Indol-3-karbinol (I3C) jako prevence nádorových onemocnění

cm stuzka rakovina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zdraví prospěšné účinky ovoce a zeleniny jsou připisované mnoha výživovým složkám, ale nejdůležitější příznivé účinky brukvovité zeleniny, jako je brokolice, kapusta, zelí a květák, se připisují skupině složek, která obsahuje síru, přesněji glukosilonátům, k nimž patří také indol-3-karbinol (I3C). Dostupné klinické údaje potvrzují efektivitu látky I3C jako výživového doplňku při onemocněních vyvolaných lidským papillomavirem HPV, jako například rakovina hrdla děložního, při genitálních bradavicích, u osob se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, bulkami, cystami a bolestmi prsou (mastodynie a mastopatie), cystách na vaječnících, myomech dělohy, rakovině tlustého střeva a u mužských pacientů s benigní hyperplazií prostaty a rakovinou varlat.

I3C je oblastí aktivního zájmu vzhledem ke své úloze v metabolismu estrogenů, ženských pohlavních hormonů. Pro buňky ženských měkkých tkání, jako jsou prsy, děloha a vaječníky, je velmi důležitý přísun „správných“ estrogenů. Indol-3-karbinol pomáhá posouvat vzájemný poměr „správného“ a „špatného“ estrogenu ve prospěch toho „zdravého“, čímž napomáhá zabraňovat růstu nádorových buněk a podporuje naprogramovanou smrt buňky, tzv. apoptózu.

Studie ukazují, že I3C ovlivňuje nejen metabolismus estrogenu, ale také testosteronu a androsteronu. Na testosteronu, mužském pohlavním hormonu, závisí vývoj buněk předstojné žlázy – prostaty, a to zdravých i nádorových. Rakovina prostaty je třetí nejčastější rakovinou na Slovensku a aktuálně tvoří na Slovensku 8,6 % všech zhoubných onemocnění. I3C může snižovat riziko rakoviny prostaty o 40 %. Jeho působením se testosteron může měnit na estradiol a estron, ženské pohlavní hormony, které dokáže, jak bylo výše uvedeno, přeměnit na jejich neškodné typy.

Testosteron se v těle může také měnit na vysoce aktivní dihydrotestosteron (DHT), který u mužů způsobuje zvětšení prostaty a tím problémy, které jsou s tím spojené – od častého a nepříjemného močení až po rakovinu prostaty. Tuto reakci přeměny testosteronu na dihydrotestosteron potlačuje rostlina Saw palmetto, která je jako jedna z možností konzervativní terapie doporučovaná při benigní hyperplazii prostaty. Jí trpí každý druhý muž ve věku nad 50 let. Saw palmetto dále pomáhá také při poruchách močení, menstruačních bolestech, při bolestech a zánětech vaječníků, má anabolické účinky a působí také jako afrodisiakum. Tento přírodní produkt nemá žádné vedlejší účinky.

Rakovina penisu u mužů a rakovina hrdla děložního u žen mohou být způsobeny také lidským papillomavirem (HPV – human papillomavirus). Během svého sexuálního aktivního života se jím infikuje minimálně polovina žen a mužů. Lidské papillomaviry se dělí na dvě skupiny – papillomaviry s nízkým rizikem, které nevyvolávají rakovinné změny, ale způsobují vznik kondylomat na sliznicích a kůži zevních pohlavních orgánů obou pohlaví. Druhou skupinou jsou papillomaviry s vysokým rizikem, které jsou schopné vyvolat rakovinu hrdla děložního, prsů, anogenitální oblasti (konečník, tlusté střevo) a u mužů vznik rakoviny penisu a varlat. Statisticky nejvýznamnější jsou typy 16, 18, 31 a 45, které představují až 80 % všech infekcí. Indol-3-karbinol pomáhá podporovat pozitivní reakci lidského organismu také při onemocněních virem HPV, ve výrazné míře zabraňuje jeho rozmnožování tím, že zasáhne do buněčného dělení blokováním syntézy DNA (zdvojení) a navodí již uvedenou apoptózu – smrt buňky, čím může zabránit vzniku kondylomat a dysplazie hrdla děložního, která může vést až ke vzniku rakoviny hrdla děložního.

Další látkou, která dokáže pozitivně ovlivnit přeměnu nádorových buněk, závislých i nezávislých na estrogenu, je resveratrol. Získává se ze slupek nezralých červených hroznů a jeho antioxidační, protizánětlivé, antiinfekční, protirakovinné a kardioprotektivní vlastnosti ho zařadily mezi látky s unikátní schopností bojovat proti rakovině během všech jejích stádií.

Bohužel je množství resveratrolu v červeném víně, stejně jako množství I3C v zelenině nekonzultovatelné v rozsahu, který potřebujeme na účinnou prevenci před uvedenými onemocněními. Je zřejmé, že pokud nedodržujeme správnou životosprávu se zastoupením všech uvedených prvků, je vhodnější je doplňovat ve formě výživových doplňků.

Přípravky s obsahem indol-3-karbinol (I3C)  naleznete v naší nabídce.

Zdroje:

  1. Kiselev, V.I, Kiselev, I., Severin, E.S.: Study of specific activity of indol-3-karbinol against human papilloma virus-infected cells: Voprosy Biologicheskoi, Meditsinskoi i Farmatsevticheskoi Khimii (Rus.), 2003, No.4.
  2. McDanell R, et al. Chemical and biological properties of indole glucosinolates (glucobrassicins): a review. Food Chem Toxicol 1988;26(1):59-70.
  3. Balk JL. Indole-3-carbinol for cancer prevention. Alt Med Alert. 2000, 3:105-107
  4. Cohen JH, et al. 2000. Fruit and vegetable intakes and prostate cancer risk. J Natl Cancer Inst 92:61-8.
  5. Chinni SR, et al. 2001. Indole-3-carbinol (I3C) induced cell growth inhibition, G1 cell cycle arrest and apoptosis in prostate cancer cells. Oncogene 20:2927-36.
  6. Pezzuta, J., M., 1997. Resveratrol. University Illinois, Chicago, USA: Science 275, 218, 1997