Akné a co s ním

akne co s nim

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známe to do jednoho určitě všichni. Ať už z mládí, či z dob, kdy se nám náhle a nevyzpytatelně vyhodilo několik pupínků na čele, bradě, tvářích či zádech. A též nás pořádně a nekompromisně potrápily. Akné může být samozřejmě spojeno s dietní chybou, neuváženou konzumací cukru a sacharidů, oslabeným mikrobiomem, případně též nevhodně zvolenou kosmetikou, se stresem či hormonální nerovnováhou. Onen problém však může vězet i daleko hlouběji. A to, v samotném střevě, případně, v dalším životně důležitém orgánu, který nám prostřednictvím kůže vysílá signál, jak na tom vlastně ve skutečnosti je. Více pak, zejména o mapě obličeje, v průběhu tohoto článku.

Akné na hýždích a pažích

Navštívíte-li kožního lékaře s tím, že vás trápí akné, velice často Vám nabídne mast, která jen potírá vnější problém. Osobně velmi ráda používám příměr, že je to pak, jako bychom oschlé listy natírali na zeleno, aniž bychom vyživili samotné kořeny. Často ke mně chodívají klienti, které trápí právě akné na obličeji, hýždích a pažích. Někdy též i na zádech. K tomu všemu se potýkají s bolestivými projevy zažívání, denně je nadýmá, mohou mít též průjem či, bývají vyhublí, anemičtí a unavení. Ne každý klient se však potýká s klasickými příznaky celiakie, ke které v tomto odstavci mířím. Projevy na kůži jsou však velmi běžné, neboť kůže je cestou, prostřednictvím které se tělo čistí. A paradoxně, protože je kůže jeden z nejviditelnějších orgánů, tělo nám signalizuje často rádo skrze ji. Trápí-li vás výše zmíněné, zkuste se zaměřit právě na lepek. Jaké máme formy celiakie a víte vůbec, že někdy může probíhat skutečně téměř bezpříznakově?

Formy celiakie:

1. Zjevná, klasická

Pacient ubývá na váze, velice častý je zde průjem, objevují se bolesti břicha, plynatost, anémie, pálení žáhy, zvracení. Tato forma celiakie je velice častá, nicméně, u někoho se může objevit právě jen akné, bez toho, aniž by jej trápily průjmy. Pak je o to obtížnější diagnózu stanovit.

2. Atypická

Tato forma celiakie způsobuje spíše příznaky svědčící o střevní malabsorpci, kam řadíme právě anémii, vznik aft, zánět ústní sliznice, velice častá je zde herpetiformní dermatitida. Časem, díky malabsorpci se mohou objevit poruchy růstů, obzvláště u dětí, v pozdějším věku pak osteoporóza, poruchy hybnosti kloubů, neurologické poruchy, poruchy reprodukčního systému, poruchy funkce jater. Paradoxně je tato forma dána nižším výskytem střevních příznaků. Nemoc však probíhá nepozorovaně dále.

3. Němá

Zde hovoříme o celiakii bez potíží, nicméně jsou přítomné autoprotilátky proti endomyziální nebo tkáňové transglutamináze. Tkáňová transglutamináza je enzym, který hraje klíčovou roli nejen v patogenezi i diagnostice onemocnění. Gliadin (složka bílkovinného komplexu lepku v obilných zrnech, nejvíce je zastoupená v pšenici) a jeho fragmenty obsahují vysoký podíl glutaminu. Díky tomu je velmi dobrým substrátem transglutaminázy.

Trápí-li nás výše zmíněné příznaky, není nic snazšího než se na jeden měsíc zcela lepku vzdát, to znamená, z jídelníčku vyjmout pšenici, žito, ječmen a pokud reagujeme špatně i na oves (je zde přítomný avenin, který však vykazuje nejmenší toxicitu, a tak je pro většinu celiaků bezpečný), odebrat z jídelníčku také ten. Pozor si však musíme dát i na stopové množství lepku, případně lepek, který je skrytý. Příkladem mohou být uzeniny, cukrovinky, např. lentilky, ale též sójová omáčka, kterou si zpestřujeme pochoutku jménem sushi.

Lepek však nemusí být jediným viníkem

Podobné problémy vykazuje například i intolerance či alergie na laktózu či bílkovinu kravského mléka. I zde se často objevuje bolest kloubů, průjem, zvracení, bolest břicha, nadýmání, ale právě i bolestivé akné, které se opět nemusí držet jen obličeje. V takovém případě pak postupujeme stejně, jako u bezlepkové diety, s tou výjimkou, že na místo lepku vylučujeme živočišné mléko a také veškeré výrobky z něj. Při laktózové intoleranci lze zařadit bezlaktózové výrobky, vnímáme-li, že problémem u nás bude spíše kasein, lze na zkoušku zařadit výrobky kozí. Kozí mléko, na místo alfa kaseinové frakce, která je přítomná v kravském a ovčím mléce, obsahuje odlišnou beta kaseinovou frakci. Za zkoušku jistě stojí, ovšem, buďte vždy opatrní.

A teď, pokud si jsme opravdu jistí, že netrpíme žádnou ze zmíněných potravinových alergií či intolerancí, kam bychom mohli též ještě zařadit i histaminovou intoleranci, alergii na ořechy, sóju aj., můžeme se pokusit vyladit stravu. Samozřejmě též myslíme na vhodnou kosmetiku, kdy, pokud se akné drží zejména v oblasti obličeje, zvolíme takovou, která nebude zanášet a ucpávat póry.

