Jóga jako lék – 5.díl (Co je to jóga?)

cm pozice vitalinea

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jóga je něco jako systematická technologie ke zlepšení těla, pochopení mysli a osvobození duše. Jogíni bývají mnohem pružnější, energičtější, štíhlejší a mladistvější než lidé, kteří jógu nepraktikují. To, co se u nich odehrává navenek, je odrazem toho, co probíhá ve vnitřním systému těla. S pomocí těchto cvičení především posilujete a zklidňujete nervový systém. Podporujete také lepší prokrvování vnitřních orgánů a dopřáváte svým buňkám více kyslíku. Očišťujete se od mentálního chaosu, který dokáže ničit váš život, dokážete věci vidět jasněji. Kultivujete svoji psychiku způsobem, který vás činí šťastnějšími, méně úzkostlivými a zažíváte mír.

Jóga nabízí množství nástrojů, které pomáhají překonávat jeden z hlavních faktorů oslabujících zdraví a tělesnou kondici mnoha lidí v moderním světě: rozkolísaný systém stresové odezvy. A protože je stres důležitým spolu-faktorem u mnoha zdravotních problémů – počínaje srdečním infarktem a konče neplodností – role jógy při snižování stresu vysvětluje, proč je tak užitečná v tolika rozličných zdravotních situacích. Snižování stresu je dobré pro každého – nejen pro nemocné. Už jen jediná lekce jógy nebo jednoduché dechové cvičení ve vás může zanechat zklidnění a lepší soustředění.

TIP

Jóga je silná medicína, ale je to také pomalá medicína. Neočekávejte od ní zázračná vyléčení za jedinou noc (i když pro mnoho lidí začíná přinášet prospěch právě tímto způsobem). Jedním z hlavních rozdílů mezi jógou a dalšími přístupy k léčení je to, že jóga je postavena na svých vlastních základech a v průběhu času se stává stále více účinnou. Něco takového neplatí u většiny léků nebo operací, které často postupně ztrácí na účinnosti. Z tohoto pohledu můžeme jógu přirovnat ke hře na hudební nástroj: čím déle se mu věnujete a čím častěji cvičíte, tím lepším hráčem se stáváte. Jóga není vhodnou léčbou pro akutní problémy, jako jsou např. zlomeniny nebo urgentní stavy vyžadující chirurga. Takové stavy mohou být nejlépe ošetřeny klasickou medicínou.

Zdravotní přínosy jógy lze zčásti vysvětlit tak, že používaná protahování, dechová cvičení, pohyb, hledání rovnováhy, meditace nebo posilovací cvičení – což jsou prvky toho, co známe nejčastěji pod označením hatha jóga – poskytují mnoho přínosů, které známe i u jiných pohybových aktivit (např. chůze, posilování s činkami, biofeedback aj.). Avšak na rozdíl od většiny posiloven, kde 10 minut ubíhá někdy až bolestně pomalu, jóga dokáže člověku přinášet radost. Mnozí lidé, kteří se jí věnují pravidelně, zjišťují, že se jóga s postupem času stává stále zajímavější. Já jsem ještě nepotkal nikoho, kdo by se takto cítil třeba při pravidelném posilování břicha.

Díky józe existuje celá posloupnost příznivých účinků. Za prvé vám umožní relaxaci. Někdy také může následovat úleva od příznaků nemocí. Při jejím vytrvalém praktikování (hlavně při posilovacích a protahovacích cvičeních, známých jako ásany a dechových cvičeních, nazývaných pránajáma) se tělo i dech stanou silnějšími. Držení těla a kapacita plic se zlepšují a podobně i činnost břišních orgánů, lymfatického systému a imunitního systému. Člověk se postupně cítí vyváženější, schopnější snášet výkyvy a výbuchy různých životních událostí.

Jóga je ve skutečnosti celá o vyváženosti. Mnozí lidé mívají dojem, že tělesné cvičení jógy má za cíl být pružný, ale tělesná pružnost není primárním cílem cvičení ásan; tím cílem je vyváženost. Někteří lidé, kteří vyhledávají jógu (především ženy), bývají velmi pružní; to co potřebují, je síla. Jiní lidé (kam patří mnoho mužů) bývají poměrně silní, když přijdou do své první lekce jógy, ale chybí jim pružnost. Jiní studenti jógy bývají ochromeni strachem. Další mívají potíže s udržením motivace. Někteří zase nedokáží relaxovat. Praktikování jógy tedy člověka prověřuje tam, kde je to potřeba, transformuje slabé na silné a dělá z nás vyvážené jedince. I cvičení ásan v ní bývá vyvážené, protože v něm bývají zahrnuty různé pozice ze všech důležitých kategorií. V ideálních případech – pokud to umožní vaše tělesná kondice – bude vaše praktikování obsahovat některé náročnější pozice, které bývají vyvažovány relaxací. To je jedním z důvodů, proč obvyklé kurzy jógy končívají pozicí mrtvoly (šavásána – leh na zádech), která patří do kategorie pozic pro hlubokou relaxaci. Obdobně je však možné vyvažovat ásany pránajámou, meditací, zpíváním, řízenou vizualizací a jinými technikami.

Jóga nabízí celé série praktik, které umožňují soustavně se dopracovat k disciplině, síle a sebekontrole a přitom ještě kultivovat relaxaci, pozornost a vyrovnanost. I přesto, že původně neměla sloužit ke zlepšování zdraví nebo k zajištění uzdravení z chronické nemoci, dokáže sloužit i k těmto účelům; kromě toho ale slouží k uskutečňování duchovní cesty, k nalézání štěstí a smyslu života v tomto chaotickém světě, který se vymyká naší kontrole. Stále přibývá vědeckých důkazů o tom, že jóga v sobě obsahuje významné terapeutické hodnoty.