Jizvy a silikonový gel Dermatix

cm stehy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S velkou oblibou již řadu let po celém světě používán silikonový gel Dermatix při léčbě i prevenci hypertrofických jizev a keloidů. Na našem laserovém centru ho používáme již více než 5 let v kombinaci s biostimulačním laserem. Můžeme již pravdivě vyhodnotit a porovnat účinky s ostatními preparáty. Setkáváme se s pěknými jizvami po plastických operacích, kdy lékaři většinou velmi dbají o to, aby zákrok pacientovi přinesl radost a aby mu ji nevzhledná jizva nepokazila.

Snaží se ošetřovat rány kvalitním šitím (atraumatický steh) a dbají i na kvalitu šicího materiálu a následného krytí. Vždyť pacient si úkon hradí sám a má k lékaři důvěru, proto si ho zvolil. Jinak je to u úrazů,  tam dojde většinou k rychlému poskytnutí první pomoci a zabezpečení životních funkcí má samozřejmě v prvé řadě přednost. Přidají se skromné podmínky na pohotovosti a nával pacientů. Mnohdy i lékař nemusí mít široké znalosti z oboru plastické chirurgie a na jizvu s kterou pacient není spokojen je zaděláno.

Většina lékařů již naštěstí ví, že laser a dobré preparáty mohou výrazně situaci zlepšit.

Doporučujeme ošetření laserem co nejdříve po zranění nebo po operaci, kdy se jizva tvoří a její ovlivnění je nejvíce vidět. Velká výhoda Dermatixu je, že  se používá na ošetření  nových i starších jizev a my ho můžeme aplikovat ihned, kdy pacienta zachytíme. Ošetřenou jizvu pak biostimulujeme podle programů, které laser nabízí. Okolí jizvy rychle ztrácí hematomy (modřiny) a otoky. Vytváří se tenká, nenápadná jizva. Pokud nás pacient navštíví se starší jizvou, je často nutné použít invazivní lasery. Můžeme je zesvětlovat cévním laserem, nebo pigmentovanou jizvu Gentelaserem, hypertrofickou jizvu erbiovým laserem.

Zákrok je vždy viditelný. Zlepšení jizvy nastává později s odstupem i několika týdnů. Vždy je nutná pečlivá denní péče nejlépe Dermatixem (nanáší se 2x denně, ráno a večer) s kombinací s laserem přináší lepší a rychlejší výsledky.

Dermatix je možné úspěšně používat i po popáleninách. Jizvy změknou a dojde i k zarovnání menších nerovností. Při jizvách po akné je výsledek již méně patrný.

Některé jizvy přinášejí s sebou i řadu nepříjemností. Vyvolávají různé pocity nepohodlí. Nejčastěji svědí, bolí, pálí nebo táhnou. Dermatix prokazatelně změkčuje, vyrovnává a vyhlazuje jizvy, omezuje jejich nežádoucí barevné změny a potlačuje bolest a svědění. Jizvy mohou i omezovat klouby při jejich správné funkci snížením pohyblivosti, což může vést až k deformaci postavy. Toto riziko je vysoké zvláště u dětí a rodiče by měli být ostražití a dohlédnout na dodržení pokynů lékaře. Velkou výhodou Dermatixu je, že díky svému jedinečnému charakteru samo-schnoucího gelu může být používán na veškeré oblasti kůže včetně obličeje, kloubů a namáhaných míst.

Opakovaně se setkáváme s jizvami po pokousání domácím mazlíčkem u dětí, hlavně na obličeji. Snažíme se vysvětlit riziko opakování tohoto úrazu. Je to velmi smutná záležitost a pak i pro lékaře svízelně řešitelná. Dermatix je také nejvhodnější na ošetření nepravidelných jizev a jizev na pohyblivé tkáni jako je obličej a klouby.

Přesto si myslím, že je nutné být optimistou. Vývoj jde dopředu a vím, že jsou ve výzkumu lasery, které za pomocí určitých komponentů „svaří kůži“ bez jizev. Je to tedy naděje, na kterou se všichni budeme těšit a doufat, že se objeví tyto přístroje na trhu v brzké době.