Když nám schází železo

cm zelezo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zmocnila se vás únava, kterou není možné zahnat ani vydatným spánkem? Jste bez energie a přidávají se i další problémy? Na vině může být celá řada faktorů: psychické vypětí, patogenní mikroorganismy, … A někdy třeba nedostatek železa.

Deficitem železa trpí velká část populace a obecně jsou k němu náchylnější ženy. Železo obsaženo především v hemoglobinu, proteinu, který pomáhá transportovat kyslík do organismu. A aby to nebylo tak jednoduché, o nedostatku železa se obvykle nedozvíme včas. Na našem zdraví, ať už fyzickém, nebo psychickém, se projeví obvykle až za nějaký čas. Viníkem a středobodem všech nepříjemných projevů je špatné okysličování tkání.

  • Železo je pro život nezbytně důležité, přesto neexistuje přesně stanovená denní dávka, kterou bychom měli přijmout. Uvádí se, že zdravý člověk od 19 do 50 let má přijmout denně 18 mg železa, těhotné ženy by pak dávku měly navýšit na 27 mg denně, naopak ženy, které kojí, by dávku železa měly snížit na zhruba 9 mg denně.
  • Doplňovat železo (například formou doplňků stravy) je vhodné pouze v případě, že v organismu skutečně schází. Jinak k jeho doplňování bohatě stačí vyvážená strava. Nadbytek železa může v organismu také napáchat své škody, podle nutričních specialistů se může dokonce podílet na rozvoji cukrovky nebo srdečních chorob.

Nesnesitelná únava

Bývá jedním z hlavních signálů, že tělu chybí železo. Slabost, ztráta vitality, malátnost, k níž se může přidat také roztržitost, to všechno jsou projevy, které se s nedostatkem železa pojí. Únava má však mnoho příčin, proto je dobré všímat si i další ukazatele nedostatku železa, a těmi jsou především:

Bledost

Lidé „bledulky“ působí zranitelně, ale také nezdravě. Bledost pokožky je dána mimo jiné nedostatkem hemoglobinu. Právě on totiž kůži dodává zdravý jas a narůžovělou barvu. Lidé, jimž dlouhodobě chybí železo, bývají skutečně bledí. Nemusí se přitom jednat o barvu pleti: bledé mohou být rty, zejména z vnitřní strany, dásně nebo i spodní víčko.

Problematická menstruace

Když je železa málo, očekávali bychom, že také menstruace bude slabší a sotva znatelná. Opak je však pravdou. Ženy, které mají dlouhodobě sníženou hladinu železa, mívají opravdu silnou a velmi bolestivou menstruaci, provázenou křečemi, slabostí, bolestmi hlavy, … S velkou ztrátou krve se pojí i zvýšená potřeba krev doplnit. To však při nedostatku železa není možné, tělo ji mezi cykly nestíhá obnovit. Tento stav může být pro některé ženy nejen nepříjemný, ale také nebezpečný. V mnohých případech pak dochází k silné chudokrevnosti, mdlobám a dalším projevům, které je skutečně nutné řešit.

Poruchy srdečního rytmu

Jak už jsme zmínili v úvodu článku, nedostatek železa znamená nedostatečné okysličování tkání, včetně srdce. Poruchy srdečního rytmu vnímáme jako nepříjemný stav, během něhož srdce více či méně přeskakuje, cítíme ho až v krku. Poruchy rytmu mohou doprovázet i pocity paniky, v závažnějších případech slabost a motání hlavy. V důsledku nedostatečného okysličení srdce často dochází k rozvoji srdečních šelestů a arytmií.

TIP: Pokud vám srdce bije nepravidelně a máte pocit, že přeskakuje, jako první pomoc velmi dobře slouží lehnout si na bok, schoulit se do klubíčka, chytit se za kolena a silně je tlačit k hrudi. Pokud si nemůžete lehnout, stačí sednout si do dřepu a opět – kolena co nejvíce tlačit k hrudi.

Dýchavičnost

Je prioritně spojována s respiračními onemocněními a není radno ji podceňovat. Může však být také jedním z doprovodných projevů nedostatku železa. Jak se projevuje? Zadýcháváním i po krátké fyzické námaze a velice nepříjemným pocitem nemožnosti popadnout dech, „dodýchat se“.

Řídnutí vlasů

Kromě bledé pokožky mívají lidé s nedostatkem železa také nekvalitní vlasy. Opět je to dáno nedostatečným okysličováním tkání. Organismus je v takovém případě nucen přepnout se do pohotovostního režimu, to znamená, že začne omezovat přísun kyslíku do méně důležitých míst – například do vlasových kanálků.

Hlava jako v okovech

Bolest hlavy potrápí alespoň jednou za život téměř každého z nás. Věděli jste, že mnohdy se za ní skrývá žalostné volání organismu, jemuž schází železo. Tento problém je velice specifický. Všechny projevy nedostatku železa jsou způsobeny špatným okysličením tkání, avšak pro mozek platí opačný problém: navzdory deficitu je právě mozek naopak překysličený, jelikož tělo automaticky zastaví přísun kyslíku méně důležitým tkáním a o to víc jej pak posílá do tkání životně důležitých, prioritně tedy do mozku. Tento stav pak pociťujeme jako svíravou bolest hlavy.

Kde hledat železo?

  • Bohatým zdrojem železa je listová zelenina: všechny druhy salátů, rukola, polníček a další.
  • Pravidelně bychom do svého jídelníčku měli zařadit špenát, brokolici, cizrnu a čočku.
  • Dobrým zdrojem železa je také kvalitní kuřecí maso.
  • Je důležité celkově přijímat dostatek všech vitaminů a minerálů. Vyzkoušejte například vitaminy a minerály, které jsou speciálně navrženy tak, aby je tělo dokázalo zpracovat a plně využít.

O dostatku či nedostatku železa nás spolehlivě informují krevní testy. Máte-li potíže, vyžádejte si je u svého praktického lékaře. Pokud vás trápí některé z uvedených potíží, anebo se zkrátka jen necítíte ve své kůži, je na místě hledat, kde má problém své kořeny.

Naslouchejte potřebám svého těla a dejte mu to, co doopravdy potřebuje.