Jóga jako lék – 8.díl (Vezměte si jógu domů)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Aby se prohloubily vaše samskáry (tj. vyjeté koleje nebo také návyky), klíčové je opakování. V případě jógy to znamená praktikovat ji nejlépe každý den. To je přístup, který nejefektivněji vytvoří ve vašem mozku nová neuronová propojení a prohloubí NOVÉ koleje, které jste již začali vyrývat. Jogíni zjistili, že pokud si osvojíte záměr praktikovat jógu denně a po určitou dobu, velmi to napomůže k realizaci vašich plánů. Zůstávejte však realističtí a rozhodněte se věnovat józe tolik času, kolik jste schopni. Pro začátek třeba i pouhých 15-20 minut denně. Přestože jsou návštěvy jógových kurzů velmi cenné, já plně zastávám důležitost individuálního cvičení, prováděného nejlépe doma.

To je ten nejlepší způsob, jak prohlubovat své návyky, poněvadž jen málo lidí mívá k dispozici víc než jen pár hodin týdně, které by mohli zaplnit jógou v rámci nějakého kurzu. Pokud cesta do kurzu zabere dejme tomu půl hodiny a zpátky rovněž, přičteme k tomu něco na přípravu a pak dalších 90 minut trvání jedné lekce, pak jedna návštěva vás vyjde snadno až na 3 hodiny vašeho času. Úplně stejné množství času byste ale spotřebovali, pokud budete cvičit 20 minut denně šest dnů v týdnu a sedmý den si můžete ještě dopřát dokonce i hodinovou lekci. Pokud si můžete dovolit obětovat ještě o málo víc času, pak ideální je návštěva kurzu jednou za týden v kombinaci s denním praktikováním doma.

 

Na první pohled by se někomu mohlo zdát dokonce i dvacet minut denně docela hodně. Pokud by to tak bylo i ve vašem případě, proč se alespoň nepokusit udělat první krůček směrem k józe? Nemohli byste se pustit třeba do několikaminutového každodenního cvičení, které by sestávalo třeba jen z několika pozorných nádechů a výdechů, než se váš nový návyk a vnímavost k přínosům jógy o něco prohloubí? Možná se vám stane, že se začnete cítit natolik lépe, že sami začnete hledat další vhodné chvilky nebo budete mít chuť prodlužovat ty stávající. To pak bude jasný signál, že i u vás začala probíhat vaše osobní transformace.

 

Mějte ale na paměti, že navzdory vašim pokusům nemusíte mít možnost změnit svůj život podle tohoto nového záměru. Pokud se vám to přihodí, nevěšte hlavu, je to také v pořádku. Jako první krok k životní transformaci často postačí uvidět svoji skutečnost takovou, jaká je. Uvědomit si naplno, kde se nacházíte právě teď. Třeba zpočátku nebudete schopni provádět žádné změny zrovna nyní, ale všechny změny nejprve začínají tím, že realitu kolem sebe začnete konečně vidět jasně. Pokud váš první pokus nedopadne dobře, možná bude pro vás užitečné znovu zvážit své původní záměry nebo prostě to celé zkoušet znovu.

 

Pokud si stále ještě nejste jistí, vezměte v úvahu, co mi k tomu řekla jedna moje známá, pro kterou, když přišla na svou první lekci, byla jóga něčím naprosto neznámým. Její rada zní: „Mějte silnou víru. Zkuste to. I když budete podléhat mylnému dojmu, že tím něco riskujete, i tak to stojí za to. Pokud bych jógu měla popsat jedinou větou, byla by to právě tato: JÓGA VÁM DÁ DOBRÝ POCIT“.

 

Jako lékař, který posledních deset let strávil zkoumáním této oblasti, mohu dodat, že pokud je jóga prováděna pozorně a s pomocí správných instrukcí, je výjimečně bezpečná. Přináší radost a je až překvapivě efektivní, a čím více se jí věnujete, tím účinnější se stává. Jóga dokáže učinit váš život lepším v mnoha ohledech – o některých zpočátku nemusíte mít ani tušení. Vyzkoušejte si jógu sami a sledujte, jak na vás působí. To je ten pravý jógový přístup.