
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Začíná léto, horko, vedro, sucho… a všechny tyto běžné klimatické jevy se v nadměrné míře stávají škodlivinami. A s těmi se musíme vyrovnat.
Číňané to znají…
V čínské medicíně je zvykem charakterizovat byliny dle jistých kritérií. Tato kritéria jsou natolik univerzální, stejně jako celá čínská medicína, že je můžeme použít kdykoli a kdekoli. Je jimi chuť, tropismus – tedy na jaké orgány bylina působí, charakter a vlastní účinek.
Například: druh pampelišky – smetánka mongolská – nať.
Chuť: hořká, sladká
Charakter: chladný
Tropismus: k systému žaludku a jater
Účinky: rozptyluje horkost, odstraňuje jedovatost, vysušuje vlhkost.
Takto je charakterizována každá bylina.
Jak na to Číňané přišli?
Pozorovali zřejmě jednotlivé byliny, vnímali, jak rostou, jaké mají podmínky k životu a co musí obsahovat, aby svoje stanoviště “vydržely”. Například meloun je rostlina rostoucí v žáru, která je nakrátko odolná vůči suchu. Působí tedy tak, že ochlazuje a doplňuje vodu.
Na horkost platí ochlazení
Míza tropického stromu Croton lechleri ochlazuje a zlehka podporuje jin. Proto se velmi hodí pro všechny stavy spojené s horkem, přehřátím, záněty, a to kdekoli. Takže je jedno, jestli máte úžeh nebo vás bolí zub, vždy pomůže.
A o to jde. Rovnováha uvnitř i na povrchu. Život v rovnováze se sebou je totiž zdravý život. A rovnováha v létě? To je hýření v radosti, práce s dostatkem energie, ale současně vyhýbání se horkosti.
Ať jsou vaše letní dny plné pohody.