Jojobový olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jojobový olej pochází z rostliny Simmondsia chinensis (česky Simondsie čínská). Je to stále zelený keř, pocházející původně z oblasti pouští amerického státu Arizona. Jeho semena svým tvarem připomínají o hodně větší kávová zrna. Mezi všemi známými rostlinami je jojoba výjimečná vysokou produkcí vysokomolekulárních esterů, které jsou velice podobné těm, které vytvářejí mazové žlázy člověka.

Většinou bývá jojobový olej zařazen mezi rostlinné oleje, nicméně jedná se vlastně o kapalný vosk s vysokým obsahem biologicky cenných nenasycených mastných kyselin a vitamínu E. Proto se neužívá vnitřně, neboť prochází trávicím traktem nezměněn, běžně je však označován jako olej.

Řadíme ho k nejcennějším přírodním olejům. Je vhodný pro jakýkoli typ pokožky. Pomáhá udržovat přirozenou vlhkost pokožky a při pravidelném používání se citlivá, suchá a podrážděná kůže mění v kůži odolnou. Jojobový olej obsahuje vyvážený poměr pěstících látek s hojivou schopností. Také pomáhá v péči o aknózní pleť.

Má přirozený ochranný UV-filtr 3 až 4. Kadeřníci vědí, že kapek jojobového oleje vmasírovaných do vlhkých vlasů jim dodá hebkost, jemnost a navrátí přirozený lesk. Bývá nazýván „tekutým zlatem“, protože obsahuje velké množství pěstících a výživných látek, minerálů a vitamínu E. Vitamíny, minerály a stopové prvky obsažené v jojobovém oleji velmi dobře prostupují kožní bariérou až k zárodečné vrstvě pokožky.

Je používán jako složka masážních, regeneračních a opalovacích přípravků a je vhodným základem pro vlasové zábaly. Má výbornou vstřebatelnost (po aplikaci zanechává pokožku hedvábně matnou). Dobře se roztírá, vstřebává a reguluje vlhkost pokožky. Pravidelnou masáží se všechny typy pleti stávají odolnými proti vnějším vlivům.

Vzhledem k chemickému složení nežlukne. Jeho vůně je obtížně rozeznatelná, téměř nepostřehnutelná. Oleje jsou za studena lisované, aby byla zajištěna vysoká kvalita a biologická účinnost.

Jojobový olej můžete nalézt v přípravcích Jojobový olej lisovaný za studena, Panaderm krém či Březový olej na celulitidu a dalších.