Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Víme už, že od zdraví střeva se odvíjí zdraví ostatních systémů člověka, a tak i zdraví jedince jako celku je se střevem často provázáno. Změnu stavu zdraví ve stav nemoci předchází chybný myšlenkový krok (či jejich soubor) nebo nahromaděné emoce s chybným zhodnocením. Tenké střevo má za úkol vstřebat vše důležité ze stravy a je to somatizace správné životní filosofie – využij informace a celý život se uč. Tlusté střevo pracuje na vyloučení odpadů a zplodin, které by tělo otravovaly svou jedovatostí, pokud by z něho nevyšly ven.
Tím napovídá, že člověk je schopen třídit a vybírat, co nadále pro svůj život potřebuje a čeho je dobré se zbavit. Kupř. rodiče nás naučili opatrnosti v dětství, kdy nám často hrozilo nebezpečí v důsledku nezkušenosti. Ale v dospělosti je třeba postoj přehodnotit a na pocitu opatrnosti neulpět. Příkladem může být postoj „neusednu do letadla“. Naopak tvůrčím způsobem uvažovat, nepotřebné balasty starého myšlení odhodit a žít směle a bez předsudků, s odvahou.
Nenechat se stahovat strachem do nečinnosti nebo dokonce apatie. Tolik k myšlení. Nyní něco o emocích. V době nezralosti se nám může nahromadit mnoho nevysvětlených pocitů např. z období rozvodu rodičů, nemoci blízkých aj. Tak jako se ráno potřebujeme zbavit zbytků a nenosit je v útrobách po celý den, tak je potřeba smysluplně vyřešit staré smutky a traumata – formou psychoanalýzy (např. tzv. hlubinná abreaktivní psychoterapie, které najde a čistí i události ve vědomí zapomenuté, v podvědomí však stále živé a hlásící se občas k vyřešení…). Když si člověk staré smutky znovu připomene, s odborníkem je zpracuje tak, aby byl „nad věcí“, tehdy starý problém mizí a člověk se cítí doslova osvobozen.
A jak navenek manifestovat např. zdraví tlustého střeva a tedy schopnost zbavovat se nepotřebného? Čas od času přebrat svou skříň a vyhodit či předat potřebným věci, které nám už neslouží.