Kolagen a naše pokožka

kolagen e1639391721526

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kolagen je přírodní látka, kterou mnozí znají ze složení přípravků z oblasti kloubní výživy. Je to bílkovina (odborně zařazena mezi skleroproteiny), která je základní složkou pojivových tkání našeho těla. Tedy například, vazivových tkání, kloubů a také v neposlední řadě kůže.

V pokožce se současně vyskytuje s další látkou, elastinem. Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním komponentem elastických vláken. Elastin tvoří hlavní součást pružných (elastických) vláken ve tkáních živočichů (vlákna šlach, průdušek, plic a cévních stěn).

Přítomnost kolagenu je důležitá pro pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Jak stárneme, začíná kolagenu ubývat, což zhoršuje kvalitu kůže a odrazí se ve tvorbě vrásek. Ke ztrátě kolagenu přispívá také kouření nebo opalování. To je právě v době prázdnin důležité si uvědomit.

Pokožka s nedostatkem kolagenu je křehčí (snižuje se její pevnost a pružnost) a je méně odolná vůči nepříznivým vlivům z okolního prostředí. V buňkách dochází ke ztrátě vody (a tak nemůže dojít k jejich obnově). Navíc mazové žlázy přestanou produkovat tolik potřebný ochranný tukový film.

Kolagen vtíraný do kůže v kosmetickém přípravku (krém, gel či mast) se musí dostat do druhé vrstvy kůže, kde jsou mazové potní žlázy. Potom je již vidět žádoucí efekt-pomáhá vyhladit drobné vrásky, přispívá k zesvětlení pigmentových skvrn a hydratuje pokožku.

Na našem trhu je k dispozici poměrně velké množství přípravků obsahující kolagen. V některých z nich ho můžeme najít ve formě tzv. vodní disperze, což je směs dvou nemísitelných látek, zde vody a kolagenu.

Tento typ přípravku přispívá k potlačení projevů stárnutí pokožky. Na kůže se nanáší e formě hydratované pěny, která vysycháním vytváří pružný film vypínající pokožku. Takto vytvořený film vyhlazuje mikrovrásky kožního reliéfu a zlepšuje hebkost pleti.

K dispozici je i kolagenová maska, kde je textilie, která ji tvoří napuštěna sérem s vysokým obsahem kolagenu. Tyto obsažené látky jsou dobře absorbovány a pronikají do hlubokých vrstev pokožky. Maska napuštěná do textilie působí jako filtr, který v kombinaci s teplou pokožkou postupně uvolňuje aktivní složky a pomáhá lépe pronikat do hlubších vrstev pleti.

V kombinaci s kyselinou hyaluronovou a elastinem je obsažena v emulzích na vyhlazování vrásek. Společně s dalšími látkami (obsah liší přípravek od přípravku) pomáhá vyplňovat obsah vrásek a přispívá k jejich vyhlazení. Výhodou je také, že se jedná o šetrnější variantu injekcí. Tyto směsi navíc svým složením podporují tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce.