Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Na sinicích a vodních řasách není vůbec nic špatného. Jsou to nejjednodušší a vývojově nejstarší organismy na Zemi vůbec a jsou velmi důležitou součástí oběhu látek v přírodě. Jejich potenciál není ani zdaleka doceněn. Nicméně o tom až jindy. Přemnožení řas a sinic ve stojatých vodách, rybnících, bazénech a nádržích je pravidelně problémem, který může ohrozit zdraví každého z nás. Tyto jednoduše geniální organismy dokáží totiž zpracovávat volný dusík a fosfor, kterým soustavně znečišťujeme povrchové vody.
Splašky, prací prášky a umělá hnojiva obsahují velké množství dusíku a fosforu, látek, které způsobují eutrofizaci vod, resp. přemnožení sinic a řas ve vodních nádržích. Děje se tak hlavně v létě, kdy jsou světelné i tepelné podmínky pro množení nejpříhodnější. Je logické, že tam, kde dochází k velkému množení, dochází také k velkému odumírání, a protože živin není pro všechny dost, sinice a řasy postupně umírají a tlejí a jelikož zároveň pokrývají souvislou vrstvu na hladině (tzv. vodní květ), zamezují dopadu slunečního světla pod hladinu a zapříčiňují tak ještě další odumírání jiných vodních organismů. Z takové nádrže se pak stane biologicky toxická polévka plná hnijících těl odumřelých organismů. Při silném rozvoji vodních květů dochází k tvorbě látek složité bílkovinné povahy ze skupin cytotoxinů, hepatotoxinů a neurotoxinů, které jsou v přírodě těžce odbouratelné, kumulují se v tělech vodních organismů a značně komplikují úpravu vody na pitnou.
Navíc nenechte se mýlit, že se ve vodách kumulují pouze toxické látky, jedná se totiž také o pěkně pestrou paletu těžkých kovů, které mohou ohrozit podzemní vody. Za několik miliard let by z toho mohla být dobrá ropa, ale dnes nám tato odborně nazývaná bioakumulace způsobená eutrofizací vod přidělává jen starosti. A co je nejhorší, můžeme si za to sami. Bez nadsázky se dá říci, že se otravujeme sami sebou. Je pravděpodobné, že v tomto horkém létě budeme mít chuť skočit do vody, zaplavat si, osvěžit se, ale koupání v takových toxických vodách může způsobit alergické kožní reakce, urologické a gynekologické záněty a záněty spojivek. Pokud je to možné, stojatým vodám se raději vyhněte a přednost dejte vždy lomu nebo pískovně anebo raději řece.
Pokud se rádi koupete někde, kde dochází pravidelně k přemnožení sinic a řas, můžete se před negativními účinky toxinů a těžkých kovů preventivně chránit užíváním doplňků, a který navíc ochraňuje před účinky UV záření a proto by měl být v létě ochranným prostředkem číslo jedna. Před infekcí močových cest nebo výtokem se můžete ochránit potíráním intimních partií Artrinem. Ať už zůstanete doma nebo vyrazíte k vodě, ochlazujte se vodou velmi často, roste se, sprchujte se, polévejte se a pijte dostatek čisté pitné vody, dokud ještě nějaká je.