Jak se zbavit nespavosti? Pomůže melatonin

cm nespavost 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Občas se to při usínání stane každému. Převalujeme se na posteli, počítáme ovečky, spánek nepřichází. A ráno se neúprosně blíží. Možná za to může těžší večeře, možná stres v práci. Jakmile dočasnou příčinu odstraníme, tělo svůj biorytmus opět srovná a „jedeme dál“.

Nespavost

Téměř polovina Čechů má problémy se spánkem. Většina lidí si ale za to může sama. Obvykle stačí dodržovat několik zásad zdravého spánku a nespavost se vám vyhne obloukem. Co když ale příčinu neznáme, natož abychom ji mohli sami odstranit? Postel už není zdrojem úlevy, ale naopak stresu z toho, že „zase neusnu“. Začarovaný kruh nespavosti se uzavírá a nabouraný biorytmus kolabuje ještě rychleji.

Za všechno může melatonin…

Melatonin neboli hormon spánku a tmy. Jeho hladina udává náš biorytmus. Ovlivňuje oběh krve, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí i psychiku. Jsme-li ve tmě, hladina melatoninu začne stoupat, pomůže nám usnout a náš organismus z relaxovat. Příčiny nespavosti bohužel patří mezi ty hůře odstranitelné. Například práce na noční směny, světelný smog a tzv. „modré světlo“, které vyzařují všechny obrazovky a displeje. Rizikovou skupinou jsou i lidé, kteří jsou celý den v uzavřených provozech vystaveni stejnoměrnému umělému světlu.

Spánek léčí

Dostatečná hladina melatoninu v krvi slouží jako regulátor denních rytmů. Jelikož příznivě ovlivňuje spánkové cykly, je melatonin považován za nejlepšího pomocníka při nespavosti. Dodržování pravidelného biorytmu vám může pomoci zachovat dobré zdraví.

Melatonin jako řešení

Není příliš známo, že hormon melatonin lze tělu dodávat jako potravinový doplněk. Výhody užívání přírodního melatoninu jsou zřejmé na první pohled – lehce se vstřebává, není návykový a nezpůsobuje ranní stavy malátnosti.

Jak by měla vypadat vaše ložnice?

Pořiďte si neprůhledné závěsy a vypněte veškeré lampičky či další zdroje světla. Nezapomeňte ani na takové drobnosti, jako je překrytí blikajících pohotovostních světélek u počítačových monitorů a televizorů. V ložnici si posviťte ideálně červeným světlem či svítidlem se stmívačem.

Začarovaný kruh

Čím dříve si problémy s nespavostí uvědomíme, tím lépe. Usnout za volantem můžeme už po první probdělé noci. Po 4 týdnech už nám nespavost zadělává na rozvoj psychických poruch, jako jsou deprese, schizofrenie či různé závislosti včetně té na hypnoticích. Než riskovat větší či menší nehody v důsledku nespavosti, zaměřte se raději na to, jak s nespavostí co nejúčinněji zatočit. Takže, budete dnes večer počítat ovečky, nebo se raději zkusíte dobře vyspat díky melatoninu?

Spánek

Zásady kvalitního spánku

  • Čtyři hodiny před ulehnutím nepijte kávu ani černý nebo zelený čaj.
  • Tři hodiny před spánkem nejezte těžká jídla.
  • Nepijte večer alkohol, ten totiž snižuje kvalitu spánku.
  • Před spaním nepřemýšlejte a lehejte si do postele unavení, abyste usnuli co nejdříve.
  • Nepoužívejte ložnici ke sledování televize, nejezte v ní, nečtěte si v posteli, ale pouze v ní spěte nebo se milujte.
  • Snažte se uléhat a vstávat ve stejnou dobu každý den.
  • Po večeři neřešte důležité nepříjemné věci, ale snažte se zabavit příjemnou činností, která vás zbaví stresu.
  • Pokud je hezké počasí, vyrazte si před spaním na krátkou procházku.
  • V místnosti omezte hluk a světlo na minimum a zajistěte vhodnou teplotu kolem 20 stupňů.