Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Touha se milovat, plodit, vychovat děti, je jednou z nejzákladnějších potřeb tohoto světa. Ostatně, to, jak jsme tady na Zemi již dlouho, tuhle tu pradávnou potřebu a touhu dokládá. V těsném spojení člověka s člověkem je také jistá forma komunikace, to, co se nevejde do každodenních běžných hovorů se může projevit prostřednictvím noci, kdy člověk v milostném aktu vyjádří kolikrát více, než by byl v běžné komunikace vůbec schopen. Stav spojení, kdy energie plyne, násobí se, obohacuje a proudí pak dalšími sférami bytí. Napojení na sebe, napojení na druhého, dokonalá souhra, jež přináší pocit uspokojení, radosti, naplnění a následně i klidu. Kvalitní sex můžeme pojmout za jednu z úlevových, antistresových technik, během které se vyplavují hormony štěstí, rozbuší se srdce, rozproudí krev. Metabolismus se zrychluje, optimalizuje se činnost štítné žlázy, hydratuje se pokožka, vyhlazují se vrásky. Zapojíme-li pak i odvážnější polohy, časem se můžeme dočkat také mírné redukce váhy. Pravidelná sexuální aktivita, nemusí se však nutně jednat jen o formu pohlavního splynutí, protože milostných technik existuje nespočet a zcela jistě zde budou patřit také rozličné techniky mazlení, hlazení, líbání, utužují vztah, dodávají pocit důvěry, bezpečí, jistoty, sebejistoty a sebelásky. Protože, jsme-li milováni, žádoucí pro toho druhého, zcela jistě tím člověk uvnitř sebe roste.
Co se však děje, pokud se chuť na jakýkoli tělesný kontakt vytrácí?
Je zcela běžné, že v návalu starostí, stresu a nedostatku odpočinku se může sexuální apetit výrazně umenšit. Těžko budeme podávat výkony, když tělem otřásá jakýkoli smutek, který nás drtí již od samého rána. Jelikož je sexuální touha jednou z hybných sil našeho žití, tělo si tuto energii často moudře hýčká, pro lepší časy, až nastanou podmínky, vhodná, vítaná příležitost. Pokud ženou zmítá stres, bude pro ni též mnohem složitější otěhotnět či následně donosit dítě. Postrádá-li organismus dostatek síly, těžko bude sahat do železných zásob, ze kterých nevyživí už ani sám sebe. Krátkodobý pokles libida je možné pozorovat několik týdnů po porodu. Strach o dítě, spánková deprivace, kojení na vyžádání, hormonální změť, to vše stačí, aby si žena nutně potřebovala chránit prostor čistě pro sebe a dítě. Brzy po porodu se mohou vyskytnout i vážnější psychologické poruchy, nejčastěji úzkost, deprese, může zde figurovat také nízké sebevědomí, mohou se objevit i první vztahové potíže, problémy s partnerskou důvěrou, nedostatek komunikace či nějaké trauma, které může být spojeno s neodborně vedeným porodem.
A pak, pak tu jsou také zmíněné hormony
U nás žen je sexuální touha závislá především na menstruačním cyklu, během kterého hrají roli hormony. Tím se výrazně lišíme od mužů, kteří menstruačním cyklem neprocházejí a tedy, nedochází u nich k výraznějšímu poklesu sexuální touhy. Oslabené libido však nebývá pouze výsadou žen. Z důvodu stresu, nemoci či díky pravidelnému užívání léků (např. antidepresiva, u žen to pak bývá často antikoncepce), může poklesnout sexuální apetit i u mužské části populace. Hormonální rovnováha je pro sexuální prožitek doslova klíčová a tak, poklesne-li u mužů testosteron, u žen pak estrogen, k čemuž dochází například během menopauzy, pozbýváme chuť dobývat, svádět, pouštět se do odvážných sexuálních her, dráždit sebe i jeden druhého, sdílet s druhým svůj intimní prostor. Testosteron však nebude cizí ani ženě, neboť koluje také jejími žilami. A právě, kromě zvýšení hustoty kostní tkáně, ovlivňuje rovněž i sexuální touhu.
Negativní úlohu zde často sehrává také špatně kompenzovaná činnost štítné žlázy, která může vykazovat známky heperfunkce, hypofunkce či autoimunitního zánětu. Autoimunitní zánět se v počátcích projeví vždy jako hyperfunkce, aby pak následně přešel do hypofunkce, až k úplnému vyhasnutí štítné žlázy. Naštěstí, projevy zhoršené činnosti štítné žlázy jsou natolik typické, že dříve či později, přivedou pacienta do ambulance lékaře.
Svou úlohu zde může sehrát také stresový hormon kortizol, jehož vyšší hladina v krvi ovlivňuje zároveň i další hormony v našem těle. Jakmile stres odezní, tělo opět podrží kortizol na uzdě. Pokud jsme však stresu vystaveni dnes a denně, přesně tak dlouho, že celý problém spadne do chronické fáze, můžeme zabřednout do pořádné kaše. Protože lidské tělo upřednostňuje tvorbu kortizolu před tvorbou jiných hormonů. Což se nám, toužíme-li po láskyplném objetí, splynutí a sexuální vzpruze, nebude hodit ani trošku do mlýna. Držíme-li sotva pohromadě své trávení, těžko se budeme odevzdávat milostné předehře a následnému aktu. Stres je vysoce destruktivní, pokud nás navštívil, pryč s ním.
