Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kocovina je označení vedlejších účinků konzumace alkoholu, které se projevuje bolestí hlavy, pocitem žízně, citlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi a celkovým oslabením. Alkoholová kocovina je způsobena především dehydratací organismu, kterou zapříčiní alkohol, ale která se naplno projeví až po odeznění jeho tlumivých účinků. Jedinou skutečně spolehlivou metodou, jak tomuto jevu předcházet, je omezit množství požívaného alkoholu. Před jeho konzumací se doporučuje dobře se najíst a v průběhu konzumace nemíchat druhy alkoholických nápojů.
Jako pomoc při už propuklé kocovině je třeba především pít vodu. Proti žaludeční nevolnosti pak cukry nebo léky snižující žaludeční kyselost. Hranice mezi kocovinou a alkoholovou intoxikací není přesná, protože kocovina se objevuje ještě v době, kdy je alkohol v krvi. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. To připomíná obtíže při chřipce. Kombinace zbytkového alkoholu v krvi, nevyspání a výše kocoviny může člověka ohrozit v dopravě, v zaměstnání atd.
Proto je třeba se zdržovat v bezpečném prostředí, nahradit spánkový dluh a počkat, až se organismus zotaví. Důležité je doplnit tekutiny a minerály. S ohledem na stav žaludeční sliznice se ale nedoporučují kyselé ovocné džusy nebo šťávy ani jiné příliš kyselé potraviny. Naprosto nevhodný je přirozeně alkohol. Dále je třeba doplnit lehce stravitelné glycidy a minerály. Z tohoto hlediska je např. vhodná nějaká vlažná a lehce stravitelná polévka. Neměla by ale být příliš tučná, aby se nezatěžovala játra.
Vzhledem k tomu, že alkohol působí jako antivitamin thiaminu a že thiamin je důležitý pro fungování jater i nervové tkáně, je vhodné ho doplnit spolu s dalšími vitaminy skupiny B. Určitou logiku má i podávání hepatoprotektiv. Z důvodů zmíněných v předchozí části mohou být prospěšné i různé remineralizační a nutriční přípravky za předpokladu, že nebudou dráždit žaludeční sliznici.
Příčinou kocoviny jsou tzv. kongenery. Jedná se o vedlejší produkty kvašení, které dává alkoholickým nápojům jejich barvu a chuť. Když kongenery vstoupí do krevního oběhu, imunitní systém je eliminuje tím, že uvolní cytokiny a tím způsobí příznaky kocoviny.