Kolostrum – znovu objevená síla přírody, pro Vaše zdravé střevo a nejen to

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je pravděpodobné, že mladší generace výraz kolostrum (mlezivo) neznají. Ale o zázračné síle kolostra by Vám určitě mohla popovídat Vaše babička z venkova. Kolostrum je totiž bílkovina z kravských mléčných žláz odebraná do 72 hodin po narození telátka, která obsahuje složky zajišťující zdraví a energii novorozence.
Právě toto „první mléko“, jak se často toto mlezivo nazývá, se podávalo dětem, aby byly zdravé a plné energie. Obsahuje totiž množství vzácných imunitních a růstových faktorů, které mají v přírodě důležitou roli a výrazně zvyšují obranyschopnost organismu.

Kolostrum se do organismu vstřebává ve střevech, kde také nejsilněji působí. Proto se používalo hlavně při nemocích, které byly spojeny se střevním traktem – časté průjmy, vředy, gastritidy, ulcerózní kolitida apod. Tím, že působí ve střevě, má však také vysoké účinky na imunitní systém a celkovou obranyschopnost organismu. Vždyť ve střevě sídlí 79 % našeho zdraví. Při jeho užívání mizí opakované lehké nemoci (angína, chřipka), zlepšuje se koncentrace, psychomotorický růst organismu, ale zlepšuje se i reakce na některé alergeny. Pro děti je to tedy ideální doplněk stravy. Nicméně i dospělí si v něm najdou to své. Užívání kolostra totiž podporuje tvorbu energie, spaluje tuky, redukuje záněty. Pro ženy určitě bude zajímavé, že je kolostrum považováno za studnici mládí. Jeho užívání ocení i senioři, kteří mívají neduhy jako špatné trávení, bolesti kloubů, únava apod. S tím vším může colostrum pomoci.

Díky jeho výjimečným účinkům se o kolostrum začaly zajímat i farmaceutické firmy na celém světě. Problém je však v tom, že je (kravské) kolostrum v lidském organismu velmi těžko rozpustitelné. Jen několik málo firem na světě dokáže patentovaným způsobem vyrobit tabletky nebo kapsle, které jsou ve střevním traktu člověka rozpustné. Jakmile se dokonale rozpustí, dostávají se živiny a další důležité látky do celého organismu. Některé firmy přidávají k čistému kolostru i jiné důležité látky (proti-rakovinové, protizánětlivé, antioxidační). Tyto přípravky mají potom ještě širší uplatnění v prevenci a podpoře řešení mnohých, i závažných, onemocněních. V Indii, kde je kráva považována za posvátné zvíře, je kolostrum prvním medikamentem, který se nemocnému podává.

Výrobky z kolostra jsou v současnosti v USA nejprodávanější ze všech výživových doplňků. Objevily se už i na našem trhu, při jeho nákupu však dbejte na to, aby byly v organismu dokonale rozpustné. Např. přípravky colostrum obsahují speciální beta-lipid, který zaručí, že se kolostrum rozpustí až ve střevě.

Vzhledem k mimořádným vlastnostem kolostra a jeho širokému využití bychom tomuto „zázraku přírody“ měli věnovat pozornost všichni, bez rozdílu věku. Každý si v něm totiž najde to své.