Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jak udělat k józe první krok? Jaké jsou nejlepší pozice ráno a jaké večer? A jak se uvolnit během dne v práci? O blahorodí jógy pro tělo i ducha člověka si na Celostní medicíně povídám s lektorkou jógy Annou Píchovou. Anna se k józe dostala už na střední škole a jóga se pro ni stala láskou. V rozhovoru neopomeneme ani prospěšnost jógového dýchání nebo fenomén dnešní doby: on-line lekce.
Zajímavostí je, že Anna Píchová, jež má za sebou spoustu jógových výcviků (jmenujme například výuku u Douga Swensona), je v civilním životě ekonomický analytik, a mohli jste ji nedávno vidět i ve vysílání ČT 24.
Anno, čím Vás vlastně jóga uchvátila?
Svým holistickým přístupem. Jóga není jenom cvičení nebo jenom filozofie nebo jenom dýchání. Každý si v józe dokáže najít pro svou aktuální potřebu to pravé. Když někdo potřebuje zklidnit, najde v józe meditaci. Když někdo potřebuje naopak probudit energii, najde v józe přístup na probuzení energie. Mě jóga uchvátila právě komplexností, holistickým přístupem a tím, jak dává člověku svobodu a širší pohled a perspektivu. Naučila mě, že tělo a mysl jsou spojeny. Že když je na tom dobře tělesná schránka, tak se to promítá i v mysli. A vztah je i naopak.
Někdy to – z vnějšího pohledu – však může vypadat tak, že jóga je jenom tělocvik…
Může to tak vypadat. Ve většině případů se lidé dostanou k józe přes cvičení. Neříkám, jestli je to dobře, nebo špatně, ale takhle to teď většinově je. Člověk se u toho může zastavit a nejde dále – k dechovým technikám, meditaci, filozofii. A někdo naopak se na cestě dostává do hlubších vrstev a snaží se pochopit jógu jako celek.
Jsou nějaká zdravotní omezení, při kterých se jóga nedoporučuje?
Omezení jako taková nejsou. Spíše se jedná o to, volit lekci podle svých aktuálních dispozic. Takže pokud je člověk například po úraze, po zranění, tak by si měl vybrat spíše klidnější a pomalejší jógy (hathajóga, jinová jóga). Je dobé říct lektorovi, jaký máte problém, aby vás mohl navádět k vašemu zdravotnímu prospěchu. Jsou také jógy pro seniory nebo pro těhotné, myslím, že si vybere určitě každý.
Co byste poradila člověku, který na józe ještě nebyl a chtěl by udělat první krok?
Nejednoduší a zároveň nejtěžší je překonat strach a vybrat si studio a svého lektora. Zkusit se někoho zeptat na osobní zkušenost nebo si vygooglit na internetu. Doporučila bych, že když člověk jde na jednu lekci a nesedne si lektorem nebo mu nesedne prostředí, tak nebát se to změnit. Na začátku je určitě dobré vyzkoušet pár lektorů. Je důležité si najít si někoho, kdo vám bude vyhovovat, budete mezi vámi a lektorem cítit souznění energií a lektor vám bude mít co předat.
A pokud si někdo netroufá jít rovnou do studia, tak ať klidně zkusit na YouTube videa pro začátečníky. I když tam je problém, že nemáte vedení a úpravu pozic.
A mohu se zeptat na nějakou super knihu o józe?
Knihy o józe dokáží dát vhled do jednotlivých pozic, ale někdy mohou člověka odradit tím, že vás nevedou krok za krokem; že vám úplně nevysvětlí, co máte na začátku dělat. Je ale spousta pěkných knížek. Já mám ráda knihu Jing jóga od Bernieho. Je to sice primárně o jing józe, ale je tam velmi hezky vysvětlený obecný princip jógy a část o dechu je naprosto kouzelná.
Děkuji. Vzpomínáte si, Aničko, na nějakou inspirativní nebo vtipnou historku s jógou?
Mně se jednou, už je to pár let zpátky, stalo, že přišel na lekci pán s paní. Z pána pak vylezlo, že dva dny paří v Brně a paní potkal před lekcí, jak šla kolem, a tak ji pozval na cvičení. Pán byl takový posilněný, veselý – cvičil v džínách, neměl nic na převlečení. Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkala, nevěděla jsem, jak reagovat. Ale pán chtěl opravdu moc cvičit.
A co se týče inspirace, mě inspirují většinou všichni studenti, kteří přijdou a nebojí se otevřít, proč na ty lekce chodí. Vidím pak jejich různé motivace a záměr. Líbí se mi také pozorovat, jak je každý jiný, jak má každý individuální potřeby. To mi přijde moc hezké.
To by mě zajímalo. Jestli to víte, tak co jsou nejčastější motivace? Proč lidé chodí na jógu?
Hodně to jsou bolesti zad nebo sedavé zaměstnání a že si někde přečetli, že jóga je na to dobrá, tak to přijdou vyzkoušet. Dalším důvodem je cesta k sobě a sebepoznání.
No a pojďme k praktickým věcem. Když má někdo ráno jenom chvilku – i když jóga by nikdy neměla být o spěchu – tak jakou jednu pozici byste doporučila?
