Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jemné částečky z barevných náplní kopírek a laserových tiskáren mohou podle vědců z německého Freiburgu způsobovat rakovinu. Údajně ohrožují hlavně dýchací cesty. Vědci podle agentury DPA poprvé dokázali, že plicní buňky vykazují genetická poškození, jsou-li vystaveny „emisím“ z těchto kancelářských přístrojů.
„Může se stát, že se buňka transformuje v nádorovou. To je třeba brát velmi vážně,“ řekl v úterý ředitel ekologického institutu při univerzitní klinice ve Freiburgu Volker Mersch-Sundermann. Kopírky a tiskárny by proto podle něj neměly stát přímo na pracovištích, ale v oddělených a dobře větraných prostorách.
Výsledky studie německých vědců zatím nezveřejnil žádný odborný časopis. Němečtí vědci zdůraznili, že je nutné provést další studie, které zdravotní dopady používání kopírek a tiskáren podrobněji prozkoumají. „Záleží na barvě toneru, stáří přístrojů, stavu údržby a dokonce na tiskovém papíru,“ podotkl Mersch-Sundermann.
Vědci během výzkumu v roce 2008 zjistili, že potížemi způsobenými laserovými tiskárnami a kopírkami trpí hlavně lidé s obzvlášť citlivými dýchacími cestami. Ti si prý stěžují také na suchý kašel a pálení očí.
„Dokud nevíme, jak nebezpečné emise jsou, měli bychom se těmto přístrojům vyhýbat,“ doporučuje německý vědec. Experti prý zatím například nedokážou říci, proč jsou nebezpečné zrovna částečky o velikosti od deseti do 1000 nanometrů (milióntin milimetru).