Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Koloidní stříbro představuje v současnosti mezi příznivci přírodní medicíny (ale také odpůrci) často diskutované téma. Co to vlastně koloidní stříbro je?
Co je koloidní stříbro?
Vzniká disperzí (v chemickém slova smyslu rozptýlením) mikročástic stříbra v destilované vodě pomocí speciálních přístrojů. Stříbro je v takto připraveném roztoku v pevné koncentraci ve tvaru mikročástic. Koloidní roztoky (známé jsou i koloidní roztoky zlata či obecně minerálů) mají vysokou vstřebatelnost. Obvykle se uvádí velikost od 1 do 10 nanometrů (což je 10-9 neboli 1 miliardtina metru). Právě ve velikosti těchto částic je podstata předpokládaného účinku, protože mikročástice koloidního stříbra jsou menší než samotné viry (ty mají velikost mezi 15 až 150 nanometry, bakterie už mají větší velikost) a tak tyto částice mohou proniknout až do jádra virů a ničit je.
Lidově se označuje jako dezinfekční, ale princip účinků je jiný. Koloidní stříbro jako takové blokuje SH-skupiny dehydrogenáz bakterií, čímž zabraňují jejich množení. Tento postup je nazýván dezinfekcí vody (existuje samozřejmě řada dalších metod, nejznámější je dezinfekce chlórem) a odtud zřejmě tvrzení o dezinfekčním účinku koloidního stříbra.
Odtud byl už jen krůček k úvahám o pozitivním účinku koloidního stříbra na naše zdraví. Další z uváděných působení koloidního stříbra je podpora imunitního systému. Koloidní stříbro by se mělo podílet na dozrávání T-buněk imunitního systému (druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů). Proto je možné vzít do úvahy koloidní stříbro jako prostředek na zvyšování obranyschopnosti organismu a posílení imunity, jak při probíhajících nemocech, tak i jako prevenci.
Další možností uplatnění stříbra je to, že urychluje hojení ran. V lékařských náplastech jsou užívány ionty stříbra. Jsou používány ke krytí pro rány ohrožené infekcí, například při pooperačním hojení. Tato krytí obsahují speciální vrstvu, ze které se po zvlhčení uvolňují ionty stříbra. Ty mají baktericidní účinek a snižují riziko možné infekce.
Koncentrace koloidního stříbra je označována pro některé nesrozumitelnou zkratkou ppm. Oč se jedná? Zkratka ppm, z anglického parts per million, jsou vlastně jednotky, ve kterých se odborně porovnává objem dvou látek, z nichž jedna je zastoupena vůči té druhé jen v mikroskopickém množství (jedna miliontina celku). V případě koloidního stříbra nám ppm ukazuje, kolik částic ryzího stříbra jsme nechali do vody uvolnit. Tedy vyšší číslo ppm znamená větší počet ve vodě obsažených stříbrných částic. Optimální velikost stříbrných částic je od 1,5 do 5 nm při koncentraci 10 mg stříbra na litr vody (10 ppm).
Jak užívat koloidní stříbro?
Bohužel problémem v současnosti je, že česká legislativa oficiálně zakazuje doporučovat koloidní stříbro k vnitřnímu užívání. Tudíž je v souladu s platnými vyhláškami bohužel nabízeno jen k zevnímu použití jako pleťové tonikum. Toto tonikum velmi dobře čistí a regeneruje pleť, zmenšuje rozšířené póry a uhříky a snižuje vylučování kožního mazu. Dále rovněž uklidňuje podráždění a zčervenání pokožky. Pravidelné používání pokožku vyhlazuje a dodává jí matný vzhled. Primárně je určeno hlavně pro mastnou pleť, zejména s výskytem akné a pro ženy, ale mohou toto tonikum používat všichni bez ohledu věk a typ pleti.
Abychom měli jistotu, že pacient není na takové tonikum alergický (byť alergie na stříbro je dosti vzácná) doporučuje se rozetřít trochu koloidního stříbra na zápěstí. Těhotné ženy a kojící matky by obecně měly použití koloidního stříbra konzultovat se svým lékařem.
Toto pleťové tonikum je doporučováno i k potírání ran, a to i u zvířat. Jako zajímavost lze uvést, že je uváděno i vnitřní užívání u zvířat jako antiparazitikum.
Koloidní stříbro – nežádoucí účinky
Často se v argumentech odpůrců uvádí možnost otravy stříbrem. Vzhledem k tomu, že je koloidní stříbro oficiálně zakázáno pro u nás pro vnitřní užití, můžeme to vzít do úvahy hypoteticky, ale i tak je možné říci – ano i ne. Ano, pokud dotyčný dlouhodobě a ve větším množství popíjí koloidní stříbro, pak ano, pak může dojít k otravě stříbrem, která se odborně nazývá argyrie a způsobuje neodstranitelné šedomodré zbarvení kůže, o tom se v roce 2002 přesvědčil kandidát do amerického Senátu Stan Jones, který roky (!) popíjel koloidní stříbro a následně pak po všech těch letech připomínal postavu z horroru. Kromě toho dlouholeté ukládání stříbra může působit na poruchy nervového systému, jater či ledvin. Na druhou stranu je třeba říci ne, toto ovšem nehrozí člověku, který by koloidní stříbro užíval krátkodobě či příležitostně dle instrukcí výrobce.
Takže prozatím je nutno vyčkat, zda i naše legislativa povolí stříbro k vnitřnímu užívání a zvítězí zdravý rozum.
Koloidní stříbro jako pleťové tonikum je možné najít v přípravcích firmy Aurum.