Účinky koenzymu Q10: kde v potravinách ho najdete?

radost energie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Koenzym Q10 byl v minulosti prohlášen za prvořadý vědecký objev. Je nutný pro produkci energie. Říká se mu ubichinon. Je významný i pro imunitní děje, srdeční funkce a jako antioxidant. Tato schopnost se s věkem snižuje, a tak doplňování hotovým Q10 je po tomto věku vhodné. Ve kterých potravinách ho najdete? Má koenzym Q10 nežádoucí účinky?

Koenzym Q10: účinky

Podle mého názoru jsou účinky Koenzymu Q10 dnešní medicínou podceňovány. V praxi se o jeho účincích neví a nepomýšlí se na ně.

1: Energie

Koenzym Q10 je životně důležitý katalyzátor. Umožňuje mitochondriím, což jsou malé „elektrárny“ uvnitř našich buněk, uvolňovat 95 % energie, kterou potřebujeme pro život. Pokud hladina klesne o více než 25 %, dochází k degenerativním stavům, jakou jsou vysoký tlak krve a srdeční choroby. Při poklesu o 75 % není možné zachovat život.

2: Antioxidační funkce

Třetí důležitá funkce, která by měla být spíše uvedena na prvním místě, je jeho funkce antioxidační. Je jedním z nejmocnějších lapačů volných radikálů. A pozor, to je velmi důležité! Jestliže je v těle mnoho toxinů – samozřejmě volných radikálů, Koenzym Q10 se v první řadě spotřebovává jako antioxidant! A pak chybí v buňkách jako katalyzátor (bod 1) a jako vrátný (viz bod 3). Chceme-li v léčebném procesu využít jeho schopnosti, pak jej musíme „chránit“ velkým množství jiných antioxidantů, aby se mohl plně využít v buňce.

3: Metabolismus

Koenzym Q10 má další velmi důležitý úkol. Účastní se na biochemických pochodech, které umožňují vstup minerálů, stopových prvků a jiných prvků do buňky. Můžeme si jeho činnost představit jako práci vrátného, otvírače dveří. Když není vrátný, dveře jsou zavřené a důležité minerály se nedostanou ani do buňky ani z buňky.

Koenzym Q10 v potravinách

Nejbohatším zdrojem Koenzymu Q10 je hovězí srdce a další vnitřnosti jako játra a ledviny. Menší množství se nachází v rostlinách, zvláště ve špenátu, výhoncích vojtěšky, bramborách, topinamburech, sójových bobech a pšeničných zrnek.

Nežádoucí účinky koenzymu Q10 a dávkování

Hojně se vyskytuje v potravinách a do 30 let věku si jej tělo vyrábí samo. Při suplementaci je doporučováno podávat 10 až 60 mg koenzymu Q10 denně, po konzultaci i více. V těchto dávkách nevyvolává toxické účinky.

Mezi nežádoucí účinky patří: problémy se zažíváním, spánkové poruchy, nevolnost, bolest hlavy, vyrážky či nízky krevní tlak.