Jak zmírnit následky horka?

cm opalovani1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Začíná léto, horko, vedro, sucho… a všechny tyto běžné klimatické jevy se v nadměrné míře stávají škodlivinami. A s těmi se musíme vyrovnat.

Číňané to znají…

V čínské medicíně je zvykem charakterizovat byliny dle jistých kritérií. Tato kritéria jsou natolik univerzální, stejně jako celá čínská medicína, že je můžeme použít kdykoli a kdekoli. Je jimi chuť, tropismus – tedy na jaké orgány bylina působí, charakter a vlastní účinek.

Například: druh pampelišky – smetánka mongolská – nať.

Chuť: hořká, sladká

Charakter: chladný

Tropismus: k systému žaludku a jater

Účinky: rozptyluje horkost, odstraňuje jedovatost, vysušuje vlhkost.

Takto je charakterizována každá bylina.

Jak na to Číňané přišli?

Pozorovali zřejmě jednotlivé byliny, vnímali, jak rostou, jaké mají podmínky k životu a co musí obsahovat, aby svoje stanoviště “vydržely”. Například meloun je rostlina rostoucí v žáru, která je nakrátko odolná vůči suchu. Působí tedy tak, že ochlazuje a doplňuje vodu.

Na horkost platí ochlazení

Míza tropického stromu Croton lechleri ochlazuje a zlehka podporuje jin. Proto se velmi hodí pro všechny stavy spojené s horkem, přehřátím, záněty, a to kdekoli. Takže je jedno, jestli máte úžeh nebo vás bolí zub, vždy pomůže.

A o to jde. Rovnováha uvnitř i na povrchu. Život v rovnováze se sebou je totiž zdravý život. A rovnováha v létě? To je hýření v radosti, práce s dostatkem energie, ale současně vyhýbání se horkosti.

Ať jsou vaše letní dny plné pohody.