Vypomoci si můžeme i obličejovou mapou, která nám dle místa výskytu akné osvětlí, které místo na těle je třeba podpořit. Pro zajímavost si takovou mapu společně přiblížíme. Též si všímejme, zařadíme-li do stravy vysoce čistící terapeutickou slzovku, na které části obličeje se nám počne objevovat akné. Takový orgán pak určitě posilme. Přidám jeden příklad z praxe. Klientka trpěla na cysty v oblasti genitálií. Jakmile začala užívat slzovku, která cysty rozpustila, na bradě, která signalizuje stav pohlavních orgánů, se jí počala objevovat těžší forma akné.

Obličejová mapa

akne face map

A teď už k té stravě

Výše jsem už naznačila, že pokud bojujeme s akné, zkusme se zaměřit na náš jídelníček. Stravovací plán mnohých totiž vypadá tak, že je od rána až do večera naplněn kvantem sacharidů, zároveň vykazuje jen malé množství potřebné bílkoviny, kvalitního tuku, ale také vlákniny. Naše pokožka potřebuje vyživit, zvláště, trápí-li ji nevzhledné akné. Tehdy se zaměřme na správné množství sacharidů, kdy již jejich 150 g zcela postačí, aby se nám během dne dobře dýchalo, přemýšlelo, i žilo. Pokud sportujeme, sacharidy lze navýšit o 50 g. Z tuků se zaměřme na ty nenasycené, zejména omega 3, které vykazují protizánětlivý charakter. Mysleme na kvalitní ryby, lněný olej, lněné semínko, domácí vejce a mléko z farmy. Ze semínek lze zařadit semínko konopné, z bylinek pak např. šruchu zelnou. A pokud se nám stále nedaří ujíst denní porci omega 3 NMK, zkusme to jednoduše s kvalitními suplementy.

Naše pokožka potřebuje také cenný zinek, který se s ní doslova pomazlí. A mimo něj pak vitamín B5, který urychluje proces hojení pokožky. Zinek najdeme v dýňových semíncích, kterými si můžeme dozdobit polévku či pomazánku, přidat je do zeleninových salátů, anebo též, nejrůznějších zdravých sušenek.

Pozornosti by neměl ujít ani vitamín C, který je prokolagenní, tedy, podporuje vznik kolagenu. Kolagen sice nevykazuje přímý vliv na léčbu akné, jeho správná hladina však pomáhá kůži s akné bojovat. Kolagen též usnadní předcházet a mírnit vznik jizev, které jsou často s akné spojeny. Jedna z kolagenových aminokyselin, glycin, pomáhá chránit kůži před zánětlivými stavy. Zapomenout nesmím ani na vitamín D, který vypomůže s obnovou kožních buněk. Načerpáme jej ze sluníčka, dále též ryb, zejména těch mořských.

Pečujte o stav střevního mikrobiomu, hýčkejte si jej, neboť, v našem těle žije taková spousta potřebných bakterií, které, stejně, jako i my, potřebují vyživit. O kvalitním mikrobiomu bylo řečeno již mnohé, z mého pohledu, dopřejme mu určitě dostatek prebiotik, aby mohl prosperovat, sílit a růst. Vařte pro něj masové vývary, které jsou hojivým zázrakem pro celé střevo (pozor jen při histaminové intoleranci). Vyhněte se konzumaci uzenin, které na náš mikrobiom působí vysoce destruktivně.

Rovněž mysleme na odpovídající pitný režim, což se též odráží na stavu naší pokožky. A na závěr, zkusme se zaměřit na přírodní kosmetiku, která pleť, namísto, aby ji poškozovala, bude naopak vyživovat a hýčkat. Mnoho kosmetiky, kterou běžně používáme, obsahuje xenoestrogeny, které narušují funkci zdravého hormonálního systému. Což se může projevit, mimo jiné, právě vznikem akné. Budete-li pátrat a hledat, zcela jistě narazíte na velmi kvalitní kosmetiku, která staví na bázi květinových vod, jež pleť nevysušují, zároveň ji ani významně nemastí.

Akné a byliny

Akné dovedou léčit i bylinky, zvláště, užíváme-li je vnitřně, většinou v podobě macerátu, nálevu, případně i odvaru, anebo, bylinky nanášíme přímo na kůži. Zde se právě osvědčují květové vody, tzv. hydroláty.

Z bylinek, které jsou silně protizánětlivé a lze je tedy aplikovat vnitřní i vnější cestou, zmiňme například

– Měsíček lékařský,

– Heřmánek pravý,

– Mateřídouška vejčitá, která je nejčastějším druhem mateřídoušky u nás,

– Podběl lékařský,

– Třezalka tečkovaná,

– Šalvěj lékařská,

– Černý bez.

Použít lze také drožďovou masku, kdy z trošky potravinářského droždí a vody umícháme kašičku, kterou pak nanášíme na problematickou pleť, necháme chvíli působit a následně umyjeme.

A na závěr, trpíme-li na akné, snažme se určitě živit v sobě klid a mír. Protože stres v našem těle také čeří hladiny a jak už všichni stejně víme, vše se vším souvisí. Proto, jsme-li ustrašené a stresové povahy, učiňme cokoli, abychom si zachovali onu vnitřní pohodu.

Zdroj: Foto: ŽENA-IN – Obličej jako zrcadlo organismu.