Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V létě se velká část z nás pokouší získat krásné bronzové opálení a zlepšit vzhled naší kůže, kterou nám nadělila Matka Příroda.
Ovšem to, co musíme vzít do úvahy, je to, jaký jsme fototyp. Od toho se odvíjí, jak dlouho a v kterou denní dobu se můžeme opalovat a také jaké opalovací prostředky na ochranu kůže máme použít. Druh fototypu je určen množstvím melaninu, který máme v kůži. Melanin je kožní barvivo, které máme v naší kůži.
Fototyp je dán intenzitou pigmentace (množstvím a rozvrstvením melaninu v kůži) a je hodnocen podle toho, jak kůže reaguje na vystavení jarnímu či časně letnímu polednímu sluníčku.
Nyní jen stručně k jednotlivým fototypům, abychom alespoň jen orientačně věděli, jak velkému riziku spálení se vystavujeme.
Fototyp I
Tito lidé mají velmi citlivou pokožku. Mají bledou pleť, často posetou pihami, světlé oči a nazrzlé až zrzavé vlasy.
Fototyp II
I zde se ještě jedná o citlivou pokožku, která zrudne a jen občas přejde do hnědé barvy.
Fototyp III
Tato skupina se v populaci vyskytuje nejčastěji (78%). Jsou to lidé s normální pokožkou, která na sluníčku jen někdy zrudne a hnědne dobře.
Fototyp IV
Do této skupiny patří lidé s pokožkou odolnou proti slunečnímu záření. Téměř nikdy nezrudne a snadno hnědne.
Ale nyní zpět k tématu našeho článku, tedy co dělat s popáleninou od slunečního záření, pokud už vznikne. Popáleniny vznikají, pokud je kůže nadměrně či dlouhodobě (nebo obojí) vystavena ultrafialovým paprskům slunečního záření. Neuchrání nás před nimi ani pobyt ve vodě, ba naopak – popáleniny se snadno vznikají od odrážejících se paprsků ve vodě.
Jak rozlišit kdy k doktorovi a kdy si pomůžeme sami?
Příznaky popálenin jsou všeobecně známé, zde je důležité správně odhadnout, kdy se ještě můžeme o kůži postarat sami a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Obvykle se rozlišují tři stupně popálenin – mírný, střední a těžký. Při mírném stupni je kůže růžová až mírně začervenalá a bolestivá na dotek. Po odchodu z dosahu slunečních paprsků a správném ošetření kůže zhnědne.
Při středním je pokožka ještě více citlivější, je začervenalá a tvoří se puchýřky. Zde je už třeba vyhledat lékařské ošetření. Po ošetření by se kůže měla oloupat a příznaky ustoupit.
Nejtěžší je těžký stupeň popálenin, kdy dochází už k tvorbě větších puchýřů a pokožka je výrazně zarudlá. Nebezpečné je i to, že dochází k dehydrataci, bolestem hlavy, nevolnostem a horečce. Zde už je zapotřebí volat lékařskou pomoc. Rozhodně se nesmí puchýře propichovat, mohlo by tak ke vstupu infekce.
Rizika i mírných (a opakovaných ) spálenin jsou jednak v tom, že urychlují stárnutí kůže a mohou zvýšit riziko rakoviny kůže (maligního melanomu).
Jak postupovat?
Nejprve je nutné postižené místo ochladit. Obvykle přikládáme obklady namočené v čisté vodě. Můžeme také použít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje.
Popálené místa je třeba už chránit před sluníčkem. Je třeba pít hodně studených nápojů. Je dobré se osprchovat chladnou vodou či přiložit chladivé obklady (alespoň ručník či osušku namočenou ve studené vodě).
Lze také použít různé prostředky na zmírnění popálenin ve formě mastí, krémů, gelů či pěn (nejšetrnější způsob aplikace), obvykle obsahující panthenol (kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovení kůže) či výtažek z aloe vera. Panthenol pomáhá urychlovat obnovu poškozených tkání, podporuje tvorbu kožního pigmentu po opalování a rovněž v neposlední řadě zklidňuje a příjemně chladí spálenou pokožku. Můžeme ho použít nejlépe ve formě gelu , pěny či spreje . Panthenol rovněž posiluje optimální hydrataci kůže a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a pomáhá při hojení jizev.
Aloe vera zmírňuje podráždění pleti po spálení a pomáhá regenerovat poškozenou pokožku. Aloe vera také působí na kůži příznivě hned v několika směrech – proniká do hlubokých vrstev kůže, vyživuje, regeneruje a hydratuje ji a rovněž zbavuje odumřelých buněk.
Až popáleniny ustoupí, kůže už není tak červená a citlivá na dotek, lze použít i řadu dalších přípravků na regeneraci kůže – z nich je možné zmínit rakytníkový olej. Ten příznivě působí na regeneraci pokožky, zabraňuje jejímu vysoušení a rovněž působí mírně baktericidně (pomáhá ničit bakterie při infekcích).
Z dalších přípravků je možné uvést krém Cytovital , krém Ruticelit, propolisový krém s panthenolem a bambuckým máslem a šlo by jmenovat řadu dalších.
Při ošetřování popálenin je možné také použít málo známý mrkvový olej, který se získává se ze semen mrkve lisováním za studena. Obsahuje antioxidanty, vitaminy A, B, C, D, E a K, beta-karoten, vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a síru. Obsažený beta karoten také pomáhá chránit buňky pokožky před předčasným stárnutím a podporuje její opálení.
Vhodné jsou i kosmetické přípravky s kokosovým mlékem. Vzhledem k tomu, že kokosové mléko ochlazuje a regeneruje pokožku, dá se použít při ošetřování spálenin od sluníčka v létě.
Užitečný může být v některých případech i čajovníkový olej (Kajeputový olej, Tea Tree oil). Pochází z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifolia. Zdrojem přírodních látek jsou jeho listy. Tento olej je známý právě díky svým antibakteriálním, antiseptickým a fungicidním či antimykotickým (likviduje kvasinky a plísně) vlastnostem.
Čajovníkový olej se může použít i v případě kožních defektů, jako jsou rány, poštípání hmyzem či právě popáleniny. Hodí se ovšem na ošetřování menších popálenin, které nesmí být výrazné. Nejlepší je z naředěného čajovníkového oleje v roztoku vytvořit obklad, který se přikládá na popáleninu.