Pozor též, užíváte-li hormonální antikoncepci, která, mimo to, že narušuje stav střevního mikrobiomu, nepřirozeně a v pravidelných intervalech zvyšuje hladinu estrogenu, čímž přiživuje nejenom riziko migrény, náladovou rozkolísanost, navyšuje hmotnost, krevní tlak, narušuje pak zejména tvorbu svých vlastních pohlavních hormonů. Užíváte-li hormonální antikoncepci a zároveň je u vás patrný pokles sexuální touhy, hledejte jiné možnosti, jak se chránit proti početí.
Máte-li pocity, že procházíte výraznou hormonální dysbalancí, navštivte praktika, ambulanci gynekologie, kde by vám měli z krve odebrat a následně též zhodnotit současný hormonální profil. A pokud chcete ještě chvíli počkat, zkuste se ponořit do plynulých pohybů hormonální jógy, která v lidském těle doslova cílí na všechny ty žlázy s vnitřní sekrecí, prokrvuje štítnou žlázu, játra, slinivku břišní, ulevuje střevu, žaludku. Pokud tedy s návštěvou lékaře opravdu otálíte, jednoznačně vás podpořím s pravidelným cvičením hormonální jógy. I ta totiž dokáže divy. Byť se nám může zdát v počátku zbytečné.
Strava, jako jeden z viníků poklesu sexuální touhy
Ač se to nezdá, rovněž i strava nám může po stránce sexuální žádostivosti výrazně uškodit. Hned z kraje odstavce mne napadá přílišná konzumace sóji, zvláště pak tofu, sójového masa a dalších produktů stavějících na sóji (mléko, jogurty, pudinky aj.), neboť díky svému strumigennímu charakteru mohou, dříve či později, negativně narušit činnost štítné žlázy. U lidí, kteří konzumují dlouhodobě sóju, navíc též dochází k výraznému úbytku minerálních látek, zvláště pak hořčíku či železa.
Dále, vyhýbejme se také nadbytku nasycených mastných kyselin, nadužívání omega 6 NMK, které jsou sice pro tělo potřebné, pouze však tak, aby dotvářely odpovídající poměr s jim příbuznými omega 3 NMK. Jejich výrazná dysbalance ve prospěch omega 6 podněcuje v těle vznik zánětů, což se může opět negativně projevit na činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Z jídelníčku tedy vyjměme tuky, které staví na omega 6, jako je slunečnicový, sójový, světlicový olej. Mírněme se také s ořechy, namísto ořechů vlašských upřednostněme mandle, namísto slunečnicových semínek pak semínko lněné. Namísto margarínů sáhněme po másle. Z mléčných výrobků upřednostněme ty kozí a to takové, kdy zvíře trávilo hodnotný čas na pastvě. Případně, mělo dostatek přirozené stravy, bylinek. Jistě si vzpomenete na ono přísloví: Je mlsný jako koza. Koza nám opravdu jen tak něco nesní, vybírá si a dožaduje se prvotřídní bylinkové kvality.
Mírněme se také s kávou, protože, ač se to nezdá, i kofein zasahuje do hladiny hormonů. Stimuluje kortizol, snižuje uvolňování hormonů štítné žlázy a pokud jste četli výše, jistě víte, kam tím vším směřuji.
A pak, pak tu máme bylinky
V byliny věřím, ne nadarmo jich roste na českých loukách a vůbec vůkol ve světě takové zajímavé a nepřeberné množství. Kdy navíc, každá země má ten svůj léčivý kořen mandragory. Jen se rozhlédněme po loukách, po lesích, anebo též po zahrádkách, kde si můžeme vypěstovat například kotvičník či škornici, Případně, zařadit můžeme také bylinky, které výrazně prokrví pohlavní orgány. Zde vyjmenujme zázvor, ginkgo, eleuterokok, ženšen, česnek, bazalka, křen, tymián, rozmarýn, estragon anebo, starý dobrý řebříček obecný.
Oblíbený bývá již zmíněný kotvičník, který můžeme doporučit ženě i muži. Bylina zvyšuje hladinu testosteronu i estrogenu, zlepšuje plodnost, u žen pak kvalitní dozrávání vajíček. U mužů navíc zvyšuje kvalitu a počet spermií (zde je pak dobré myslet také na zinek).
Naše babičky pak chystávaly rozmarýnové víno, kdy nakrájely několik snítek rozmarýnu, který přelily litrem červeného vína. Takto nachystanou medicínu nechaly louhovat na okenním parapetu, nejlépe na slunci zhruba šest týdnů. Herbáře doporučují zařadit 50 ml vína denně, kdy se účinek dostaví za stejnou dobu, po kterou víno odpočívalo na parapetu a z byliny vytahovalo její smyslnou sílu.
Maralí kořen
Někteří bylináři mají jistě zkušenosti s bylinou zvanou maralí kořen. Pochází ze Sibiře, kde platí za silné afrodisiakum, podporuje prokrvení pohlavních orgánů, zvyšuje plodnost, stimuluje funkci pohlavních žláz a je vhodný, aby jej užívali oba partneři současně. Výtečně zafunguje v podobě tinktury.
Škornice šípolistá
Škornice stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, u mužů prodlužuje erekci, podporuje jejich vitální sílu. Často bývá doprovázena též macou, kdy se předkládá v podobě tinktury. Škornici doporučuji užívat též preventivně, nemá žádné vedlejší účinky.
Tak tedy, ať nám to všem šlape k naší úplné spokojenosti. A pokud někde strádáme, komunikujme, ptejme se, pátrejme, protože oněch cest existuje skutečně nepočítaně.