Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Karnosin je látka, která se skládá ze dvou aminokyselin (histidu a beta-alaninu). Komplexně působí jako antioxidant, který bojuje s volnými radikály a zabraňuje jim v poškozování organizmu. Fyziologicky se vyskytuje ve svalech. L-karnosin je účinná látka, která se významně podílí na zpomalení procesu stárnutí organizmu. Podle uváděných klinických zkoušek je karnosin účinnou ochranou proti oxidaci DNA, účinně zabraňuje tvorbě abnormálních proteinů.
Působí rovněž stabilizačně na buněčné membrány. Karnosin podporuje dělení buněk, které současně regeneruje, dále významně ochraňuje DNA před oxidací (ta je častou příčinou vzniku závažných onemocnění jako je např. rakovina, cukrovka, srdečně-cévní choroby apod.). Karnosin také pomáhá při nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku. Doplněk karnosinu urychluje hojení povrchových ran, podporuje růst vlasů a také zvětšování svalového objemu. Karnosin je vhodným léčebným doplňkem v případě Alzheimerovy nemoci, onkologických onemocněních, diabetu, nebo při jaterních chorobách (např. cirhózy – tvrdnutí jater). Doplněk karnosinu je vhodný při degenerativním onemocnění oční čočky (šedého zákalu). Působí příznivě při ochraně pokožky a proti projevům stárnutí.
Karnosin je doporučován při artritidě (zánětlivé onemocnění kloubů), žaludečních vředech, myopatii (onemocnění svalstva) a modulaci imunity. Karnosin je vlastně svým účinkem uklízeč nežádoucích aldehydů. Je schopen odstraňovat konečné škodlivé odpadní produkty metabolismu, jako jsou degradační části bílkovin (poškozené řetězce bílkovin, cukr a fosfolipid), přičemž zároveň působí jako klíčová substance pro tvorbu nových odolnějších struktur.
Zvýšené hodnoty L-karnosinu se vyskytují v krvi u novorozenců, zvýšené vylučování močí se vyskytuje po konzumaci masitých pokrmů. Patologicky zvýšené hodnoty v krvi nacházíme při karnosinémii z deficitu aminoacylhistidin dipeptidázy (karnosinázy). Souvislost s mentální retardací byla prokázána u hyperkarnosinémie a fenylketonurie.