Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Krvácení z nosu je dosti častým jevem, se kterým se setkáváme. Je třeba si uvědomit, že je většinou následkem některého patologického procesu, který se v těle odehrává. Důkladná znalost příčiny krvácení usnadní i rozhodování o správném léčebném postupu. Sliznice nosní má bohatou síť různě velkých cév. Krvácení z nosu může být arteriální, venózní a kapilární. Asi v 80 – 90% případů je zdroj krvácení lokalizován do locus Kiesselbachii v přední části nosní přepážky. Sliznice je zde velmi tenká, pevně lpí ke chrupavce septa a snadno praská.
Z nejčastějších příčin jmenujme:
- Trauma, které provází zlomeninu nosních kůstek nebo septa.
- Patří sem i poranění cizími tělísky a drobná mikrotraumata v oblasti nosního vchodu.
- Záněty, které vedou k překrvení nosní sliznice a tím k vyšší pohotovosti ke krvácení.
- Krvácivý polyp umístěný na přepážce nosní.
- Nádory dutiny nosní, paranasálních dutin a nosohltanu.
- Ale jak již bylo řečeno, příčinou krvácení může být některá z vnitřních nemocí, např. kardiovaskulárního systému: hypertenze, arterioskleróza.
- Infekce – zejména virózy (chřipka, spalničky, spála).
- Krevní onemocnění mohou být příčinou poměrně závažných krvácení. Lze je rozdělit na trombocytopatie, koagulopatie a vaskulopatie. Často jsou ovlivněny léky, které podporují krvácivost.
- Onemocnění jater vedou ke krvácení z poruchy syntézy koagulačních faktorů.
- Urémie – nemocní zařazení do dialyzačního programu trpí krvácením z nosu poměrně často.
- Endokrinní poruchy – častější krvácení bývá v těhotenství, zejména pokud je komplikováno gestózou.
- Hypovitaminóza C může být též jednou z příčin krvácení.
Krátkodobé krvácení nezpůsobí potíže, ale pokud se krvácení opakuje nebo jej nelze zastavit, vzniká vážný problém. Celkové příznaky závisejí na velikosti krevní ztráty a rychlosti, kterou ke ztrátě došlo. I lehčí formy provází zpravidla neklid, úzkost z pohledu na vlastní krev a potřísněný oděv, někdy kolaps, nauzea, zvracení krve. Pokles tlaku krve a zrychlený tep se objevuje při krevní ztrátě nad 20 % celkového krevního objemu. Charakteristická je bledost sliznic a kůže, studený pot, může dojít ke ztrátě vědomí.
První pomoc:
- uložení do polohy vsedě nebo polosedě s předkloněnou hlavou
- přikládání studených obkladů na zátylek a čelo
- důkladné vysmrkání koagul z nosu
- komprese nosních křídel k septu na 5 -10 minut
- při velkých krevních ztrátách, traumatu proti-šoková opatření /tekutiny, analgetika,…/ k zajištění základních životních funkcí
Nedojde-li k zastavení krvácení ani po těchto opatřeních, odešleme ihned pacienta do péče otorinolaryngologa, poté dle potřeby k internistovi, hematologovi.
Základem léčby je pojmenování příčiny a její řešení.
Prevenci představuje u hypertoniků dobrá kompenzace vysokého krevního tlaku, u warfarinizovaných pacientů pravidelné, při infektech dostatek vitamínu C, při zvýšené schopnosti cév praskat deriváty rutinu (Acerola, pohanka, Q 10). U suchých rým je v topné sezóně doporučováno zvlhčování vzduchu v místnosti zvlhčovači, inhalace nebo prostá aplikace minerálních vod /Vincentka/. Zakazujeme jakoukoliv manipulaci prstem v nose, u dětí dbáme na zastřižení nehtů nakrátko.