Jaterní odpad nezdetoxikovaný (JON): Jak vyživovat a čistit organismus

cm jatra

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vegetativní existence našeho těla má vlastně docela jednoduché účetnictví: na jedné straně stojí to, co musí přijmout – živiny, vodu, kyslík a laskavé prostředí. Na druhé straně pak to, čeho se musí zbavit – nepotřebných a škodlivých látek, které vznikají jako vedlejší produkty života.

Viditelný člověk je jen jakési zvláštní zvíře, naprosto věrné svému řídícímu programu. Ten však není vidět – je to vnitřní, nehmotná součást naší bytosti, která hraje hru na sebe, občas si vymýšlí a nutí ono věrné zvíře k různým kouskům, někdy i neprospěšným. Ať už ho přetěžujeme nebo mu poskytujeme až přílišné pohodlí, vždy se to někde projeví.

Příjem živin a energie

Do těla je potřeba dávat přesně tolik živin, kolik odpovídá jeho aktuálním potřebám. Co se nestačí spotřebovat, buď projde tělem bez využití, nebo se uskladní. Pokud tyto mechanismy selžou, tělo se začne zanášet a škodlivě intoxikovat. Přejídání vede nejen k obezitě, ale i k oslabení svaloviny, zanášení cév a dalším komplikacím. Nedostatek živin pak způsobuje chřadnutí, úbytek sil a v konečném důsledku i ztrátu životní energie.

Stejný princip platí i pro vodu. Její nedostatek i přebytek jsou urgentní problémy, mnohem naléhavější než například nedostatek pevné stravy. A co teprve kyslík – bez něj se tělo začne poškozovat během několika minut.

Laskavé prostředí zahrnuje nejen správné podněty a pohyb, ale také teplotu, světlo a mírnou, přirozenou zátěž, která udržuje tělo i mysl v kondici.

Vylučování a detoxikace

Tělo má jasně dané mechanismy, jak se zbavovat toho, co nepotřebuje.

Obranou je vyhýbat se škodlivinám – nejen v jídle, ale i v prostředí, kde žijeme. Chemie ve vzduchu, vodě či na oděvech se může stát skrytým nepřítelem, který zatěžuje detoxikační orgány. A pak jejich eliminací, pokud už v těle jsou. Když se do těla dostanou látky, se kterými si neví rady, nastává boj. Něco lze vyloučit stolicí, něco močí, něco potem, dechem nebo mazovými žlázami. Co je příliš složité, tělo ukládá do tukových buněk, kde může zůstávat roky, dokud se nerozpustí při hubnutí – a tehdy se mohou nebezpečné látky dostat zpět do oběhu.

Správná funkce jater, hlavního detoxikačního orgánu, závisí na dostatku kyslíku a antioxidantů. Ve stresu však člověk často zapomíná dýchat správně a tím si nevědomky snižuje schopnost jater zbavovat se toxinů.

„Jaterní odpad nezdetoxikovaný (JON)“ jsou látky, které játra nedokázala správně zpracovat a vyloučit z těla. Pokud je tento detoxikační proces narušen – například kvůli přetížení toxinů, nedostatku kyslíku, špatné výživě nebo stresu – játra nestíhají efektivně čistit krev. Nezdetoxikovaný jaterní odpad se může ukládat do tukových tkání, což může vést k dalším zdravotním problémům při jeho pozdějším uvolnění do oběhu, například při rychlém hubnutí.

Správná výživa a životní styl jsou proto klíčem k podpoře detoxikační funkce jater. Patří sem dostatečný příjem antioxidantů (například vitamín C, E, selen), pravidelný pohyb, správné dýchání a vyhýbání se chemickým látkám v potravě i prostředí.

Tělo jako soustava spolupracujících buněk

Naše tělo je obrovským společenstvím buněk, které spolupracují jako členové velké společnosti. Každá buňka má své místo a úkol. Stejně jako jednotlivý člověk nechápe, kam směřuje civilizace, ani naše buňky netuší, co s nimi celek zamýšlí. A přesto fungují, dokud mají podmínky ke své činnosti.

Tělo je věrné svému majiteli, nerozlišuje jeho záměry – jen se přizpůsobuje. Když mu přestaneme věnovat pozornost nebo ho vystavíme extrémům, začne se chovat jako primitivní organismus řízený pouze základními instinkty.

Myšlenky a paměť

Kde vlastně začínají myšlenky? Zdá se, že nikde. Všechno, co si myslíme, je odpovědí na něco, co se dělo nebo děje právě teď. Jsme proces, reakce, odpověď.

Naše paměť funguje jako strom s větvemi, na které ukládáme zážitky a poznatky. Pokud je neuron zanešený odpadem metabolismu, čtecí enzym se k informaci nedostane a my si nemůžeme vzpomenout. Proto detoxikace mozku hraje klíčovou roli – jen v čistém prostoru může paměť dobře fungovat.

Správné dýchání je první a nejjednodušší cestou, jak detoxikovat a udržet se v dobré duševní kondici. Tak jednoduché, a přitom tak často opomíjené.

...