Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jedná se o postižení ústního koutku, řidčeji jednoho, častěji obou. Začíná na přechodu sliznice v kůži jako malá, začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinu. Postupně se skvrna zvětšuje, červená, svědí, nebo bolí, mokvá, a prasklina je hlubší. Konečně se ložisko pokrývá žlutou nebo červeno – hnědou krustou.
Nejčastější příčinou jsou stafylokoky, které jinde na kůži vyvolávají impetigo. Tato forma se vyskytuje nejspíše u dětí, nevyhýbá se však ani dospělým. Další nejčastější příčinou jsou kvasinky. U starších lidí se špatně sedící zubní protézou, nebo u bezzubých macerují sliny ústní koutky a kvasinkové infekce má dobrou živnou půdu. Nesmíme zapomenout, že podobně se může chovat také ekzém lokalizovaný do tohoto citlivého místa. A také se zde často objevuje opar. Koutky objevují u lidí trpící chudokrevností, lidí kteří mají potíže zažívací, kdy je ovlivněna tvorba vitamínu B. Klasicky se na léčbu používají antibiotika v mastech či antimykotika. Nebo v případě ekzému kortikoidy a doporučuje se podávání B komplexu.
Z pohledu celostní medicíny je činnost bakterie, plísně nebo alergenu činností druhotnou. Protože se usadily na oslabeném, citlivém místě. Vznik koutku je výslednicí dlouhou dobu trvajícího procesu v těle. Nesprávných poměrů uvnitř těla. Přetěžování střeva (dysbióza), ledvin a jater. Je to následek nesprávných návyků, pojídání sladkostí a chemických derivátů, pití různých „Sprajtů“, užívání opakovaných antibiotik. Ale svou roli sehrává psychický stav, stresy, narušený biologický rytmus dítěte, které musí brzy vstávat do školky, místo aby se ráno vyprázdnilo je od rána v šoku, stolici potlačuje a vyprázdní se až večer nebo na druhý den.
V léčbě koutků proto věnujeme pozornost celému člověku, jeho životnímu stylu, stravování, biologickému rytmu, psychice. Doporučujeme probiotickou úpravu střeva (Probiotika se sladkovodní řasou chlorellou, a jiné vlákniny), pozornost věnujeme správnému čistění zubů a snažíme se zvýšit frekvenci z 1-2x denně na 4-5x denně a následné desinfekci dutiny ústní. A také věnujeme pozornost výběru nechemických zubních past bez takových příměsí jako je Natrium-lauryl-sulfát či Natrium-lauret-sulfát, které tvoří pěnu a konečně dodáváme do těla vše co potřebuje: vitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy (Olej z obilných klíčků, Acerola) vše na přírodní bázi. Doporučujeme sport, vycházky, pobyt na horách u moře.