Imunita na podzim uvítá podporu

imunita 2 e1632375013140

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podzimní čas je období náročnější jak pro naši imunitu, tak i psychiku. Ranní chladna spolu s přibýváním tmy nám někdy umějí dát zabrat. Není tedy vůbec od věci svou imunitu v tento čas, který s sebou přináší vyšší riziko nákazy virovými infekcemi podpořit. Jak na to?

Co to je imunita?

Imunitní systém je soustavou buněk, které udržují celistvost a unikátnost organismu, rozeznávají škodlivé od neškodného a tak nás chrání. Takto je imunita vnímána i informační medicínou – má zkrátka za úkol střežit nás od všeho špatného včetně našich poškozujících myšlenkových a tělesných pochodů.

Imunita a životní styl

Ano, stejně jako celou řadu pochodů v našem organismu i imunitu ovlivňuje náš životní styl. A to nehovoříme jen o stravování, kvalitě spánku a přirozeném pohybu, ale také o emocích. Například stres je pro imunitu velmi zátěžový, stejně tak jako strach, kterým jsme nyní velmi často „krmeni“ z médií.
Z jídla si hojně dopřávejte kvašené potraviny, jak to dělávaly naše babičky. Obsahují cenná probiotika, která udělají dobře našemu střevnímu mikrobiomu. Právě ve střevech se shromažďují imunitní buňky a také například hormon serotonin, kterému se přezdívá hormon štěstí. Má totiž blahodárný vliv na naši emocionální pohodu.

Rovnováha akce x odpočinek

Na podzim více než kdy jindy je důležité dopřávat si dostatek relaxace. Místo zpomalení, které je pro tento čas příznačné v přírodě se vrháme do akce a doháníme všemožné resty. Myslete na to, že bez rovnováhy trpí i náš organismus. Když přidáme akci, musíme myslet i na odpočinek. Stěžejní je také dostatek spánku. Ten může podpořit pravidelnost – nefunguje vize mnoha lidí, že celý týden spí minimálně a o víkendu to „doženou“.

Pohyb – ideálně venku

Co se nehýbe, to postupně tuhne. Toto pravidlo platí nejen v přírodě, ale i v našich tělech. Dopřejte si procházku, pohyb podporuje oběhový systém, a vyplavují se při něm z těla přirozeně škodlivé látky. Navíc, pokud si dáme procházku venku, výborně si okysličíme mozek a přijdeme na jiné myšlenky. A že je venku sychravo? Tak se prostě pořádně oblečte.
Účinné je také dnes tolik moderní otužování. Ale nebojte, nemusíte hned skákat do rybníku s ledovými krami jako Wim Hof, bohatě bude stačit studená sprcha – nebo její střídání – studená / teplá a zase studená. Opět dojde k prokrvení a krom imunity prospějeme také pokožce.

Vitaminy a doplňky stravy

Podzim je ideální čas na doping v podobě vitaminů – zejména „céčko“ je na obranyschopnost jako stvořené. Najdeme ho hojně třeba v rakytníku, nebo šípcích. Nebojte se sáhnout ani po vhodných doplňcích stravy, ideálně přírodních, které mohou pomoci jak imunitnímu systému, tak i s duševní pohodou.

Linda Maletínská, Joalis