Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dvakrát za rok se nám změní čas a my ráno posunujeme hodinky. Jenže se změnou času nepřenastavujeme pouze hodinky na ruce. Přenastavujeme také naše vnitřní biologické hodiny, což dá daleko víc práce a nese s sebou třeba podrážděnost, problémy se spánkem i větší riziko dopravní nehody. Dali jsme pro vás dohromady několik tipů, jak posun času zvládnout lépe!
Zimní čas a přenastavení biologických hodin
O víkendu se nám posunul čas na klasický středoevropský – zimní čas. Co se změnou stane? V nadcházejícím půlroce bude dříve tma a my pár nadcházejících dnů (či týdnů) budeme možná trochu zmatení a časově i spánkově dezorientovaní. Pojďme si tu změnu ulehčit!
Co jsou to biologické hodiny?
Biologické hodiny známe také jako cirkadiánní rytmus. Pod tímto názvem se skrývají vnitřní biologické mechanismy, které řídí rytmické biologické procesy v těle, jako je hormonální regulace, spánek a bdění, jídelní zvyky. Tyto vnitřní hodiny jsou citlivé na míru světla a tmy během dne.
Změna času rozhodí náš cirkadiánní rytmus
Naše vnitřní hodinky jsou zvyklé fungovat přesně, i proto je pro tělo, metabolismus i hormonální rovnováhu výhodná pravidelnost. Hodina při posunu času se nezdá jako mnoho, ale opak je pravdou. Jsou lidé, kterých se změna času příliš nedotkne. Pak jsou ale lidé, typicky senioři, děti, high-sensitive a oslabení jedinci, kterým změna času nedá spát. Doslova.
Jak nás posun času může potrápit?
- snížená produktivita
- špatný spánek, noční buzení
- podrážděnost, náladovost, iritabilita
- únava, bolest hlavy,
- výkyvy tělesné teploty
- hormonální dysregulace
- výkyvy krevního tlaku, bušení srdce
Podle výzkumů má změna času na lidské zdraví negativní vliv. Zejména při jarní změně času se statisticky navyšuje četnost infarktů a dopravních nehod.
Jak zvládnout změnu času?
Buďme citliví a naslouchejme svému tělu. Posun času je pro tělo stres. Buďme k sobě laskaví a dovolme si prostě více odpočívat. Nebojte se, máme tu i 7 konkrétních tipů, jak si změnu času ulehčit. Obecně jsou to ale základní pravidla spánkové hygieny.
1: Spánek
Zní to jako paradox. Nemůžete po změně usnout, ale máte dbát na pravidelný spánek. Ano. Dopřejeme si tolik spánku, kolik potřebujeme (a okolnosti dovolí). Ideálně si pospěte přesně tak, jak potřebujete. Co to znamená? Neřídit se časem, ale svým tělem. Jste večer unavení, ale je na spánek je “moc brzy“? Nevadí, prostě běžte spát. Čas ke spánku také můžete posouvat postupně o 15 minut, až se dostanete zase zpět ke svému zvyku (před i po změně). Sladké sny si užijte 7 – 8 hodin.
2: Večerní pohoda
Nejvíc vás na změně trápí to, že v posteli jen zíráte do stropu? Dopřejte si večerní zklidnění. Zařaďte meditaci, večerní jin jógu, přečtěte si oblíbenou knížku, vychutnejte si lahodný večerní čaj. Snižíte si tím večerní hladinu stresu a stresových hormonů, čímž snadněji přijde vytoužený spánek. Příjemné snění nám přinese i aromaterapie nebo Bachovy esence.
3: Modré světlo
Není to žádná novinka, ale modré světlo z televize, počítačů a telefonu před spaním, nám nabourává hladiny melatoninu, což je hormon řídící bdění-spánek. Pokud se nám po změně hůř usíná, nebo se v noci častěji budíme, vyřaďme večer zdroje modrého světla. Za nás případně doporučujeme brýle, které modré světlo blokují.
4: Omezte stimulanty i během dne
Jste odpoledne bez energie a unavení? Nepřehánějte to s kávou a jinými stimulačními látkami. Ovlivňují metabolismus mozku, což nás sice na chvíli zachrání v práci, ale bereme tím tělu možnost porovnat se s časovým posunem samostatně. Sáhnout můžete po kávových alternativách, které tělu nabídnout i pozitiva.
5: Pohyb a příroda
Jestli se vám večer nechce do postele, příjemně vás v tom podpoří pravidelný pohyb. Vyplaví se endorfiny a unavené tělo usne raz dva. Balzám na nervy a rozkolísané hormony je pobyt v lese. Studie ukazují, že pobyt v přírodě snižuje stresové hormony, a celkově podporuje psychickou pohodu.
6: Pravidelné a kvalitní jídlo
Pomozte tělu nastavit nový režim a jezte v pravidelných časech a intervalech. Pro tělo to bude mnohem snadnější a výhodnější je to i pro váš metabolismus. Není od věci zařadit B-komplex, vitální houby pro pohodový spánek, večerní hořčík nebo bylinnou tinkturu s mučenkou, chmelem a meduňkou.
TIP Celostní medicíny: My s podzimní změnou času začínáme užívat vitamín D, protože od října až do jara si ho v naší zeměpisné poloze tělo neumí vyrobit a stravou pokryjeme asi jen 10 % denní dávky.
7: Laskavost k sobě i dětem
Můžete být podráždění, unavení, bolaví, nespokojení. Vy, vaše okolí i vaše děti. Zkusme být vědomí a spojit si, že i našim dětem se nemusí dobře usínat a do postele se jim prostě nechce. Děti jsou na režim citlivější než my dospělí a obzvlášť menší děti nemají schopnost seberegulace. Buďme shovívavější, případně pro medvědí dětské snění sáhněme po přírodní pomoci v podobě Medvědího sirupu, který obsahuje pouze bylinky a vitální houby.
Proč se mění čas a stojí to za to?
Dobrá otázka. Změny času na zimní a letní středoevropský čas jsou kontroverzním tématem. Jedni si to nemohou vynechválit, pro jiné je změna nepříjemná a raději by měli pouze jeden čas. Evropská unie plánuje o jednotnosti střídání či nestřídání rozhodnout do roku 2026. Za přirozený však považujeme ten zimní (podzimní) čas.
Čas se pravidelně začal měnit za 1. světové války. Nyní ke změně času dochází po celé Evropské unii stejně – na jaře a na podzim. Čas se mění s první nedělí března (na letní čas) a poslední nedělí v říjnu (na zimní čas). Původně se čas měnil kvůli úspoře na energiích. Je to otázkou, na kolik je to skutečně úsporné opatření, a zda je úspora tak velká, aby vyvážila zdravotní negativa posunu času.
TIP Celostní medicíny: Zajímá vás téma cirkádiánního rytmu více a chcete se dozvědět, jak se prospat k regeneraci a hormonální rovnováze? Doporučujeme knihu Cirkadiánní kód, ve které se dozvíte i třeba to, jakým způsobem ovlivňují vnitřní biologické hodiny snahu o hubnutí.