Když mám malinko času a chci se protáhnout nebo nabudit, tak mám hrozně ráda, začít v psovi hlavou dolů. Chvíli se tam prodýchat, protáhnout zadní stranu. A z toho psa jít do jezdce, což znamená jedna noha dopředu a zvednout ruce nad hlavu. Pěkně se protáhne přední strana těla a otevře se hrudník (příval pozitivní energie). Pokud chodíte hodně běhat, tak se v této pozici uvolňují kyčle. A pak znovu do psa hlavou dolů a udělat to na druhou stranu.
A pak mám ráda, když třeba dlouho sedím, že vyrovnám páteř, zvednu ruce nahoru a pořádně se vytáhnu ke stropu. To také krásně rozproudí energii, je to takový malinký nakopávač.
To jste mi odpověděla zároveň na to, co dělat třeba v práci.
Ano. Nebo se na chvíli zastavit a provést pár hlubokých nádechů a výdechů a trochu se zklidnit.
A je naopak něco, co doporučit večer na uklidnění?
Na to mám ráda jemné rotace v leže na zádech. Například ležet na zádech a sklopit kolena na jednu stranu, pak na druhou stranu. Hezky to uvolní páteř. Anebo je skvělá šavásána před spaním. Na chvíli si lehnete, soustředíte, uděláte pár hlubokých nádechů a výdechů a jste akorát zralý na spaní.
A ještě, Aničko, nějaký tip na energetizující dýchání během dne, nebyl by?
Na energii je nejlepší, obzvláště ráno a dopoledne, kapalabhati. To je dech, kdy se nadechnete a prudce vydechujete nosem.
Je to podobné dnes populárním Wim-Hofovu dýchání, nebo je v tom nějaký rozdíl?
Ne. U kapalabhati je hodně silný výdech. Člověk hodně stahuje bránici a prudce vydechne. Pozor! Nepraktikujte při těhotenství a problémech v břišní dutině, kvůli stahům bránice. A co se týče mé nejoblíbenější dechové techniky, tak já mám nejraději čtvercové dýchání. Tzn. nádech – zádrž dechu stejná doba – výdech stejná doba – zádrž stejná doba.
Účinky kapalabhati a Wim-hofova dýchání jsou podobné, nebo jiné?
Jsou trošičku jiné. U kapalabhati člověk cítí pročištění od hlavy, probuzení myšlení. U Wim-hofa taky, ale tím, že tam jsou nádechy, tak jsem z toho více zklidněná, přestože to má být především nabuzující dýchání. Což je, ale k tomu jsem více zklidněná.
Další dotaz mi pro Vás zaslala žena, která už na jógu chodí: Když se dostanu cvičením jógy do klidu a cítím se dobře, jak tento pocit zachovat co nejdéle? Stává se mi, že nastavení vydrží jen chvíli a jakmile přijdu do práce nebo chvíli dělám jinou činnost, hlava se opět přepíná na level stres. Jak si v takové situaci opět navodit ten pocit a být co nejdéle v „zenu“?
Doporučuji se v mysli vrátit k pocitu, jaký jste měla při té lekci nebo po ní. Vybavit si vnitřní klid. A přesto, že se děje stresová situace, tak uvnitř sebe obnovit původní krásný pocit. Dobré je taky provést pár hlubokých nádechů a výdechů. Stačí minutka.
Pokud někdo jógu nebo meditaci praktikuje pravidelně, pocit klidu se dostavuje poměrně rychle. Vytvoří se paměť na klidový režim a člověk se naučí aktivovat parasympatikus, který vede ke zklidnění a zvládnutí situací. Hlavně po příchodu do práce je dobré v sobě neumocňovat pocit stresu ještě tím, že budu říkat „teď jsem v práci, je to tady velice náročné“, ale zkusit mysl přenastavit, že je to tak, jak má být a jak jsem říkala, snažit se vyvolat naopak příjemný pocit.
Nemohu se v závěru ještě nezeptat, jak se Vám dělají v dnešní době on-line lekce?
Na jednu stranu jsem moc ráda, že se díky těmto technologiím můžeme se studenty spojit, nicméně pro mě to bylo na začátku – a pořád je – náročné. Hlavně i co se týče navržení konceptu lekce. Protože i když si mohou všichni, kdo se na lekci přihlásí, zapnout kameru, tak ne všechny vždy vidím. Nemám zpětnou vazbu a nemohu se zcela nacítit na energii skupiny. Ale je skvělé, že lekce mohou probíhat alespoň tímto způsobem.
Když by někdo uvažoval o on-line hodině, tak máte pro něj nějaká doporučení?
Určitě se nebát mít zapnutou kameru. Protože vás lektor může na dálku kontrolovat a hlídat. A také se nebát komunikovat. Například se můžete připojit na lekci o pár minut dřív. A pokud má někdo specifické požadavky nebo prošel nějakými zraněními, tak je dobré to lektorovi před on-line lekcí říct, aby to mohl zohlednit a lekci případně upravit.
Děkuji Vám, Aničko, za rozhovor a přeji vše dobré.
Webová stránka studia Happyoga studia, ve kterém se s Annou Píchovou můžete potkat: www.happyoga.cz