Ischias

cm skelet1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každého z nás občas bolí záda, zejména pokud máme sedavé zaměstnání, zvláště pak práci u počítače nebo naopak fyzicky namáhavou práci. Proto není třeba navštěvovat lékaře při běžném „pobolívání“ zad. Někdy nám stačí pouze klid na lůžku v tzv. úlevové poloze. Ovšem choroba, označovaná ischias zasahuje hlavně sedací nerv, jedná se o zánět sedacího nervu, či je to dáno anatomickými změnami, což může být výhřez meziobratlové ploténky, která tlačí na nerv. Jedná se o bolest velmi úpornou. Jednou z dalších příčin může být dislokace (rozložení) meziobratlového skloubení.

Důležitým symptomem pro ni je vystřelování bolesti ze zad po vnější straně stehna a nohy až do oblasti chodidel. Bolesti zad zapříčiněné ischiasem vznikají v kříži, tedy v místech, kde se bederní páteř mění v křížovou. Tato část páteře je k bolestivým problémům nejcitlivější. Bolest se může například objevit  při prudkém otočení těla, zhoršování může nastat při předklonu, kašli a kýchání. Nejcharakterističtějším příznakem ischiasu je silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci. Silná, prudká bolest se objevuje  především při prudkém otočení těla nebo při zvedání těžkých věcí. Tehdy dojde ke ztuhnutí páteře vyvolané námahou páteře.

Mezi alternativní možnosti léčby této nemoci patří především akupunktura, akupresura, hydroterapie a pak klasická léčba. Akupunktura se zabývá ošetřováním bodů na meridiánech močového měchýře, ledvin, žlučníku, sleziny a tenkého střeva. Léčbou akupresurou se označuje tlačení směrem dovnitř na vnější straně nohy ve vzdálenosti šířky ruky i s palcem nad vrcholem kotníku mezi holení a lýtkovou kostí. Další variantou léčby ischiasu je hydroterapie. Ta se zaměřuje na ledové zábaly při prudkých bolestech. Při bolestech mírnější, ale naopak dlouhodobějších, je možno vyzkoušet horké zábaly. Někdy jsou vhodné vířivé střiky a speciální léčebné cviky na správné držení těla pacienta.

Lékař klasické medicíny vám nejčastěji doporučí klid na lůžku s pevnou nepohyblivou matrací. Pomocí rentgenu se obvykle ukáže místo, kde dochází k zúžení prostoru mezi dvěma obratli. Vyhřezlá část ploténky se obvykle svraští, takže bolest časem pomíjí. Pokud se tak nestane, může ji chirurg odstranit operací, někdy za pomoci tzv. fibroskopu, aby se vyhnul většímu zákroku.

K přírodním produktům, které je možno použít k uvolnění zádových svalů, patří například Koňská mast chladivá. Je to bylinný balzám, který je vyroben z 25 druhů bylinných a rostlinných extraktů a má chladivý efekt. Uvolňuje svalové napětí a bolest. Napomáhá při regeneraci svalů, zvyšuje prokrvení svalstva. Rovněž lze použít Koňskou mast hřejivou. Koňská mast hřejivá je vhodná především pro starší spotřebitele. Proniká hluboko do kůže, zpevňuje cévní stěny, zvyšuje jejich elasticitu a optimalizuje mikrocirkulaci krve. Napomáhá prohřátí svalstva, kloubů a páteře před zátěží. Doporučuje se aplikovat na noc.

Při ischiasu je možno vhodně použít přístroj, jako je BioBeam 940. Je to dlouhodobě účinný, celosvětově ověřený zdravotnický přístroj určený k bezbolestné terapii pohybového aparátu a bolesti. BioBeam je zdravotnický přístroj využívající infračerveného světla ke zmírňování chronické bolesti spojené se všemi typy artritidy, jako je osteoartritida, revmatická a revmatoidní artritida či dnavá artritida, bolesti malých kloubů a k hojení poruch měkkých tkání, například zánětu šlachy. Může být použit jako alternativa k farmaceutickým přípravkům a fyzioterapii nebo ve spojení s nimi.