek,

Kontraindikace: Nezralé plody, listy a kořeny obsahují menší množství kyanogenního glykosidu sambunigrinu, éterické oleje či pryskyřičné látky. Zralé plody již sice kyanogenní glykosid sambunigrin neobsahují, kvůli pryskyřičným látkám jsou nicméně stále nevhodné ke konzumaci. Provařením se však bezinky stávají zcela bezpečnými. V opačném případě, konzumujeme-li bezinky syrové, hrozí otrava projevující se zvracením, průjmem a bolestí břicha.

Co vše můžeme z bezinek připravit?

Osobně si moc ráda chystávám bezinkový likér, který se kombinuje s kávou, rumem, hřebíčkem a vanilkovým luskem. Pokud na likér založíte teď, do Vánoc chytne ten správný šmrnc, vydržíte-li však do Velikonoc, popíjená šťopička bude ještě o poznání více jiskřit a chutnat.

  • 1 l bezinkové šťávy, 400 g cukru, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, 1 čajová lžička skořice, 1 vanilkový lusk, 50 ml dobré černé kávy, 300 ml rumu

Nasbíráme hezké, vyzrálé bezinky, ze kterých v odšťavovači přichystáme šťávu. Tu následně svaříme s cukrem, citrónovou šťávou, skořicí a vanilkovým luskem. Nakonec přidáme silnou černou kávu. Šťávu provaříme, odstavíme z plamene, necháme vychladnout. Vyjmeme lusk, přecedíme přes velejemné sítko. Na závěr smísíme s rumem a likér stáčíme do láhví – nejvíce se osvědčuje demižon obtočený proutím.

Bezinkové želé

  • 800 ml bezinkové šťávy, Gelfix 2:1, 350 g přírodního řepného cukru, případně též kokosového, 3 polévkové lžíce citrónové šťávy

Kuličky omyjeme, umístíme do hrnce, přikryjeme pokličkou a dusíme na jemném plamenu, dokud bezinky nepustí něco své fialové šťávy. Následně je rozmačkáme šťouchadlem na brambory, to, aby pustily ještě více šťávy. Tuto šťávu necháme provařit, následně ji přecedíme, smísíme s Gellfixem a cukrem, citrónovou šťávou a jakmile začne směs houstnout, vložíme ji do vyvařených čistých sklenic, abychom je ještě zavařili při 80 °C zhruba 20 minut. Želé lze mazat chléb, rohlíky, přidat jej do kaše, ozdobit jím palačinky, dezerty.

Čaj ze sušených bezinek

Naše babičky sušily bezinky, aby z nich pak uprostřed zimy uvařily čaj. To, když členy domácnosti trápilo nastuzení. V takovém případě je nejlepší bezinky natrhat i se stopkami, zavěsit na suché, dobře větrané místo a nechat míně prosušit. Poté je obrat, a ještě pro jistotu dosušit, ať už v sušičce či přirozeně. Jakmile jsou bezinky výtečně prosušené, uchováváme je v dózách, nejlépe se šroubovacím či pákovým uzávěrem. Přidáváme je v zimě do čajů, nejlépe odvarů, abychom je dobře provařili.

Mým tipem je například čaj z ořechových skořápek, který se provařuje alespoň 20 minut. Zde lze bezinky bez obav přidat. Takto nachystaný čaj tlumí kašel, pomáhá odhlenit.

Pro zajímavost pak přikládám také stařičký recept z knihy Ovoce a zelenina v domácnosti, kuchyni a cukrářství, která vyšla v roce 1903, v Praze, v nakladatelství Hejda & Tuček. Jedná se o povidla z bezinek, která doprovodíme švestkami, cukrem a skořicí. Vše roste nyní, tak tedy, ať se dílo zadaří a máte ta nejchutnější a nejvoňavější bezinková povidla, jaká jen můžete do své spíše uložit.