Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
To nám tak před léty, mezi trnkovými keři, vypustil klíček jasan ztepilý, mohutný, pozdě pučící strom, se vstřícnými, lichozpeřenými až sedmojařmými listy, na obvodu ostře zoubkovanými. Plodem jsou křídlaté nažky, visící v hustých svazcích. Stejně, jako si přiletěl odněkud jasan, hoví si na zahradě šípková růže, nespočet trnek, bříza či černý bez. S úctou též vítám bršlici kozí nohu, to, když se z jara šplhá za sluncem ve svých typických vějířích, které se pomalu rozevřou a urovnají. Taktéž i pěťour, černohlávek či turan roční. Všechny je miluji a s pokorou hýčkám. Neboť jsou lékem, vítaným zpestřením, mezi tím vším uhlazeným a pečlivě vysetým, kterému často připravíme tu nejživnější půdu, aniž by došlo k velkolepému výbuchu klíčků. Co růst nemá, neporoste. Semínka, která však urazí vzdálenost, klidně i několik desítek kilometrů, unavená po dlouhé cestě, prahnoucí po vodě a trošce slunce, vyrostou zdárně i uprostřed hustého trnkového háje. Važme si těchto nenadálých návštěvníků, častokráte přiletí právě a jen proto, že je skutečně potřebujeme.
Léčivý účinek jasanu ztepilého
U jasanu, který je mimochodem velice krásným a léčivým stromem, se zaměříme na kůru mladých větviček, kterou sbíráme v dubnu, ale i mladé listy, které sbíráme na sklonku jara. Mnohé herbáře uvádějí také sběr plodu, který příznivě ovlivňuje játra a slezinu. Listy jsou bohaté na cukry, pryskyřice, flavonové glykosidy, kumarinové látky, organické kyseliny, silici, třísloviny, tanin, inositol, kaučuk, manit a další. Kdo by to byl řekl, že? Obyčejný jasan a přitom, ona je to hotová přírodní lékárna. Výčtem účinných látek však zdaleka nekončíme, pojďme se podívat, na co vše listy jasanu pomohou.
- Listy působí močopudně, pomáhají z těla vyplavovat kyselinu močovou. Vřele tedy doporučuji při dnovém onemocnění, zde se též osvědčí konzumace bršlice kozí nohy, začerstva či v tinktuře.
- Mírný projímavý účinek, který lze uplatnit taktéž v pediatrii. Pokud nemáme k ruce jasanový list, využít lze též účinku trnkového květu.
- Léčivka bývá doporučována při infekčních a horečnatých stavech. Zde je možné zařadit taktéž tužebník jilmový či běžně dostupný potící čaj na bázi květu lípy, černého bezu, trnky a šípkového plodu.
- Pozvolné snížení krevního tlaku, stabilizace hladiny krevního cukru.
- Antirevmatický a mírně močopudný účinek.
- List jasanu bývá též používán k přípravě oplachů, kterými omýváme špatně se hojící rány, dekubity či bércové vředy.
Léčba listem jasanu nevykazuje žádné kontraindikace, nejsou známé žádné vedlejší účinky. Budeme-li aplikovat jasanovou kůru, zde nepřekračujme 2 šálky denně, po týdnu pak vždy učiňme stejně dlouhou pauzu.
Jasan a revmatismus
Obvyklou lékovou formou je nálev. Z kůry se připravuje odvar. V revmatologii jasanový list kombinujeme s květem tužebníku jilmového, listem černého rybízu, účinná je též kombinace s kořenem jehlice, květem vřesu a natí rdesna ptačího. Chceme-li kloubům ulevit lázní, kombinujeme list jasanu s natí tymiánu. Jedna z vhodných protirevmatických směsí pak může mít toto složení:
100 g květu tužebníku jilmového, 50 g listu jasanu ztepilého, 50 g listu černého rybízu, 30 g natě tymiánu, 20 g kořene jehlice trnité
Jasanem proti skleróze
Jasanový list je kromě jiného i výborným prostředkem proti skleróze. Chceme-li uchystat léčivý odvar, postupujme takto: 25 g sušeného listu se se přidá do 1 litru studené vody a nechá se krátce zavařit, následně 10 minut louhujeme, přecedíme. Pijeme po troškách po celý den. Případně můžeme nachystat odvar, kdy na 1 šálek vody použijeme 1 polévkovou lžíci jasanového listu, kterou necháme přejít varem. Opět 10 minut louhujeme, následně scedíme. Čaj se pije 3 x denně mezi jídly.
Semena jasanu ztepilého pak můžeme využít pro přípravu čaje, který čistí krev, vyznačuje se jemným, detoxikačním, ale i močopudným a posilujícím účinkem. V takovém případě pak zalijeme 2 čajové lžičky podrceného jasanového semínka 250 ml studené vody. Čaj přivedeme k varu, následně vypneme a necháme 3 minuty louhovat. Pijeme 2 x-3 x denně.
Všímejme si bylin, stromů, plodů či hub, které se nám často doslova pletou pod nohy. Mnohé opravdu potřebujeme, mnohé přišly, aby nám pomohly, ať už se jedná o černý bez, některý ze svízelů, či prostý, jemný rezekvítek. Příroda je mocná. A léčí.
V článku jsou použity informace z webu a knihy:
www.bylinkyprovsechny.cz
Janča, Jiři. Zentrich, Josef Antonín. Herbář léčivých rostlin 2. Eminent 1995. 289 str. ISBN: 80-85876-04-3.