Jarní detox – připravte své tělo na jaro

jarni detox

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každý ví, co přináší jaro. Po zimě se tělo potřebuje očistit, nabrat sílu, energii a elán do dalšího života. Stará křesťanská tradice upouští od příjmu masa, chce tím tělo připravit na změnu. Období masopustu lze interpretovat mnoha způsoby, nicméně, vždy je to období, kdy se těšíme na rozkvetlé stromy, louky, zeleň, možnost konzumovat vlastní čerstvé potraviny, zvýšit příjem vitamínů. Den je delší, noc kratší, je více blahodárného slunečního svitu…

V moderní době víme o tom, co tělu schází, studie vyhodnocují jeho potřeby, hospodářský systém zajišťuje i v tomto období přísun množství druhů zeleniny a ovoce z jiných krajin, kde je zcela jiné podnebí.

Potravinové doplňky
Použití potravinových doplňků je originální způsob, jak lze optimalizovat všechny funkce organismu, harmonizovat hormonální systém, posilovat imunitní systém, uvolňovat emocionální stresy, zlepšovat trávení, stabilizovat menstruační cyklus, normalizovat kardiovaskulární systém a dýchání, a to všechno pomocí přírodních produktů…
Jejich znalec okamžitě zbystří, protože ví, o co jde; kdo chce, může si na internetu prostudovat rozsáhlé studie o účinku plodu morindy citrifolia z Havaje nebo Tahiti, moringy, macy, granátových jablek, ananasu… A nemusíme chodit tak daleko, stačí, když si vzpomeneme na brokolici, červenou řepu, černou ředkev, rakytník řešetlákový, šípky, borůvky, vlašské ořechy atd. z naší přírody. Samostatnou kapitolou je užívání zelených potravin – chlorelly a mladého ječmene. Takové originální přivítání jara je připraveno pro každého.

Účinné změny
Zvláště je to důležité v době covidu. Je jedno, jak se jmenuje právě hostující virus chřipkového typu. Pravidelně přichází s podzimem a pravidelně odchází s jarem. Někomu neublíží, někoho trápí, některé lidi skolí. Společnost se snaží chránit kolektivní zdraví, státní pokladnu to stojí mnoho peněz. Ale vždycky přichází období přechodu ze zimy do jara, vždy má být na programu očista těla od těch zimních trampot a každý má dát tělu možnost nadechnout se, vyběhnout do přírody, změnit jídelníček, na čas z něho vypustit maso, přestat kouřit, pít alkohol. Játra člověk potřebuje k detoxikaci, a ne k likvidaci alkoholu, plíce potřebuje k okysličení tkání a buněk, a ne aby buňky byly jako v komíně. Střevo se potřebuje hýbat, mít dobrou peristaltiku, tenké střevo potřebuje kvalitně vstřebávat živiny z potravy. Ve střevu je sídlo pro imunitu, proto je přímo prvořadé, aby se po zimě spravilo, aby se upravil mikrobiom, tlusté střevo potřebuje vlákniny, má se zlepšit zbavování se cholesterolu atd.

Byliny na imunitu
Zastánci přírodních postupů dávají přednost kombinaci různých bylin. Nemohu zde uvádět konkrétní názvy, ale do receptury patří kořen z rodu echinacea purpurea, jejíž výtažek má imunostimulační aktivitu. Dále výtažky z listů rozmarýnu, poněvadž jejich silice vykazují protibakteriální a protiplísňovou aktivitu, dále hloh a yzop lékařský, irský lišejník, ženšen a další. Každý má v oblibě svou recepturu, je k dispozici velký výběr.

A pak taková směs dobře posiluje nespecifickou i specifickou imunitu těla, mírní i odstraní stavy vyčerpání a oslabení. Pomáhá tělu překonávat výše zmíněné přechody biorytmů na jaře a na podzim. V létě zase pomáhá tělu proti alergiím. Lze ji také použít jako přírodní antibiotikum a antialergikum, pomáhá v oblasti horních cest dýchacích, v oblasti zažívání, močových cest. Uplatňuje se u alergií a při stresových situacích.

Kdy a komu
Používání takových receptur z přírodních prostředků se vyplatí, je-li nasazeno včas. Lze je podat dítěti před vstupem do školky, těhotné ženě, ba i kojící matce. Užívají je učitelé, obecně lidé, kteří pracují s lidmi, všude, kde se roznáší kapénková infekce. Jsou vhodné pro oslabené lidi, rekonvalescenty, alergiky.
Každý člověk může jaro přivítat originálním způsobem. Dobře zvládnout a uskutečnit toto očistné období je hodně významné… A víte, proč je ještě důležité? Již výše jsem to naznačil.

Stačí se imunitě „nadechnout“?
Přes zimní období bojuje imunitní systém s různými infekty a na jaře si potřebuje odpočinout, ale u mnoha lidí s jarem a časným létem nastupuje etapa, kdy musí imunitní systém nastoupit do další pohotovosti, a důvodem k tomu je výskyt alergie. Toto téma patří mezi kritické momenty v životním cyklu lidí. Je to zákonitost jako jaro, léto, podzim, zima. Tak jako je den střídán nocí, tak jako pracujete 6 dní a sedmý den máte odpočívat, toto střídání má svůj význam. Pokud nedojde ke střídání, pracujete bez odpočinku „8 dní v týdnu“, nebo jiný příklad – pokud se přírodní cyklus zkrátí pouze na dvě období, např. když zima přejde přímo do léta či léto přejde přímo do zimy. Nutně se to odrazí i na životě planety a životě nás lidí.

Tímto článkem jsem chtěl připomenout nutnost zachovávat střídání životního rytmu, věnovat pozornost očistě těla a systematicky přistupovat k obnově, nebo dokonce k budování imunity. A tím přispět k lepšímu zdraví.

MUDr. P. Šácha