Jak chránit pokožku při přechodu ze zimního na jarní počasí?

xzenstina11

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přestože se v zimním období chráníme před mrazem teplým oblečením, část pokožky na obličeji, krku a na rukou zůstává trvale vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům. Avšak kůže po celém těle je v zimě a při přechodu na jarní měsíce daleko citlivější a náchylnější k podráždění. Přispívá k tomu suchý vzduch, přehřáté místnosti, za okny teploty kolem bodu mrazu, druhý den zase kladné teploty se sluncem a oblečení z materiálů, které nejsou zrovna nejjemnější.

Když k tomu připočteme pobyt ve městě, kde se  přidává vysoká koncentrace smogu, stres a strava nepříliš bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu, máme více než přesvědčivý seznam důvodů, proč věnovat pleti zvýšenou pozornost.

Jaká je vlastně funkce kůže?

Kůže je největší lidský orgán, dosahující asi 2 m2 a tvořící 1/6 váhy těla. Plní hned několik funkcí:

  • hraje velmi důležitou roli při ochraně proti mikrobům, toxinům a alergenům
  • udržuje rovnováhu tekutin
  • zajišťuje výměnu plynů (dýchání)
  • vylučování škodlivých látek a regulaci teploty
  • díky tisícům drobných receptorů představuje kůže velmi citlivý orgán, který rozpozná i ten nejslabší dotek, tlak, teplotu i bolest

Jaké negativní vlivy na kůži vlastně působí?

Nejméně ovlivnitelnými vlivy jsou určitě vlivy fyzikální. Patří mezi ně např. záření, zejména UV (opalování), chlad, teplo, vítr, poranění aj. Mezi chemické vlivy zahrnujeme především různé chemické látky jako jsou saponáty, chemikálie a další látky chemického původu, se kterými přijde pokožka do styku – např. při práci (kadeřnice, dělníci ve stavebnictví atd.). Další – neméně významnou složkou – které ovlivňují kvalitu a zdraví kůže, jsou vlivy biologické, mezi které řadíme různé bakterie, viry či plísně. Velkým problémem současné doby jsou tzv. volné radikály (UV záření, znečišťující látky, léky, alkohol, kouření, ubývání ozónu a některé potraviny způsobují tvorbu volných radikálů, které na základě oxidačních procesů poškozují jádra buněk a buněčnou membránu), jejichž přísun je v určité míře ovlivnitelný, nicméně patří k neduhům dnešního životního stylu.

Nezvládnuté působení těchto vlivů může mít za následek rozvinutí závažnějších onemocnění a to nejen na kůži, ale i celého organizmu. Důsledkem jsou pak např. stárnutí kůže (přirozené změny v buňkách, které vedou ke snížení pružnosti, odolnosti a obranyschopnosti kůže a k estetickým vadám, zejm. díky úbytku kolagenu a elastanu) nebo různé choroby kůže (lupénka, ekzémy a jiné). Nedostatečně chráněná pokožka může být následně náchylná k prasklinám, modřinám, zarudnutí či ztvrdnutí kůže, což jsou přirozené obranné mechanismy, kterými pokožka reaguje na vnější vlivy. Vznikají nejen působením klimatických podmínek, ale také mechanickým třením nebo kontaktem s dráždivými látkami. Vysušením či jiným poškozením pokožky pak můžou dále vznikat například kožní záněty, ekzémy a další.

Jen zdravá pokožka může plnit svoji funkci

V oblasti péče o pokožku se dnes objevuje snad nejvíce kosmetických produktů či potravinových doplňků. Výčet nejrůznějších ošetřujících látek či výrobků by byl jistě hodně dlouhý. Vedle mastných krémů na řádné promaštění pokožky, zvlhčujících krémů a emulzí, peelingů na důkladné očištění kůže a dalších bychom chtěli zmínit poněkud odlišnou látku, u které byste možná pozitivní účinky na lidskou pokožku až tak příliš nečekali. Jde o beta glukan – výtažek z hlívy ústřičné a hub shi-take.

Produktem, který se opírá o extrakty z těchto, zákazníky prověřených, stále více využívaných hub, je například výrobek DermoRevital, určený pro revitalizaci podrážděné a poškozené pokožky těla a pleti. Tento multiaktivní regenerační balzám obsahuje unikátní složení díky specificky vytvořenému komplexu bylinných extraktů s vysokým obsahem beta glukanu. Využívá se především při lehčích zdravotních i estetických problémech kůže, jako je snížení negativních vlivů působících na kůži, zpomalení stárnutí kůže či podpora řešení zdravotních problémů kůže (lupenka, ekzémy, dermatologické defekty apod.). Lze jej však, stejně jako např. prostředky po opalování, použít pro regeneraci kůže po kontaktu se slunečním zářením nebo po návštěvě solária, protože napomáhá prevenci onkologických problémů kůže. UV záření má totiž potvrzený vliv na vznik většiny melanomů a karcinomů kůže. Riziko a výskyt těchto nádorů stoupá s oblibou a trendem, ke kterému patří zcela jistě i opálená pokožka.

Snížení negativních vlivů působících na kůži

Využíváte-li oblíbenou kosmetickou značku pro péči o kůži, zjistěte si, zda neobsahuje chemické látky či látky, které nejsou pro pokožku nepřirozené a mohli by vést častým používáním k alergickým reakcím. Nicméně všeobecně by kosmetické přípravky měly plnit funkci jakéhosi revitalizačního procesu pro Vaši pokožku, jako je tomu například u již zmiňovaného produktu DermoRevital. Obsahuje speciální kombinaci 23 druhů bylinných a rostlinných extraktů a velmi účinnou aktivní látku Beta glukan 1,3/1,6 D. Svým složením aktivně regeneruje namáhanou pokožku, ať už jde o vlivy, jako jsou vítr, chlad, mořská voda, sluneční záření či solárium či kontakt s chemickými látkami nebo dermatologické „šrámy“ typu nevzhledných jizev či strií. Revitalizace pokožky by se posléze měla projevit zpomalením vlivu přirozeného stárnutí pokožky, účinnou výživou zralé či ochablé kůže a urychlením buněčné aktivity v tomto, pro nás tak důležitém, orgánu našeho těla.

Přípravek DermoRevital naleznete v naší nabídce.